Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Ετσι λεω κ γω, αλλά με προβληματίζουν τα εξής:

1. η  μια εγκεκριμένη δεν ΄κόβει κανέναν από τους Η/Χ που έκλεισαν και η άλλη δεν κόβει καθόλου την ιδιοκτησία

2. υπάρχουν εσωτερικές διαρρυθμίσεις(που δεν αποτελούν αυθαιρεσία κ τις έχω αναφέρει στην Τ.Ε.) που αν τις δειξω στην τομή-με κόκκινο στύλο με το χέρι οπως συνήθως κάνω- θα μπλεχτεί το σχέδιο!

Link to comment
Share on other sites

Για τη σύνταξη των σχεδίων έχεις δυο επιλογές.

Η  πρώτη είναι να "πατήσεις" πάνω στα εγκεκριμένα (εφόσον αυτά είναι σωστά σχέδια) και να συμπληρώσεις τις αυθαιρεσίες.

Η δεύτερη επιλογή είναι να συντάξεις νέο σχέδιο.

Οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν αποτελούν αυθαιρεσία (αν και στον παρόντα νόμο αυτό δεν αναφέρεται με απόλυτη σαφήνεια όπως γινόταν στον προηγούμενο, αλλά στο τέλος του σχετικού εδαφίου αναγράφεται η απαίτηση για ενημέρωση άδειας με την ενεργοποίηση της ταυτότητας κτιρίων) πλην όμως είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να επικαιροποιήσεις την κάτοψη του διαμερίσματος.

Επομένως, αν πας σε υφιστάμενο σχέδιο κάτοψεις να δείξεις την τρέχουσα διαρρύθμιση, ίσως το αποτέλεσμα να μην είναι οπτικά καλό και το σχέδιο να γίνει δυσανάγνωστο.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ Pavlos. Και έμενα σε αντίστοιχη περίπτωση ο συμβολαιογράφος μου ζήτησε ολα τα σχέδια που θα υποβάλω και επικαλέστηκε το αρθρο 83

 

9.Στα συμβολαιογραφικά έγγραφα που αφορούν δι- καιοπραξίες μεταβίβασης ακινήτων και στα οποία υπάρ- χουν κατασκευές ή χρήσεις του παρόντος, εφόσον αυτές δεν απεικονίζονται στα σχέδια της οικοδομικής άδειας ή της άδειας δόμησης, γίνεται ειδική μνεία για τα στοιχεία νομιμότητας των κατασκευών ή των χρήσεων αυτών και επισυνάπτονται, επί ποινή ακυρότητας, αντίγραφα από το πληροφοριακό σύστημα του άρθρου 90 των σχεδίων που τις απεικονίζουν.

 

και αφου  θα τα κανεις που τα κάνεις γιατι να μην τα βάλεις; Εγω το βλέπω και σαν ευκαιρία να τα κάνεις και να ξεμπερδεύεις γιατί εγω ακόμα χρωστάω σχέδια του 4178 απο υποθέσεις του 2014

 

@vivien τομή κανε  στην ιδιοκτησία που  έλεγξες

Link to comment
Share on other sites

vivien

H συμβολαιογράφος γιατί σου ζήτησε την τομή; Σε τι θα την χρειαστεί;

Από σένα στη χειρότερη περίπτωση να χρειαστεί κάτοψη διαμερίσματος στην οποία να συμπεριλαμβάνονται οι αυθαίρετες επιφάνειες και ενδεχομένως τοπογραφικό διάγραμμα λόγω της απαίτησης για δήλωση Ν. 651/77.

Στην κάτοψη δηλώνεις ότι το σχέδιο συνοδεύει την με α/α... δήλωση υπαγωγής και είναι ταυτόσημο με αυτό που θα αναρτηθεί στο πληροφοριακό σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ, εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας που ορίζει ο νόμος.

 

Εβγαλα τη βεβαίωση, της έδωσα και την κάτοψη που έγραφε οτι συνοδευει την ταδε δήλωση κ θα υποβληθει στο τεε. Τώρα μου ζητάει τομές, οτι άλλο σχέδιο θα υποβάλλω και την τεχνική έκθεση του ν. 4495. Μου είπε εχουν αλλάξει τα πράγματα σε σχέση με τα παραπάνω για το νέο νόμο. Εσάς δε σας τα ζητάνε; Πάντως περιεργο μου φάνηκε...πότε επισυνάπταμε τομές κ διαγρ. δόμησης στα συμβόλαιο;εγω δεν έχω βρει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Απαντωντας στο #235:

Οι τομες δεν ειναι παντα δυνατον να σου καλύψουν ολες τις αυθαιρεσιες που πιθανον υπαρχουν.

Εξάλλου η εννοια της τομης γενικοτερα αποσκοπει στο να σημειωνει υψη.

Η επιλογη ειναι δικη σου. Ειτε σε υπαρχουσα εγκεκριμενη, ειτε νεο σχεδιο, ειτε στην υπαρχουσα καπου διπλα, δεν σε περιορίζει ο νομος σε αυτο.

 

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

pitsirik0s

Το γνωστό μπάχαλο. Ένας νόμος που πρακτικά δεν εφαρμόζεται και κανονικά θα έπρεπε να τους τον έχουμε πετάξει στα μούτρα και να μη γίνει καμία δήλωση μέχρι να τον διορθώσουν.

Αν δε με απατά η μνήμη μου είχαμε ακριβώς τα ίδια κρούσματα στο ν. 4178 μέχρι να βγάλουν την εγκύκλιο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στον 4178 είχε βγει η σχετική απόφαση 2254 (ΦΕΚ 2184/Β/2013) (άρθρο 2.4) που ρύθμιζε το θέμα με μία υπεύθυνη δήλωση.

Δεν βλέπω τον λόγο (αν θέλουμε να ακολουθήσουμε το πνεύμα της τοτε αποφασης που είχε λύσει το πρόβλημα) γιατί να μην ισχύει και στον 4495.

Κατά τ' άλλα αν πάμε με "το γράμμα" της αποφασης υπάρχει (μάλλον πάλι το ίδιο) θέμα προς διευκρίνηση για τον 4178.

 

Επειδή το αντιμετώπισα κι εγώ, πλέον πάμε με την ΚΥΑ 27454/2631 (ΦΕΚ 3976/14-11-17)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Θα ηθελα να ρωτήσω το εξης : σε οικοπεδο εντος σχεδιου υπαρχουν δυο ισογειες κατοικιες 75 μ2 και 30 μ2. Στο δωμα της μιας κατοικιας , αυτης των 75 μ2 εχει κατασκευαστει σοφίτα επιφανειας επίσης 75 μ2. Τα ακινητα επι του οικοπεδου αυτου ανήκουν εξ αδιαιρετου σε τρεις ιδιοκτήτες , μανα με δυο κορες .

 

Τη αίτηση στον Ν.4495/17 μπορεί να κάνει μόνο η μάνα ? . Και αν ναι , ελέγχω μόνο για αυτήν αν ειναι κύρια και μοναδική κατοικία, ή θα πρεπει το ίδιο να ισχύει και για τις κόρες ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση θα περιλαμβάνει τα ονόματα των τριών προσώπων με τα ποσοστά τους, ώστε αυτά να κλείνουν το 100% πλήρους κυριότητας. Το αν ο χώρος είναι σοφίτα σύμφωνα με τον ορισμό του Αρθρου 2 του ΝΟΚ καλείσαι να το εξετάσεις προκειμένου ο χώρος αυτός να λάβει μειωτικό συντελεστή.

Για να δικαιούται κύρια και μοναδική κατοικία πρωτα από όλα θα πάρεις στα χέρια σου το τελευταίο Ε΅1 και Ε9 και θα μελετήσεις τα ακίνητά τους να δεις αν πληρούνται τα ελάχιστα κριτήρια επιφάνειας. Ήδη από το ακίνητο που εξετάζεις φαίνεται ότι εχουν υπερβεί κατά πολύ την επιφάνεια των 70+30 (προσαύξηση για 2 τέκνα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.