Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλό μεσημέρι σε όλους. Επειδή με ένα πρόχειρο ψάξιμο δεν βρήκα κάτι σχετικό, έχει κανείς ιδέα πώς κάνω ανάθεση στον εαυτό μου για μια τακτοποίηση; Πρέπει να πάω να υπογράψω συμφωνητικό ανάμεσα σε εμένα και... εμένα; Ή απλά ένα σημείωμα/ υπ. δηλ. όπου αναφέρω ότι είμαι ταυτόχρονα ιδιοκτήτρια ΚΑΙ μηχανικός κι έτσι αναλαμβάνω την τακτοποίηση; Που βέβαια πάλι θέλει υπογραφή. Θα ήθελα να μην τρέχω στο ΚΕΠ σήμερα κατά προτίμηση.

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

Θα υπέβαλα ένα σημείωμα/ υπ. δηλ. όπου θα ανέφερα ότι είμαι ταυτόχρονα ιδιοκτήτης ΚΑΙ μηχανικός, χωρίς θεώρηση γνησίου υπογραφής γιατί η θεώρηση αγγίζει τα όρια της υπερβολής. Θα έκοβα Α.Π.Υ. 30ευρώ στον εαυτό μου για να δικαιολογήσω φορολογικά τυχόντα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ksteve said:

Θα υπέβαλα ένα σημείωμα/ υπ. δηλ. όπου θα ανέφερα ότι είμαι ταυτόχρονα ιδιοκτήτης ΚΑΙ μηχανικός, χωρίς θεώρηση γνησίου υπογραφής γιατί η θεώρηση αγγίζει τα όρια της υπερβολής. Θα έκοβα Α.Π.Υ. 30ευρώ στον εαυτό μου για να δικαιολογήσω φορολογικά τυχόντα έξοδα.

Ευχαριστώ, αυτό θα κάνω. Θέλω πολύ να δω τη φάτσα του λογιστή μου όταν δει το ροζ απόκομμα της απόδειξης που θα κόψω στον εαυτό μου. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, ksteve said:

Α.Π.Υ. 30ευρώ στον εαυτό μου 

ακριβός είσαι, μπορείς να βρεις και με 10€, ψάξε καλύτερα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, uptight said:

Ευχαριστώ, αυτό θα κάνω. Θέλω πολύ να δω τη φάτσα του λογιστή μου όταν δει το ροζ απόκομμα της απόδειξης που θα κόψω στον εαυτό μου. 

Μήπως να το επαληθεύσεις πρώτα με τον λογιστή σου μήπως υπάρξει κάποιο φορολογικό ζήτημα στη συνέχεια;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

περί Τεχνικής εκθέσεως για Η/Μ ο προβληματισμός μου.

είμαι στην φάση που ξεκινάω και ανεβάζω τα αρχεία για την υπαγωγή σε ακίνητο με ρυθμισμένα τμήματα με το Ν4495

το θέμα που έχει δημιουργηθεί είναι ότι το κτήριο (εμπορική αποθήκη μεταλλική κατασκευή > 1000μ2) είναι παρατημένη και λεηλατημένη κάμποσα χρόνια (αποξήλωση πλαγιοκαλύψεων και ανοιγμάτων, αποξήλωση ηλεκτρολογικών και υδραυλικών εγκαταστάσεων κλπ

ως προς τα Η/Μ τι να ανεβάσω αφού δεν υπάρχει πλέον τπτ και όλα έχουν αποξηλωθει??

  Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό ειναι συστημικό "κενό"

Και μια αποθήκη να είχε σε χωράφι χωρίς ρεύμα και πάλι θα ζητούσε τ.ε Η/Μ καθώς το

ματσάρει με τη χρήση που θα πάει αναπόφευκτα "υπηρεσίες"

Η όλη ιστορία είναι ότι πρέπει να βρεις μηχανολόγο, να τον προσθέσεις στη δήλωση 

ώστε να μπορέσει να ανέβει αρχείο στο αντίστοιχο πεδίο. Έστω και  αν πρόκειται για αρχείο ότι δεν υπάρχει κάν 

εγκατάσταση....

Μπορείς να πουλήσεις και ¨τρέλα" και να γράψεις στην δική σου τ.ε ότι δεν υπάρχει εγκατάσταση ηλεκτρολογική.

Απλά θα μείνει 1 απαιτούμενο αρχείο προς υποβολή στο σύστημα καθώς εσυ δεν μπορείς λόγω ειδικότητας να ανεβάσεις

αρχείο στο πεδίο της έκθεσης Η/Μ. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση ως προς την πληρότητα. Θεωρώ ότι αν μιλάμε για λεηλατημένο κτίριο με αποξηλώσεις καλωδίων από τσιγγάνους για το χαλκό και τα γνωστά, τότε να το πάρει πάνω του ο φίλος και να αναρτήσει στο πεδίο της ΤΕ ημ ότι κατά την αυτοψία που διενεργήθηκε το κτίριο δεν διέθετε ηλεκτρολογική εγκατάσταση καθώς αυτό ήταν λεηλατημένο. Δεν εντοπίστηκε καμία δραστηριότητα σε αυτό και ως εκ τούτου η χρήση (π.χ βιοτεχνία τάδε) καταχωρείται σύμφωνα με την άδεια και για καθαρά και μόνο συστημικούς λόγους δήλωσης υπαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Παύλο το θέμα είναι οτι ο φίλος λόγω ειδικότητας δεν μπορεί να αναρτήσει κάτι

στο συγκεκριμένο πεδίο αν δε μπει συμμετέχοντας μηχανολόγος στη δήλωση....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.