Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

στο ίδιο θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ο Ν.4495/17 γράφει να βάλουμε το έντυπο υπολογισμού ενιαίου προστίμου. Όμως το πρόγραμμα του ΤΕΕ υπολογίζει το πρόστιμο. Υπάρχει λόγος να φτιάξουμε με το χέρι, το έντυπο υπολογισμού να βρούμε το πρόστιμο και να το ξαναβάλουμε σαν δικαιολογητικό?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, patty said:

καλησπέρα,

τοπογραφικό ανεβάζουμε της αδείας, ασχέτως αν είναι διαφορετική η πραγματικότητα, σωστα? Magenta είναι της αδείας

Επίσης το διάγραμμα κάλυψης συγκρίνουμε με τους σημερινούς όρους δόμησης όχι με της αδείας?

1 copy.jpg

Kάποια απάντηση για αυτό?

Επίσης στα αρχεία που ανεβάζουμε, στην τελευταία στήλη έχει τικαρισμένα τα άκυρα, όσα είναι τικαρισμένα είναι αυτά που έχουμε σβήσει, σωστά? μένουν Online και απλά ανεβάζουμε το σωστό αρχείο?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ανεβάζω και της άδειας και της αποτύπωσης (στη θέση που έχει για το εξαρτημένο). Με το δεύτερο ερώτημα δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς.

Εννοείς ίσως, τα πολεοδομικά μεγέθη για να προκύψουν οι συντελεστές επιβάρυνσης προστίμου λόγω ΥΔ, ΥΚ;

Αν ναι, συγκρίνεις με τα σημερινά μεγέθη. Εξαίρεση αποτελούν μόνο οι οριοθετημένοι οικισμοί κάτω των 2000 κατοίκων.

Για τα αρχεία που κατά λάθος ανεβάζεις τα "τικάρεις" ως άκυρα. Δεν σβήνονται από το σύστημα. Ανεβάζεις το σωστό αρχείο στην ίδια θέση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Για το τοπογραφικό δεν είμαι σίγουρος, αυτό που ξέρω είναι πως άμα γίνει κατάτμηση οικοπέδου δηλώνεις ΟΧΙ στην οικοδομική άδεια, το ανεγράφη στο παράστημα Α.

Συγκρίνουμε το διάγραμμα κάλυψης με την τωρινή κατάσταση και εφόσον υπάρχουν διαφορές, συγκρίνουμε αυτές με τα σημερινά επιτρεπόμενα.

Αν κάποιο αρχείο έχει ακυρωθεί, ναι θα πρέπει να ανεβάσεις εκ νέου, νέο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβάσω μόνο το τοπογραφικό της αδείας είμαι κατοχωρωμένη όμως σωστά?

Με το 2ο ερώτημα, θέλω να πω ότι, στο διάγραμμα κάλυψης που πρέπει να ανεβάσω, χρειάζεται να ξαναυπολογίσω τα μεγέθη πχ δόμηση, κάλυψη κτλ. Για να τα υπολογίσω παίρνω τους σημερινούς όρους δόμησης ή συγκρίνω με αυτούς του τοπογραφικού που είναι στην άδεια?

Για τους συντελεστές επιβάρυνσης προστίμου μπορώ να πάρω είτε τους σημερινούς , είτε της αδείας, ότι θέλω διαλέγω.

Edited by patty
Link to comment
Share on other sites

Για επιλογή κατηγορίας μπορείς να πάρεις είτε τους σημερινούς είτε του τότε, για τα ποσοστά υπέρβασης πρέπει να πάρεις τους σημερινούς.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα και εγω να ρωτησω,

Εσυ εχεις μια αδεια και ενα συγκεκριμενο  εμβαδον  και διαστάσεις.

[αντε σου λειπει μια  ..γωνία μερικων  τμ.]

και πώς προκυπτει οτι σήμερα  ειναι τόσο "διαφορετικο"???

Σε ποιά πραξη /συμβολαιο  εχει εμφανισθει αυτο  το "νεο" οικοπεδο και άν εχουν μεγαλωσει τα τμ. του αρχικου

[και -απο περιεργεια -  είδες πώς  και σε βαρος ποιών, εχει προκυψει μεγαλυτερο οικοπεδο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης ορίων των όμορων και δικαστική απόφαση προσκύρωσης ιδιωτικής οδού. Το οικόπεδο στην άδεια του 87 είναι 500τμ, στην αναθεώρηση 440τμ και στην πράξη μετά τις παραπάνω πράξεις 460τμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.