Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Η υπέρβαση που έχεις είναι 6τ.μ.. Αυτά ρυθμίζεις. Για να βρεις το ποσοστό Υ.Δ. και Υ.Κ. τα συγκρίνεις με του σημερινούς όρους δόμησης. Δηλαδή για την Υ.Δ. κάνεις 6/250 <50%. Συνολική δόμηση ασφαλώς θα αναφέρεις 256τ.μ.

Edited by ksteve
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς! όμως στο διάγραμμα που κάνω τους υπολογισμούς βγαίνει 256τμ σύνολο > από 240τμ που είναι η επιτρεπόμενη δόμηση σήμερα (αφού άλλαξαν οι όροι δόμησης από 300+τμ χτίιζει μόνο 240τμ), αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να ρυθμίσω 256-240=16τμ, ρυθμίζω μόνο τα 6τμ και απλά το αναγράφω έτσι στο διάγραμμα κάλυψης. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Αφού αυθαίρετα είναι τα 6τ.μ. και φυσικά τα 250τ.μ. της άδειας παραμένουν όπως απεικονίζονται στην άδεια.

Link to comment
Share on other sites

patty, να συμπληρώσω ότι στο Δ.Κ. θα αναφέρεις τους σημερινούς όρους δόμησης σε συνέχεια αυτών με τους οποίους εκδόθηκε η άδεια.

Link to comment
Share on other sites

ναι έχω βάλει το παλιό διάγραμμα κάλυψης και δίπλα τις νέες κατόψεις/περίγραμμα με υπολογισμούς και νέους όρους δόμησης.

Ευχαριστώ Κsteve!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Arche

Δεν νομίζω ότι μπορεί να απαντήσει κάποιος.

Εγώ σε δικά μου που έχω και περασε και το 6μηνο , μιά χαρά ανεβαίνουν και τώρα.

Τουλάχιστον ανέβαιναν  πριν απο 6-7 μέρες.

Πάντως βάσει νόμου όπως το έγραψε ο Saleptsis.

Link to comment
Share on other sites

έλεγα μήπως δόθηκε καμιά παράταση όπως λέγεται και με τον Ν.4178/13, δεν το γνώριζα και είπα να ρωτήσω μήπως κάτι έχει αλλάξει.

Τώρα να νοιξω λίγο τη συζήτηση Καρανους δεν διαφωνώ ότι τα δικαιολογητικά θα ανεβαίνουν, μπορεί όμως να επιβληθεί πρόστιμο για όσους τα ανεβάσουν εκπρόθεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.