Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Η δήλωση μπορεί να προχωρήσει αρκεί ένα από τα ΦΚ να έχει την επικρατούσα χρήση της αρχικής σελίδας. Από ότι αναφέρεις εσύ την έχεις ήδη σε 5 φκ. Αναφέρεις ως σφάλμα κάτι σχετικό με αρχεία. Καλύτερα ανέβασε μια προεπισκόπιση του σφάλματος και κοίταξε στα αρχεία που απαιτούνται για πληρότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μόλις πρόσθεσα στην ομάδα έργου Μηχανολόγο με άφησε να ανεβάσω το αρχείο αλλά συνεχίζει να μην το έχει στα απαιτούμενα για πληρότητα.

Στο ακίνητο έχω ισόγειο κατάστημα 100,00 μ2 και ΄α όροφο κατοικία 80,00 μ2 σωστά δεν βάζω επικρατούσα χρήση "Υπηρεσίες"?

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

@Lennon

Σωστά, επικρατούσα χρήση Υπηρεσίες....μήπως είσαι κατηγορία 2?

 

Έχω κι εγώ μία ερώτηση...σε κτίριο με επικρατούσα χρήση υπηρεσίες, έχω μετατόπιση κτιρίου (κατ.3) και απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμα(αναλυτικός), και τα έχω δηλώσει με συμψηφισμό ως 1 Λοιπή παράβαση. Ζητάει έλεγχο Η/Μ...μα δεν έχει αλλάξει κάτι στο κατάστημα. Μπορεί μηχανολόγος να δηλώσει ότι δεν απαιτείται έλεγχος διότι δεν υπάρχει κάποια αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Η παλαιότητα είναι 01/01/1993 έως 31/12/2003 οποτε ΚΑΤ4.

Νομίζω θα μπορούσε να κάνει μία τεχν. περιγραφή - Υπ. Δήλωση που να διαβεβαιώνει ότι δεν υπάρχει μεταβολή. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, Roukat said:

Μπορεί μηχανολόγος να δηλώσει ότι δεν απαιτείται έλεγχος διότι δεν υπάρχει κάποια αλλαγή?

Από την στιγμή που δεν υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή με την χρήση "υπηρεσίες", τι να γράψει ο μηχανολόγος; Θα αναφέρει το αυτονόητο, ότι δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή με χρήση υπηρεσίες (δηλαδή στους κύριους και βοηθητικούς χώρους του καταστήματος) και η υπαχθείσες αυθαιρεσίες  και θα αναφέρει ότι οι υπαχθείσες αυθαιρεσίες (μετατόπιση και απόληξη κλιμ/σιου) δεν αποτελούν αντικείμενο ελέγχου βάσει της παρ. θ άρ 99.

 

Ν 4495/17 Άρθρο 99 παρ  θ)  τεχνική  έκθεση  αρμόδιου  μηχανικού  για  τον  ηλεκτρομηχανολογικό  έλεγχο  του  πίνακα  των  γειώσεων  και  των  λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών  εγκαταστάσεων,  αν  υπάρχουν  για  κάθε  μεμονωμένη  αυθαίρετη  κατασκευή,  εξαιρουμένων  των κατοικιών, καθώς και για αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια που δεν έχουν χρήση κατοικίας. Η ανωτέρω τεχνική έκθεση μπορεί να υποβάλλεται μέσα σε προθεσμία πέντε (5) ετών από την ημερομηνία υπαγωγής και σε κάθε περίπτωση πριν από τη συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου, 


εγκ 2: Η τεχνική έκθεση της περίπτωσης θ) καταγράφει τα συμπεράσματα του ελέγχου, του πίνακα των γειώσεων και των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε τακτοποίηση του 4178 με προθεσμία ανάρτησης των δικαιολογητικών  μεθαύριο διαπίστωσα ότι δεν έχω φροντίσει να έχω εγγραφο ανάθεσης στο μηχανικό (εξουσιοδότηση) με γνήσιο υπογραφής, αλλά σύμβαση έργου με γνήσιο της υπογραφής ιδιοκτήτη όπου περιγράφεται οτι ο εντολέας αναθέτει στον ανάδοχο την εργασία τακτοποίησης- ρύθμισης με τον Ν.4178.

Στην ουσία η σύμβαση εργου είναι μια εξουσιοδότηση εμπλουτισμένη με επιπλέον πληροφορίες. Αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσω την σύμβαση εργου στη θέση της εξουσιοδότησης, γιατί δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς. Γενικότερα πάντως δε θα μπορούσε κανείς να αρκείται στην σύμβαση εργου χωρίς να συντάσσει επιπλέον κ εξουσιοδοτηση ;

Edited by kondylw@
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, αλλά είναι άλλο "πράγμα" η Σύμβαση Έργου κι άλλο η Εξουσιοδότηση...

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω μια εξουσιοδότηση για υπαγωγή στον 4014.
Την είχα μεταφέρει στον 4178, αφού ο 4014 είχε βγει αντισυνταγματικός.
Πρέπει να έχω άλλη εξουσιοδότηση ?

Link to comment
Share on other sites

και γιατί να μην βρεις τον ιδιοκτητη να σου δώσει μια εξουσιοδότηση τώρα? Βρες τον και πάρε του μια Εξουσιοδοτηση τωρα

@avgoust, θεωρώ πως ναι, ειδικά σε περίπτωση που θελεις να είσαι καλυμένος, καλό θα ήταν να πάρεις μια εξουσιοδότηση για να περάσεις την δηλ του στον 4178 ώστε να είσαι εσύ καλυμένος.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, avgoust said:

Εγω έχω μια εξουσιοδότηση για υπαγωγή στον 4014.
Την είχα μεταφέρει στον 4178, αφού ο 4014 είχε βγει αντισυνταγματικός.
Πρέπει να έχω άλλη εξουσιοδότηση ?

Πρέπει μαζί με αυτή που ήδη έχεις να συνυποβάλεις και μια ακόμα εξουσιοδότηση για τη μεταπήδηση της δήλωσης από τον 4014 στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.