Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Το είχαμε ξανασυζητήσει και στον 4178

Δυστυχώς εφόσον στη χρήση βάζεις οτιδήποτε άλλο εκτός από κατοικία, το σύστημα δεν ξέρει αν αυτό είναι μια παλιαποθήκη η μια τεράστια βιομηχανική εγκατάσταση και σου ζητάει σε κάθε περίπτωση τεχνική έκθεση Η/Μ ακόμα και αν αυτή το μόνο που θα γράφεί είναι "πρόχειρο κτίσμα χωρίς καμία ηλεκτρομηχανολογική εγκατάσταση"

Link to comment
Share on other sites

Σε τεστ πάντως που έκανα με το σύστημα, ζητάει ΗΜ μόνο όταν η επικρατούσα χρήση είναι κάτι άλλο εκτός από κατοικία. Αν το φύλλο καταγραφής γράφει υπηρεσίες αλλά η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία, το σύστημα δεν ζητάει ΗΜ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι, όλοι μπορούν να καταλάβουν ότι, "....άλλο είναι το σύστημα και οι απαιτήσεις αυτού κι άλλο ο νόμος"!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Ιάσονα πιστεύεις οτι τα εξωτερικά αποθηκάκια των κατοικιών θέλουν ΗΜ ?

Καλή Σαρακοστή btw

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Έχω πληρωμή του 3843 η οποία υπερκαλύπτει και τις λοιπές αυθαιρεσίες της κατοικίας.

Το θέμα μου είναι το εξής: Είναι πάνω από 100 τ.μ. και θέλει παράβολο 500 ευρώ.

Αν δεν βάλω όλες τις αυθαιρεσίες για να πληρώσει τα 250 και τις προσθέσω αργότερα, με τον συμψηφισμό του 3843, θα μου βγάλει να πληρώσω άλλα 250 ευρώ για το υπόλοιπο παράβολο?

Ή μήπως έτσι την γλιτώσει, μιας και υπερκαλύπτεται από τις παλαιότερες πληρωμές?

Link to comment
Share on other sites

ναι, πρεπει να γινει η αποδοχη

θα μετρησεις πρωτα τα νομιμα και τα αυθαιρετα

θα τα δοσεις στη συμβ/φο "ατυπα"

Θα γινει η δηλωση φορου κληρονομιιας

μετα η αποδοχη

 

μετα θα εχεις νομιμο εντολεα για να κανεις τις τακτοποιησεις

 

και στη συνεχεια θα κανεις συσταση ΟΙ ή καθετης,

....να νοικυρευτει

χαίρετε, με αφορμή αυτό το σχόλιο μου δημιουργήθηκε μια απορία σε σχέση με μια περίπτωση που έχω (αναλογική και της μικρής μου εμπειρίας στα αυθαίρετα και τα ιδιοκτησιακά). 

 

Αυθαίρετη προσθήκη α' ορόφου (2008) σε ισόγειο με Ο.Α./1985, εντός σχεδίου, χωρίς σύσταση Ο.Ι. 

Η ιδιοκτήτρια κατέχει νόμιμα το 75% της ιδιοκτησίας με πράξη αποδοχής κληρονομιάς (2006), για το υπόλοιπο 25% όμως δεν έχει κάνει αποδοχή - ανήκε στη μητέρα της και είναι η μοναδική κληρονόμος. Στο Ε9 της δηλώνει μόνο το νόμιμο ισόγειο (με το 75% συνιδιοκτησίας) και ο όροφος δεν εμφανίζεται στο Ε9 της αποβιώσας.

 

Για να κάνω την τακτοποίηση έχω νόμιμη εντολέα. Θα την δηλώσω ως 100% ιδιοκτήτρια παρόλο που δεν έχει κάνει την αποδοχή; (με πιστοποιητικο εγγυτέρων συγγενων και Ε9 μητέρας για αυτό το υπολοιπόμενο ποσοστό) και θα διορθώσει/δηλώσει στο Ε9 της τον αυθαίρετο όροφο, ή μήπως οφείλει πρώτα να κάνει την δήλωση φόρου κληρονομιάς και την αποδοχή, τις αλλαγές στο Ε9 και μετά να προχωρήσει στην τακτοποίηση;

 

ευχαριστώ πολύ--

Link to comment
Share on other sites

#samourg

Το γεγονός ότι με τον τρόπο που περιγράφεις μπορείς να "ξεγελάσεις" το ηλεκτρονικό σύστημα, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό

 

#sour

Το σωστό είναι να κάνει πρώτα την αποδοχή και μετά να κάνεις την υπαγωγή.

Τώρα επειδή η ιδιοκτήτριά σου έχει το 75% (μεγαλύτερο από 50%) θα μπορούσες να προχωρήσεις και έτσι τη δήλωση αφού έχεις την πλειοψηφία.

Αλλά αφού θα τα κάνει που θα τα κάνει, γιατί να μη γίνουν από την αρχή σωστά; Να φτιάξει από την αρχή και το Ε9 της με τα σωστά τετραγωνικά που θα της δώσεις και με τη σωστή παλαιότητα που θα χρησιμοποιήσεις;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το τι είναι σωστό και τι όχι, είναι πολύ σχετικό.

Άλλωστε υπερκαλύπτεται κατά πολύ το πρόστιμο, δεν θα 'κλέψει'

 

Απλά ρωτάω αν το έχει δοκιμάσει κανείς, αν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Έχω πληρωμή του 3843 η οποία υπερκαλύπτει και τις λοιπές αυθαιρεσίες της κατοικίας.

Το θέμα μου είναι το εξής: Είναι πάνω από 100 τ.μ. και θέλει παράβολο 500 ευρώ.

Αν δεν βάλω όλες τις αυθαιρεσίες για να πληρώσει τα 250 και τις προσθέσω αργότερα, με τον συμψηφισμό του 3843, θα μου βγάλει να πληρώσω άλλα 250 ευρώ για το υπόλοιπο παράβολο?

Ή μήπως έτσι την γλιτώσει, μιας και υπερκαλύπτεται από τις παλαιότερες πληρωμές?

 

#samourg

Το γεγονός ότι με τον τρόπο που περιγράφεις μπορείς να "ξεγελάσεις" το ηλεκτρονικό σύστημα, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό

 

Όπως κι αν αποφασίσεις να το κάνεις, είτε με τον ορθό τρόπο, είτε με τον "πονηρό", τελικώς θα πληρώσεις το παράβολο που αναλογεί στα τ.μ. των αυθαιρεσιών του ακινήτου.

Παλιά, επί 4014 πολλοί το κάναμε έτσι "πονηρά" και για πολλούς λόγους και δεν ζήταγε το παραπάνω παράβολο το σύστημα...

Το ΤΕΕ κάποια στιγμή το κατάλαβε και το έφτιαξε.

Κάπου το έχει γράψει και επίσημα.....

 

P.S.

Το ξεγελάς μόνον όταν έχεις μεταπήδηση δήλωσης από νόμο σε νόμο......

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα ότι δεν θα μπορούσε να γίνει, απλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Σε ευχαριστώ Ιάσονα!

 

Καλή σας μέρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.