Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Συνάδελφοι δεν βρήκα αν έχει απαντηθεί το εξής:

 

Για κατάστημα προ του 1983 απαιτείται η υποβολή Τ.Ε η/μ εγκαταστάσεων ή ακολουθούμε αυτό που λέει ο νόμος για τα δικαιολογητικά για κατασκευές προ του 83?

 

(υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά των περιπτώσεων α έως ε, κ, και μ, η αποτύπωση των κατόψεων του κτιρίου ή της ιδιοκτησίας και δεν απαιτούνται λοιπά στοιχεία και σχέδια)

Link to comment
Share on other sites

Φερόμενος ιδιοκτήτης που κατέχει αυθαίρετο χωρίς συμβόλαιο (με χρησικτησία) κάνει μισθωτήριο  στη κόρη του με δικαίωμα έκδοσης οικοδομικής άδειας. (βλ άρθρο 99 αα). Ο μισθωτής  (κόρη) μπορεί να κάνει ένταξη του ακινήτου στο 4495/2017;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι και συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη. Στις κατόψεις που δίνετε για μεταβίβαση ακινήτου γράφετε πάνω:

 

"ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

Δηλώνω ότι, έχω στη διάθεσή μου όλα τα δικαιολογητικά στοιχεία και τις μελέτες και θα τα υποβάλλω ηλεκτρονικά εντός της προβλεπόμενης από το Ν.4495/2017 προθεσμίας. Το παρόν σχέδιο είναι ταυτόσημο με αυτό που θα εισαχθεί σε ηλεκτρονική μορφή.

Α/Α ΔΗΛΩΣΗΣ Ν.4495/2017: 2066666

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ: B19533F0053288888"

 
κλεμένο από εδώ
 
Τη δήλωσή αυτή την έχετε και στο σχέδιο που ανεβάζετε στο σύστημα του ΤΕΕ;
Είναι απαραίτητη η δήλωση αυτή; Από που προκύπτει; Αν κάνω λάθος διορθώστε με, νομίζω ότι η απαίτηση αυτή δημιουργήθηκε όταν το σύστημα του ΤΕΕ ήταν ανενεργό και δε δεχόταν αρχεία.
Edited by thanasis3
Link to comment
Share on other sites

Στο σχέδιο που ανεβάζεις δεν χρειάζεται γιατί προφανώς αυτό που ανεβάζεις είναι αυτό που ανεβάζεις!

 

Χρειάζεται όμως η αντίστοιχη δήλωση να υπάρχει στα σχέδια που δίνεις στον συμβολαιογράφο όπου βεβαιώνεις ότι αυτά που του δίνεις είναι αυτά που συνοδεύουν τη δήλωση και είναι ίδια με αυτά που θά αναρτήσεις στο σύστημα εντός προβλεπόμενης προθεσμίας ή έχουν ήδη αναρτηθεί στο σύστημα. Γράφεις ότι από τα 2 ισχύει

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, κληρονόμοι που δεν έχουν κάνει ακόμα αποδοχή κληρονομιάς και απλά έχουν δημοσιεύσει τη διαθήκη, μπορούν να κάνουν τακτοποίηση αυθαιρέτου κτίσματος;

Link to comment
Share on other sites

@giorgosv Η επικρατούσα άποψη  και η πιο "ασφαλής" για το μηχανικό είναι να έχουν κάνει την αποδοχή κληρονομιάς πριν την ένταξη στο ν.4495/2017

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, κληρονόμοι που δεν έχουν κάνει ακόμα αποδοχή κληρονομιάς και απλά έχουν δημοσιεύσει τη διαθήκη, μπορούν να κάνουν τακτοποίηση αυθαιρέτου κτίσματος;

 

Νόμιμα, όχι δεν μπορούν!

Link to comment
Share on other sites

σωστα,

 

δεν μπορουν

 

[κι αν σου προκυψει καποια αποποιηση, απο αυτες που γινονται κατα χιλιαδες, λογω χρεων του κληρονομουμενου

θα τρεχεις και δεν θα φτανεις..]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε κι εγώ αυτό θεωρώ αλλά η συμβολαιογράφος μου είπε ότι δεν υπάρχει θέμα.

Η συγκεκριμένη περιπτωση είναι σύσταση οριζοντίου μεσω διαθήκης και μου λεει να τακτοποιήσω τα πάντα με μια δήλωση πριν την αποδοχη κληρονομιάς.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που σου   ζηταει ειναι

να προχωρησεις εσυ "σαν να σου ειχαν υπογραψει"

και μετα να υπογραψουν...αναλαμβανοντας  εσυ ολη την ευθυνη...

 

θα μπορουσες να της πεις

...να κανουμε τωρα ενα συμβολαιο...να το καταχωρησεις...να υπογραψουν οι μισοι...

και δυο που απουσιαζουν θα ερθουν ο ενας "αυριο" και ο αλλος σε 5 μερες να υπογραψουν..

Μεταξυ τους ειναι.....οικογενεια :smile:  :smile:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.