Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, karanus said:

Συνάδερφε αυτά που ζητάς , θα τα βρεις όλα στο downloads του φόρουμ.

Στη στήλη κάτω δεξιά  αυθαίρετα---->έντυπα

υποτίθεται το έψαξα και δεν το βρήκα (παρ εξόν ένα zip   με υποδείγματα Υπευθ. Δηλώσεων... 
θα το ξαναψάξω αλλά μόνο Υπευθ Δηλώσεις βρήκα..
image.thumb.png.17e5119ef9c5c0dd8b1ff1b157af0d48.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ @Largy   και @jbosdas
να τι παθαίνει λοιπόν κανείς οταν απο το πολύ διάβασμα ΦΕΚ καταλλήγει να σκέφτεται με όρους νομικής (το λεκτικό του νόμου είναι ΑΙΤΗΣΗ , και αφού το σύστημα του ΤΕΕ γράφει πάνω ΔΗΛΩΣΗ, τότε ..δεν πρόκειται για το ένα και αυτό..αρα πρέπει να συνταχθεί και μια ΑΙΤΗΣΗ κλπ κλπ  :confused:  )

Edited by MHD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το εξάμηνο για την προθεσμία υποβολής γενικά το τηρείτε στις υπαγωγές σας; Αν δηλαδή πάμε μια εβδομάδα μετά λέτε να γίνει κάτι πολύ κακό;

Edited by krank
Link to comment
Share on other sites

και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω.. :-|

Κανονικά σε δήλωση που έχω κάνει η διορία του εξαμήνου λήγει τέλος της άλλης βδομάδα και τρέχω τελευταία στιγμή να προλάβω και δε νομίζω να τα καταφέρω. θα βγω εκτός κάποιες μέρες σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιότερες αναρτήσεις αναφέρθηκε πάντως πως ανεβαίνουν κανονικά τα δικαιολογητικά μετά το εξάμηνο, όπως και πληρωμές εφάπαξ περάστηκαν κανονικά παρά τις καθυστερήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αρχίζω να μαζεύω κάποιες δηλώσεις του 4495 , μου προέκυψε το εξής.

Σε δήλωση έχω ανεβάσει όλα τα αρχεία, εκτός της  δήλωσης  Ηλεκτρολόγου και την ΜΣΕ.

Και για τα δύο υπολειπόμενα αρχεία ο νόμος δίνει το δικαίωμα να ανέβουν σε 5 χρόνια από την ημερομηνία υπαγωγής.

Από την άλλη , η ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631  γράφει ότι .

1. Ο εξουσιοδοτημένος μηχανικός της παρ. 2 του άρ-
θρου 1 της παρούσας απόφασης, υποχρεούται μέσα σε διάστημα έξι (6) μηνών από την πληρωμή του
παραβό- λου να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών στο
πληροφοριακό σύστημα.

Πηγαίνοντας λοιπόν να ολοκληρώσω την δήλωση κάνοντας περαίωση , το σύστημα δεν με αφήνει και ζητάει τα δύο αρχεία.

Τα δύο αρχεία έχω όμως το δικαίωμα βάση του νόμου να τα ανεβάσω σε μία πενταετία.

Τι γίνεται;

Μήπως η διατύπωση της απόφασης

να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών στο
πληροφοριακό σύστημα.

δεν αφορά περαίωση , αλλά μόνο να έχουν ανέβει τα απαραίτητα δικαιολογητικά , που μπορούν να ανέβουν.

Στην δικιά μου περίπτωση δηλ. όλα, εκτός αυτών που ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να τα ανεβάσω αργότερα.

Έχει τύχει και σε κάποιον άλλον;

 

 

anpap

 Να ενημερώσω επίσης ότι σε δήλωση με ημερομηνία υπαγωγής 23-3-2018 , έως και πριν από λίγο τα αρχεία ανέβαιναν κανονικά , παρά την έλευση του εξαμήνου

 

 

Link to comment
Share on other sites

Περαίωση για να κάνεις πρέπει να πληρούνται 2 συνθήκες. (α) Πλήρης εξόφληση και (β) ανέβασμα όλων των εκ του νόμου δικαιολογητικών ανά περίπτωση. Συστημικά κάποιοι το αντιμετωπίζουν γράφοντας ψευδώς ότι το ανεβάζουν (πχ ενημερωτικό σημείωμα). Προσωπικα δεν συμφωνώ μ αυτή την επιλογή και δεν γνωρίζω τι συνέπειες μπορεί να έχει. Εξάλλου δεν υφίσταται κανείς λόγος να περαιωθεί μια δήλωση. Τα έχουμε πει ξανά και ξανά με πλήρη τεκμηρίωση ότι μεταβίβαση ή σύσταση εμπράγματου γίνεται με δήλωση σε οριστική υπαγωγή και δήλωση επί της βεβαίωσης ότι έχουν αναρτηθεί όλα τα απαιτούμενα εκ του νόμου δικαιολογητικά με εξαίρεση  την υποβολή ΜΣΕ η οποία θα πρέπει να υποβληθεί για κτίρια κατηγορίας Σ2 εντός 5 ετών από την υπαγωγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.