Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

αυτή που έχει νομίζω δεν την υποβάλλει ξανά, ότι δικαιολογητικά έχει βάλει περνάνε αυτόματα στο σύστημα με τις δηλώσεις τακτοποίησης ακινήτων σύμφωνα με τον ν.4178 όταν μεταφερθεί η δήλωση του στον "νεο" αυτόν νόμο. 



"καταδικάζουμε την βία από όπου και αν προέρχεται" 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 
Διαβάζοντας την Υ.Α. για τη διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής ΦΕΚ 3976/Β/17 , άρθρο 2 παρ.1 αναφέρεται ότι ο μηχανικός δηλώνει πριν την οριστική υπαγωγή ότι έχει στη διάθεσή του όλα τα δικαιολογητικά και τις μελέτες και θα τα υποβάλλει ηλεκτρονικά εντός 6 μηνών. Αφήνεται να εννοηθεί λοιπόν ότι σε φάση οριστικής υπαγωγής οι ΜΣΕ και ΗΕ, δεν έχουν ξεκινήσει.
 
Αυτό σημαίνει ότι όταν κάνω οριστική υπαγωγή δε χρειάζεταιι ΜΣΕ και ΗΕ  ( με τα συναφή στοιχεία τους, δηλαδή προκαταβλητέος φόρος, τιμολόγιο, πληρωμή ) να είναι διαθέσιμα, απλά θα πρέπει να υπάρχει η σύμβαση ανάθεσης για να είναι γνωστό το κόστος  τους και το όνομα του μηχανικού καθώς μετά από την οριστική υπαγωγή, δεν επιτρέπεται η προσθήκη/τροποποίηση των στοιχέιων της δήλωσης.
Σωστά;
 
Edited by kondylw@
Link to comment
Share on other sites

@kondylw@πρέπει να έχεις βάλει μόνο τα στοιχεία του μηχανικού που θα τα κάνει, όλα τα υπόλοιπα που λες δεν είναι υποχρεωτικά για να κλείσεις τη δήλωση (οριστική υπαγωγή).
 
Μία απορία κι από μένα:
έχω αναλάβει ένα κτίριο (με ισόγειο κατάστημα, Α όροφο κατοικία και απόληξη κλιμακοστασίου) με άδεια του 1987 η οποία εκδόθηκε ως σε οικισμό προ 23 ενώ στη συνέχεια εγκρίθηκε σχέδιο πόλης και κυρώθηκε πράξη εφαρμογής. Οι αυθαιρεσίες που διαπίστωσα είναι όλες κατηγορίας 3(μικρή μετακίνηση κτιρίου, αύξηση εξώστη κλπ) συν αυθαίρετη απόληξη κλιμακοστασίου με αναλυτικό. Στο φάκελο της αδείας δεν υπήρχε κάτοψη α ορόφου, ωστόσο από το διάγραμμα κάλυψης και τις προσόψεις προκύπτει το εγκεκριμένο περίγραμμα. Σκέφτομαι λοιπόν, αν και δεν είναι υποχρεωτικά να υποβάλω στο σύστημα του ΤΕΕ τα εξής:
-εξαρτημένο τοπογραφικό ώστε να φαίνεται η υφιστάμενη κατάσταση με το τελικό οικόπεδο από την Π.Ε.(διότι πλέον η αρχική ιδιοκτησία που φαίνεται στην άδεια δεν υφίσταται)
-κατόψεις όλων των επιπέδων.
Στη συνέχεια θα πάω να κάνω άδεια αλλαγής χρήσης του ορόφου και θέλω όσο γίνεται να είναι όλα σωστά.
Πώς βλέπετε αυτήν την αντιμετώπιση?
Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Γενική απορία σχετικά με τα τοπογραφικά. Σε κάποιες κατηγορίες πχ Κατ. 1 δεν απαιτείται τοπογραφικό για την τακτοποίηση.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι το εξής. Μήπως πάντα τουλάχιστον σε εκτός σχεδίου και εντός οικισμού να γίνεται τοπογραφικό ασχέτως με το εάν απαιτείται σαν δικαιολοητικό ή όχι? Διότι πως αλλιώς θα ξέρουμε την ακριβής θέση του κτιρίου? Επιπλέον ο εκάστοτε πελάτης θα θέλει να μεταβιβάσει οπότε θα χρειαστεί τοπογραφικό (για εκτός σχεδίου και εντός οικισμού) και αν κάνουμε τακτοποίηση χωρίς τοπογραφικό ακόμη και αν ειναι κατηγορία 1 υπάρχει κίνδυνος να έχει αλλάξει η θέση του κτηρίου στο οικόπεδο/αγροτεμάχιο ή να έχει περιστραφεί.

Ποια η άποψη σας? Ως νέος μηχανικός μου φαίνεται λίγο παράλογο να μην κάνουμε τοπογραφικο αλλά βέβαια είναι και το θέμα του κόστους.

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως. Το τοπογραφικό διάγραμμα πέραν του ότι θα απαιτηθεί στην πρώτη συμβολαιογραφική πράξη που θα γίνει, δίνει πολύτιμές πληροφορίες για τον πλήρη έλεγχο του ακινήτου. Προσωπικά εφαρμόζω αυτό που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2022 at 12:36 ΜΜ, Roukat said:
Στο φάκελο της αδείας δεν υπήρχε κάτοψη α ορόφου, ωστόσο από το διάγραμμα κάλυψης και τις προσόψεις προκύπτει το εγκεκριμένο περίγραμμα.

Η γνώμη μου είναι ότι, δεν αρκούν! Απαιτείται η εγκεκριμένη κάτοψη του ορόφου! Η' τη βρίσκει ο φίλτατος ιδιοκτήτης, ή κάνεις ανασύσταση φακέλλου ή ψάχνεις άλλου είδους λύσεις.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα

σε ποιο πρόγραμμα σχεδιάζετε τα αυθαίρετα;

Έχω ακούσει από συναδέλφους ότι ενώ χρησιμοποιούν για οικοδομικές άδειες κάποιο πρόγραμμα που βγάζει αυτόματα όψεις-τομές (archicad, tekton, idea κτλ) τα αυθαίρετα τα σχεδιάζουν στο autocad. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2018 at 8:16 ΜΜ, tsigalkos said:

καλησπέρα

 

Σε περίπτωση που σε μια τακτοποίηση έχω μόνο μια λοιπή παράβαση κατηγορίας 4 το σύστημα ζητάει τοπογραφικο, διάγραμμα κάλυψης και τομές.

Δεν είναι υπερβολικά όλα αυτά τα δικαιολογητικά για παραβάσεις που δεν αφορούν υπέρβαση δόμησης;

Συγνώμη αλλα εχει απαντηθεί αυτο?

Ευχαριτω 

Link to comment
Share on other sites

Αναρτώνται τα απαιτούμενα από τον νόμο δικαιολογητικά, ανεξαρτήτως των απαιτήσεων του συστήματος. 
Για λοιπή παράβαση δεν υποβάλλονται διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη και τομή.

Edited by Δόκτορας
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε άδεια , λέει
-δεν απαιτείται νεο τοπογραφικό αλλά υποβάλλουμε αντίγραφο
- συμπληρώνουμε στο Δ. κάλυψης τα αυθαίρετα μεγέθη.

Εχω αδεια ΓΟΚ 2000 με αλλαγη θεσης κτιριου.

Θελει νεο τοπογραφικό ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.