Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

yian ,

βάσει του άρθρου 98 π. 4 μπορείς να προχωρήσεις σε υπαγωγή μέσω του ενός συγκύριου(50% που στην περίπτωση σου λες πως συναινεί) ανεξαρτήτως της σύμφωνης γνώμης των λοιπών του εξ αδιαιρέτου

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Astrolavos, σωστή η επισήμανση για το άρθρο 98.4. αλλά δεν έχω σύσταση οριζόντιας ή κάθετης στο ακίνητο.

Το πιθανότερο συνάδελφε yian, είναι ότι η απαίτηση αυτή μπήκε απο "συνήθεια". δηλαδή είναι λανθασμένη. Ενα άλλο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η παρ. 3.α) του άρθρου 6 της ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631 (ΦΕΚ 3976, 14-11-2017).

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση ενοικιαστή σε αδιαίρετο ακίνητο ο οποίος θέλει να υποβάλει δήλωση υπαγωγής στο 4495/17 της μισθωσμένης ιδιοκτησίας που εδρεύει.  Ωστόσο μόνον το 50% της εξ'αδιαιρέτου ιδιοκτησίας συναινεί στην υπαγωγή.

Μπορώ να προχωρήσω σε υπαγωγή μόνο με ανάθεση από τον ενοικιαστή ή απαιτείται η σύμφωνη γνώμη και των δύο εξαδιαιρέτου συνιδιοκτητών?

  υποθετω οτι,

τις αυθαιρεσιες τις εκανε ο μισθωτης.

Θα δικαιουνταν  σε τακτοποιηση, εάν ειχε δικαιωμα εκδοσης αδειας, με βαση το μισθωτηριο.

 

δεν εχεις και συσταση...δεν λες πώς προεκυψαν αυτα τα δυο μεριδια  και τι ακινητο ειναι αυτο...

 

Γενικα, αποφευγουμε να μπαινουμε "στη μεση"  εκει όπου δυο  "αντιδικουν"

 

ας ζητησει ο πελατης με την γνωστη αποφαση του 50% αδεια

 

και να εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη, όντως οι αυθαιρεσίες έγιναν από τον μισθωτή και ναι, υπάρχει αντιδικία μεταξύ των δύο συνιδιοκτητών.

Το κτίριο είναι ένα και ενιαίο μονώροφο κατάστημα κατά την οικοδομική άδεια χωρίς σύσταση οριζόντιας ή κάθετης και ο ενοικιαστής απέκοψε τμήμα του εσωτερικά  και ζητά ρύθμιση διαμερισμάτωσης ώστε να πάρει ανεξάρτητες παροχές δικτύων Κ.Ω.

 

Το μισθωτήριο θεωρώ ότι μπορεί να τροποποιηθεί κατάλληλα αλλά έχω την αίσθηση ότι έχει συνταχθεί μονομερώς (δηλαδή μόνο από το 50% που συμφωνεί  στην υπαγωγή) και όχι και από τους δύο συνιδιοκτήτες.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

κάτι μάλλον δεν κατάλαβα σωστά και αυτό που θα ρωτήσω ίσως είναι χαζό, αλλά η παράγραφος ξεκινάει λέγοντας συγκύριοι εξ αδιαιρέτου σε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία. Τι είδους άλλη ιδιοκτησία μπορεί να είναι η περίπτωση στην οποία αναφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Στη περίπτωση μου είχαμε ένα εξ'αδιαιρετου οικόπεδο που οικοδομήθηκε ένα ισόγειο κτίριο.

Όλα σε όλους δηλαδή δίχως να έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας ή απονομή χιλιοστών ιδιοκτησίας.

Πιο καλά μάλλον θα στο εξηγήσει ο Δημήτρης ο νομικός μας..

 

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

Σε περίπτωση που σε μια τακτοποίηση έχω μόνο μια λοιπή παράβαση κατηγορίας 4 το σύστημα ζητάει τοπογραφικο, διάγραμμα κάλυψης και τομές.

Δεν είναι υπερβολικά όλα αυτά τα δικαιολογητικά για παραβάσεις που δεν αφορούν υπέρβαση δόμησης;

τι λοιπη παραβαση με αναλυτικο ειναι αυτη που ειναι κατηγ 4?εγω τη λοιπη παραβαση τη βαζω κατηγ 5(αφου δεν ειναι υπερβαση δομησης καλυψης υψους για να παει κατ.4).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε συνέχεια του θέματος  σε άλλο μέρος του forum έχω το εξής θέμα και θα ήθελα τις απόψεις σας.

Συνοπτικά πρόκειται για οικόπεδο εντός σχεδίου μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο όπου υπάρχει ισόγειος κατοικία με Γ' φάση Ν1337/83

Θεωρούμε ότι έχει ΟΑ στο υπολογισμό αλλά προφανώς δεν έχει.

Οι αυθαιρεσίες που υπάρχουν είναι με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Το άρθρο 100§5  λέει για αυτές τις παραβάσεις :

Ειδικά  σε  αυτές  τις  περιπτώσεις,  που  δηλώνονται παραβάσεις αποκλειστικά αυτής της κατηγορίας, δεν υποβάλλονται τα δικαιολογητικά βββ, γγγ, δδδ, της παραγράφου στ΄ του άρθρου 99. 

 

 

Η στ' του άρθρου 99 έχει τρεις υποπαραγράφους 

αα) Υπάρχει ΟΑ

ββ) Δεν υπάρχει ΟΑ

γγ) Απολεσθείσα ΟΑ

 

Σύμφωνα με τα ανωτέρω εγώ είμαι στο (ββ) που έχει τα παρακάτω σχέδια.
αα) τοπογραφικό
ββ) κάτοψη
γγ) τομές
Και έτσι από σχέδια έχω υποχρέωση να υποβάλλω μόνο τοπογραφικό.
 
Σωστά τα καταλαβαίνω?
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,  η φράση "Ειδικά  σε  αυτές  τις  περιπτώσεις,  που  δηλώνονται παραβάσεις αποκλειστικά αυτής της κατηγορίας, δεν υποβάλλονται τα δικαιολογητικά βββ, γγγ, δδδ, της παραγράφου στ΄ του άρθρου 99", νομίζω ότι παραπέμπει στην . αα) της στ). δηλ. στη περίπτωση  ΜΕ Ο.Α. (άσχετα απο τη περίπτωση σας...). Μάλιστα παρέλειψαν την εεε). Νομίζω λοιπόν ότι θα χρειαζόταν μόνο το ααα) δηλαδή το στέλεχος της Ο.Α., άρα τελικά για τη περίπτωση σας, ελλείψει αυτής, δεν απαιτείται τίποτα απο τα παραπάνω.

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.