Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Άρα είμαι εντάξει αν γράψω κάτω στην Υ.Δ. της συναίνεσης ότι:

«Ως συνιδιοκτήτης του ακινήτου (100% εξ’ αδιαιρέτου – Πλήρης Κυριότητα / Ψιλή Κυριότητα / Επικαρπία) που βρίσκεται επί της οδού………………………….….…………………….…………………………………………………………………….................... συναινώ όπως ο έτερος συνιδιοκτήτης………………………………………… του …………………..με ΑΦΜ………………………………ΔΟY……………………………..πρόκειται να προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες σχετικά με τη ρύθμιση αυθαίρετων κατασκευών επί του ακινήτου υπέρ αυτού, σύμφωνα με τον Ν.4495/17.

 

 

 

Έχω μια ερώτηση νομικής φύσεως:

  • Αντίκλητος μπορεί να διεκπεραιώσει τη διαδικασία ή χρειάζεται πληρεξούσιο?

και επίσης μία γενική:

  • Οι δηλώσεις και οι αιτήσεις μας απευθύνονται στο ΥΠΕΚΑ ή ΥΠΕΝ?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για το ανέβασμα των αρχείων.

 

Σε δήλωση υπαγωγής έχω δηλώσει ταυτόχρονη υποβολή ΜΣΕ. Για να προχωρήσω σε κατάσταση υπαγωγής μου ζητάει να ανεβάσω τα αρχεία της ΜΣΕ. Όταν όμως πηγαίνω στην καρτέλα των αρχείων, η επιλογή για την υποβολή της ΜΣΕ είναι ανενεργή (όπως και για την Τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για Η/Μ). Γνωρίζει κάτι κάποιος για αυτό; Μήπως πρέπει να ανεβάσω όλα τα υπόλοιπα αρχεία πρώτα; (αν και δε μου φαίνεται λογικό). Σημειωτέον ότι έχω ανεβάσει μόνο την ανάθεση του ιδιοκτήτη.

 

 

Απαντώ μόνος μου.. Δεν είχα βάλει στην ομάδα έργου τις αντίστοιχες ειδικότητες μηχανικών..

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

διαβάζω στο άρθρο 99 για τα δικαιολογητικά ότι απ' τα σχέδια και σε περίπτωση ύπαρξης Ο.Α πρέπει να υποβάλουμε και (εεε) τομή της αυθαίρετης κατασκευής ή του χωρου σε περίπτωση αλλαγής χρήσης. Καλά όλα αυτά αλλά γυρνόντας στο άρθρο 96 βλέπω ότι όλες οι κατηγορίες(1,2,4,5) πλην της 3 παρουσιάζονται ως αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις, ενώ η Κατ 3 ως αυθαίρετες μικρές παραβάσεις. Άρα συμπερασματικά και με βάση τη διατυπωση του νόμου δεν υποχρεούμαστε να υποβάλλουμε τομές μικρών παραβάσεων(ασχέτως αν μπορεί να υπάρχουν μέσα σ αυτές δεξαμενές, αποθήκες κλπ). Σωστά?

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

διαβάζω στο άρθρο 99 για τα δικαιολογητικά ότι απ' τα σχέδια και σε περίπτωση ύπαρξης Ο.Α πρέπει να υποβάλουμε και (εεε) τομή της αυθαίρετης κατασκευής ή του χωρου σε περίπτωση αλλαγής χρήσης. Καλά όλα αυτά αλλά γυρνόντας στο άρθρο 96 βλέπω ότι όλες οι κατηγορίες(1,2,4,5) πλην της 3 παρουσιάζονται ως αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις, ενώ η Κατ 3 ως αυθαίρετες μικρές παραβάσεις. Άρα συμπερασματικά και με βάση τη διατυπωση του νόμου δεν υποχρεούμαστε να υποβάλλουμε τομές μικρών παραβάσεων(ασχέτως αν μπορεί να υπάρχουν μέσα σ αυτές δεξαμενές, αποθήκες κλπ). Σωστά?

Συνάδελφε Astrolavos, τα δικαιολογητικά για τις μικρές παραβάσεις περιλαμβάνονται μέσα στην ίδια την γ)κατηγορία 3 του άρθρου 96, προς το τέλος της και δεν περιλαμβάνουν σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα..

Έχω ένα διαμέρισμα για το οποιο μου ζητήθηκε βεβαίωση νομιμότητας για μεταβίβαση.

1)έχει άδεια άλλα τα σχέδια έχουν χαθεί και απο τον ιδιοκτήτη και απο Υδομ.

2)έχω σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας που η πραγματική κατάσταση συμφωνεί με τα σχέδια της σύστασης.

3)Άδεια του 1983

Θα ήθελα να με βοηθήσετε τη διαδικασία να ακολουθήσω?

Link to comment
Share on other sites

Η συσταση δεν εξασφαλιζει την νομιμοτητα.Πρεπει να δεις το εντυπο της αδειας τι μ2 αναφερει τι οροφους τι καλυ ψη μηπως βγαλεις ακρη,διαφορετικα μηπως χρειαστει ανασυσταση φακελου.

Link to comment
Share on other sites

Η Ο.Α ειναι 1.3.1983 άρα προ την 8.9.1983 


Συνοψίζοντας έχουμε:


1) Ο.Α προ 8.9.1983


2)τοπογραφικό διάγραμμα 


3)Διάγραμμα κάλυψης 


4)Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησία που συμφωνεί με την πραγματική κατάσταση 


χρειάζεται:


1) υπεύθυνη δήλωση οτι συμφωνούν όλα με το  χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας?


2) κρατήσεις και εισφορές σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις?


Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση ενοικιαστή σε αδιαίρετο ακίνητο ο οποίος θέλει να υποβάλει δήλωση υπαγωγής στο 4495/17 της μισθωσμένης ιδιοκτησίας που εδρεύει.  Ωστόσο μόνον το 50% της εξ'αδιαιρέτου ιδιοκτησίας συναινεί στην υπαγωγή.

Μπορώ να προχωρήσω σε υπαγωγή μόνο με ανάθεση από τον ενοικιαστή ή απαιτείται η σύμφωνη γνώμη και των δύο εξαδιαιρέτου συνιδιοκτητών?

Link to comment
Share on other sites

 

Η Ο.Α ειναι 1.3.1983 άρα προ την 8.9.1983 

Συνοψίζοντας έχουμε:

1) Ο.Α προ 8.9.1983

2)τοπογραφικό διάγραμμα 

3)Διάγραμμα κάλυψης 

4)Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησία που συμφωνεί με την πραγματική κατάσταση 

χρειάζεται:

1) υπεύθυνη δήλωση οτι συμφωνούν όλα με το  χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας?

2) κρατήσεις και εισφορές σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις?

 

Χωρίς να έχεις στα χέρια σου εγκεκριμένα σχέδια δεν μπορεί να κάνεις έλεγχο νομιμότητας.

 

Η αυτά που έχεις παραθέσει είναι τα στοιχεία για την ανασύσταση? Δεν κατάλαβα...

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.