Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Astrolavoς έχεις υποβάλει ένα ερώτημα εδώ στο παρόν νήμα συγκεντρωτικά με πολλά ερωτήματα και πολύ αναλυτικά (που αυτό από την μια είναι καλό για να πάρουμε κάποια συγκεκριμένη απάντηση, από την άλλη όμως απαιτεί περισσότερο χρόνο και σκέψη-μελέτη) και έλαβες κάποια απάντηση τεκμηριωμένη από τον πάντα έγκριτο Δημήτριο και ίσως λάβεις και άλλες από συναδέλφους  και μετά για κάποιον λόγο αποφάσισες να το "σπάσεις" εδώ αλλά και αλλού την ίδια στιγμή που είχες λάβει άμεσα σχεδόν ήδη κάποια θέση (στα fora γενικά δεν επικρατεί η έννοια της βιασύνης διότι δεν έχουμε απέναντι το συνομιλητή μας και σκόπιμο είναι να δίνουμε κάποιον περισσότερο "αέρα" στο "άμεσο" και το "περισσότερο" από θέμα πλήθους απόψεων, που εμείς θα θέλαμε, πριν αναρτήσουμε και αλλού το(-α) ερωτήμα(-τα) μας). Δεν λέω ότι δεν είναι δικαίωμα του καθενός να θέτει ερωτήματα οπουδήποτε και οποτεδήποτε  ... πολλές φορές αυτό όμως οδηγεί σε σύγχυση ή/και έρχεται σε σύγκρουση ("ασυμφωνία" αν θες) και με κάποιους άτυπους γενικότερα κανόνες.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ georgaleos για την επισήμανση!

 

  • Η αλήθεια είναι ότι επειδή παρατήρησα ότι υπάρχει διακριτοποίηση στις ενότητες της αυθαίρετης δόμησης, θεώρησα σκόπιμο να θέσω τα ερωτήματα μου ξεχωριστά στις αντίστοιχες ενότητες. Στην ενότητα αυτή δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/2017 εφόσον αναφερόμαστε στα δικαιολογητικά, οι ερωτήσεις μου 2,3,4 αφορούν μόνο αυτά. Πρόσθεσα σ' αυτές την έννοια της μερικής τακτοποίησης διότι δεν έχει συζητηθεί αλλού με τον παρόντα νόμο και έκανα μια επιπλέον γενική ερώτηση που επισήμανα με bold.
  • Από κει και  πέρα συνέχισα την περίπτωση μου στην ενότητα "Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών" όπου οι ερωτήσεις μου δεν αφορούν πλέον τα δικαιολογητικά, αλλά θέμα συνιδιοκτησίας σε αυθαιρεσία αυτού του τύπου.
  • Τέλος ανήρτησα ένα τρίτο σχόλιο στην  ενότητα "Κατηγορία 3 αυθαίρετων κατασκευών" διότι η αποθήκη που εξετάζω είναι στην κατηγορία 3.

Συνοψίζοντας και οι τρεις αναρτήσεις μου είναι η ίδια περίπτωση, αλλά θεώρησα ότι είναι ερωτήσεις που θα πρέπει να τεθούν χωριστά στις αντίστοιχες ενότητες, ώστε να διευκολυνθούν τυχόν απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως έχω αρκετές απορίες και πιστεύω πως εάν τις εντάξω όλες σε μία ανάρτηση δύσκολα θα πάρω απάντηση. Παρ' όλα αυτά εάν έσφαλα, ζητώ συγγνώμη και θα αλλάξω τον τρόπο λειτουργίας μου στον φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

  • Μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα υπόδειγμα τεχνικής έκθεσης στατικού ελέγχου, μιας και δεν μπορώ να βρω τέτοιο στο διαδίκτυο? Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
  • Επίσης σε περιπτώσεις παραχώρησης τμήματος κοινοχρήστου χώρου(κλείσιμο πυλωτής), μπορώ να συντάξω δήλωση παραίτησης του δικαιώματος επ' αυτού απ' το ένα συνιδιοκτήτη στον άλλον ή χρειάζεται συμβολαιογράφο?
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο καλό θα ήταν να περιμένεις να βγει η εγκύκλιος, διότι (όπως έχει ειπωθεί και στο σχετικό νήμα) ότι πούμε τώρα μπορεί να είναι εκτός προδιαγραφών που περιμένουμε.

 

Για το δεύτερο κάνε μια αναζήτηση, νομίζω κάπου έχω δει κάτι σχετικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

  • Επίσης σε περιπτώσεις παραχώρησης τμήματος κοινοχρήστου χώρου(κλείσιμο πυλωτής), μπορώ να συντάξω δήλωση παραίτησης του δικαιώματος επ' αυτού απ' το ένα συνιδιοκτήτη στον άλλον ή χρειάζεται συμβολαιογράφο?

 

 

χρειαζεται συμβολαιογραφικο συμβολαιο...

 

υγ

Αλλως,  εάν εχει γινει καταληψη κοινοχρηστου απο τον ενα και το εχει κλεισει "αυθαιρετα"

και συμφωνουν στην τακτοποιηση με  τον αλλον συνιδιοκτητη   να  του "ανηκει"..

 

μπορει ο αλλος να συναινεσει στην τακτοποιηση

με το 98

[υποθετω οτι ειναι δυο οι συνιδιοκτητες...]

μετα κανουν και τροποποιηση της συστασης

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχω συμπληρωσει την απαντηση μου

 

ωστε να "ταιριαζει" με τα συμβαινοντα,

 

μια που  δεν φαινονταν καθαρα... τι "ακριβως" συμβαινει

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι συνιδιοκτήτες και το κλεισιμο πυλωτης θέλουν να παραχωρηθει μόνο στον ένα απ΄τους δύο. Μπορώ να το συμπληρώσω εγω στην Υ.Δ συναίνεσης συνιδιοκτήτη ότι εκτός απ' το ότι του δίνει το δικαίωμα να τακτοποιήσει το χωρο, να του παραχωρήσει και το χώρο τον ίδιο? και μετά να κάνουν καινούργια σύσταση?

Link to comment
Share on other sites

η τακτοποιηση  με την συναινεση του αλλου "υπερ αυτου" φτανει

Τακτοποιει οριστικα και την καταληψη και την αλλαγη χρησης...

μετα ας κανουν τροποποιηση

να δωσουν και χιλιοστα και ό,τι αλλο θελουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.