Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

αρα,  υποθετω οτι  μετα απο τις προσκυρωσεις  και την αναθεωρηση της αδειας...

εχεις νομιμο οικοπεδο εμβαδου 460 τμ. Εσυ παιρνεις τα 460.

δξ τι και γιατί αλλαξε μετα...

αλλά,

πώς εβγαλε μια πρωτη αδεια για 500 τμ. αφου το οικοπεδο

-  ή  "εχρηζε" πραξης τακτοποιησης

- ή ειχε εκκρεμοτητες απο υπαρχουσα  ΠΤ???]

"τα μυστηρια των ακινητων"

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τώρα εδώ υπάρχει ένα άλλο θέμα, ότι δεν υπάρχει σχέδιο που να έχει επισυναφτεί σε κάποια από αυτές τις πράξεις, δεν μπόρεσα να βρω κάποιο αντίγραφο, υπάρχει μόνο σαν περιγραφή. Οπότε βάζω τα οικόπεδο της αναθεώρησης και υπολογίζω με σημερινούς όρους δόμησης για συντελεστές και ας βρουν άκρη αργότερα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

την "ακρη" θα την βρεις εσυ. Εσυ δινεις βεβαιωση...

Εξ άλλου,  σε  καθε συμβολαιο επισυναπτεται τοπογραφικο με τον 651.

 

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να βρω λύση γιατί δεν υπάρχει σχέδιο, υπάρχει μόνο περιγραφή, δεν έχουν νέους τίτλους και η απόφαση δικαστηρίου δεν έχει επισυναπτόμενο σχέδιο, έχει χαθεί. Οπότε συγκρίνω με τα τμ της αναθεώρησης και αν το οικόπεδο είναι όντως μεγαλύτερο (αφού στην αναθεώρηση είναι 440τμ και στην πράξη 460τμ) είμαι κατοχυρωμένη ως προς το ότι έχω υπολογίσει τα πάντα με βάση μικρότερο οικόπεδο.

Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, αλλά αφού δεν ζητάει νέο τοπογραφικό γιατί να το ψάξω περισσότερο? δεν υπάρχει και λύση, για αυτό το λέω..υπάρχουν μόνο περιγραφές χωρίς σχέδια..

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2018 at 3:35 ΜΜ, Saleptsis said:

Για το τοπογραφικό δεν είμαι σίγουρος, αυτό που ξέρω είναι πως άμα γίνει κατάτμηση οικοπέδου δηλώνεις ΟΧΙ στην οικοδομική άδεια, το ανεγράφη στο παράστημα Α.

 

Συγκρίνουμε το διάγραμμα κάλυψης με την τωρινή κατάσταση και εφόσον υπάρχουν διαφορές, συγκρίνουμε αυτές με τα σημερινά επιτρεπόμενα.

 

Αν κάποιο αρχείο έχει ακυρωθεί, ναι θα πρέπει να ανεβάσεις εκ νέου, νέο αρχείο.

 

κάνοντας το διάγραμμα κάλυψης, οι όροι δόμησης έχουν αλλάξει οπότε η δόμηση βγάζει διαφορά  plus 20τμ ενώ οι αυθαιρεσίες είναι 6τμ, σε αυτήν την περίπτωση δεν το δικαιολογώ συγκρίνοντας με τους παλιούς όρους, (τουλάχιστον για την δόμηση) ή αφήνω την σύγκριση με τους νέους, είναι τυπικό?

γιατί τις αυθαιρεσίες κατηγορία+συντελεστές τις έχω συγρίνει με τους παλιούς..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2018 at 8:48 ΠΜ, Largy said:

Όχι, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο

ξερω γω ρε συ Largy, αφενος ο νομος ζητα δικαιολογητικο, απο την αλλη το τεε δεν το θελει, αν κατσουμε να ασχολιομαστε με το "εντυπο υπολογισμου ενιαιου ειδικου προστιμου" δουλεια δεν θα κανουμε, ακομα το "προγραμμα το υπολογιζει αυτοματα" δηλαδη τι? Καψονια μας κανουν?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω και διορθώσετε αν κάνω λάθος, για να βρεις το ποσοστό Υ.Δ. και Υ.Κ. συγκρίνεις με τα σημερινά. Δηλαδή αν έχεις οικόπεδο 200τμ Υ.Δ. σε σχέση με την Ο.Α. 5 τμ ποσοστό επί του οικοπέδου της Ο.Ι. πχ, 40% και με σημερινούς όρους δόμησης Σ.Δ. 1,8. Κάνεις, 5/(0,4*1,8*200), δηλαδή «Αυθαίρετη Υ.Δ. / ( ποσοστό επί του οικοπέδου Χ τετραγωνικά οικοπέδου Χ Σ.Δ.» και αντίστοιχα για την κάλυψη.  

Προσοχή στην Αυθαίρετη Υ.Δ. θα βάλεις όλα τα τετραγωνικά μαζί που είναι αυθαίρετα

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, Saleptsis said:

Από όσο γνωρίζω και διορθώσετε αν κάνω λάθος, για να βρεις το ποσοστό Υ.Δ. και Υ.Κ. συγκρίνεις με τα σημερινά. Δηλαδή αν έχεις οικόπεδο 200τμ Υ.Δ. σε σχέση με την Ο.Α. 5 τμ ποσοστό επί του οικοπέδου της Ο.Ι. πχ, 40% και με σημερινούς όρους δόμησης Σ.Δ. 1,8. Κάνεις, 5/(0,4*1,8*200), δηλαδή «Αυθαίρετη Υ.Δ. / ( ποσοστό επί του οικοπέδου Χ τετραγωνικά οικοπέδου Χ Σ.Δ.» και αντίστοιχα για την κάλυψη.  

 

Προσοχή στην Αυθαίρετη Υ.Δ. θα βάλεις όλα τα τετραγωνικά μαζί που είναι αυθαίρετα

 

Σωστά!

Link to comment
Share on other sites

ναι για τους συντελεστές συγκρίνω με τους σημερινούς, εγώ μιλάω για το διάγραμμα κάλυψης όπου έχω το εξής θέμα:

το οικοπεδό μου με τους παλιούς όρους δόμησης έχτιζε 300τμ, με τους νέους 240τμ, είχαν χτιστεί 250τμ και η υπέρβαση μου είναι 6τμ.

άρα τα υλοποιημένα στην πράξη 256τμ>240τμ επιτρεπόμενα με σημερινούς όρους δόμησης αλλά η αυθαιρεσία μου είναι μόνο 6τμ.

στο διάγραμμα θα συγκρίνω με τους νέους οπότε θα φαίνεται δόμηση 256τμ>240τμ και θα έχω ρυθμίσει μόνο τα 6τμ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.