Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω παρόμοιο πρόβλημα για συνεργείο το οποίο όμως δε λειτουργεί πλέον. Αλλά κατά την άδεια έχει αυτή τη χρήση. Θέλω να κάνω οριστική υπαγωγή, να υπολείπεται η Μελέτη Στατικής επάρκειας και  η Τ.Ε. για τα η/μ ώστε να γίνει μεταβίβαση. Προφανώς δε θα με αφήσει το σύστημα να πάω σε οριστική υπαγωγή, θα μου βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους σωστά?

Γενικότερα μπορείτε να με καθοδηγήσετε για το πως γίνεται η μεταβίβαση ιδιοκτησίας με πληρωμένο το 30% του προστίμου? Ανεβάζω αναγκαστικά όλα τα αρχεία πλην της Μελέτης Στατικής επάρκειας  για την οποία γίνεται ειδική μνεία στην τεχνική μου έκθεση και πάω την δήλωση σε οριστική υπαγωγή? Και μετά κάνω άλλη δήλωση η οποία αφορά τη βεβαίωση που δίνω στη συμβολαιογράφο για μεταβίβαση?

Edited by Roukat
ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2018 at 6:12 ΜΜ, laxanos said:

Παύλο το θέμα είναι οτι ο φίλος λόγω ειδικότητας δεν μπορεί να αναρτήσει κάτι

στο συγκεκριμένο πεδίο αν δε μπει συμμετέχοντας μηχανολόγος στη δήλωση....

Και γιατί δεν προστίθεται ??? Μόνον για οικονομικούς λόγους ???

Σε ανάλογη περίπτωση πρόσθεσα έκθεση Η/Μ  Μηχανολόγου, όπου περιγράφηκε η κατάσταση.'Αλλωστε η χρήση σε κάθε περίπτωση πρέπει να διασφαλίζεται με περιγραφή , ώστε να μπορέσει να ξαναχρησιμοποιηθεί το κτίριο . Με εργασίες αποπεράτωσης αυθαιρέτου επίσης, αργότερα  δεν θα υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2018 at 6:02 ΜΜ, laxanos said:

Δυστυχώς αυτό ειναι συστημικό "κενό"

Και μια αποθήκη να είχε σε χωράφι χωρίς ρεύμα και πάλι θα ζητούσε τ.ε Η/Μ καθώς το

ματσάρει με τη χρήση που θα πάει αναπόφευκτα "υπηρεσίες"

Η όλη ιστορία είναι ότι πρέπει να βρεις μηχανολόγο, να τον προσθέσεις στη δήλωση 

ώστε να μπορέσει να ανέβει αρχείο στο αντίστοιχο πεδίο. Έστω και  αν πρόκειται για αρχείο ότι δεν υπάρχει κάν 

εγκατάσταση....

Μπορείς να πουλήσεις και ¨τρέλα" και να γράψεις στην δική σου τ.ε ότι δεν υπάρχει εγκατάσταση ηλεκτρολογική.

Απλά θα μείνει 1 απαιτούμενο αρχείο προς υποβολή στο σύστημα καθώς εσυ δεν μπορείς λόγω ειδικότητας να ανεβάσεις

αρχείο στο πεδίο της έκθεσης Η/Μ. 

Η αποθήκη σε χωράφι πρωτογενής τομέας δεν είναι???αγροτικό δλδ?

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, sissy_arch said:

Η αποθήκη σε χωράφι πρωτογενής τομέας δεν είναι???αγροτικό δλδ?

Δε νομίζω. Αλλωστε η συγκεκριμένη χρήση, 3ε στο παράρτημα, αναφέρεται σε παραγωγικές μονάδες (βιοτεχνίες-βιομηχανίες) συσκευασίας

και μεταποίησης προϊόντων. Δε νομίζω μια αποθήκη να θεωρείται τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, laxanos said:

Δε νομίζω. Αλλωστε η συγκεκριμένη χρήση, 3ε στο παράρτημα, αναφέρεται σε παραγωγικές μονάδες (βιοτεχνίες-βιομηχανίες) συσκευασίας

και μεταποίησης προϊόντων. Δε νομίζω μια αποθήκη να θεωρείται τέτοια περίπτωση.

δεν λέω για το συγκεκριμένο που απάνταγες στο συνάδελφο.ρωτάω αν έχεις ένα αγροτεμάχιο και μια αποθηκούλα εκεί, τι την βάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσίες. Θεωρώ οτι το 3ε αναφέρεται αποκλειστικά σε περιπτώσεις που υπάρχει αυτο που τονίζω παραπάνω.

Δλδ σε συσκευαστήρια ελιών, ψαριών, σε γαλακτοβιομηχανίες, τυροκομεία (?) κλπ.

Με ενδιαφέρει πάντως και η άποψη αλλων συναδέρφων σχετικά μήπως μου διαφεύγει κάτι επι αυτού γιατί η αλήθεια

είναι οτι η περιγραφή είναι πολύ γενική.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

12) Πού δηλώνονται αγροτική αποθήκη και ποιμνιοστάσιο ; Τι είναι η μεταποίηση πρωτογενούς τομέα ; ∆ηλώνονται στην περίπτωση 3α «...μεταποίηση α’γενούς τομέα». Στη μεταποίηση πρωτογενούς τομέα υπάγονται βιοτεχνίες – βιομηχανίες συσκευασίας και μεταποίησης προϊόντων, δηλ. παραγωγικές μονάδες (γεωργικές, κτηνοτροφικές, αλιευτικέςιχθυοκαλλιεργητικές) του πρωτογενούς τομέα και μεταποιητικές εγκαταστάσεις τροφίμων

Από εδώ http://ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=yAaKQS%2FrIXk%3D&tabid=762&language=el-GR

Δεν βρίσκω κάτι άλλο από ΥΠΕΚΑ.Γι αυτό σου είπα το μεταποίηση. Αν έχεις βρει πες μου σε παρακαλώ να ξέρω αν έχω κάνει πατάτα, όχι ότι έχει σημασία γιατί αυτή που είχα κάνει ήταν κατηγορία 3 άρα δε θα άλλαζε το πρόστιμο, αλλά να ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Συναδερφισα αυτό εψαξα και βρήκα και γώ και ήμουν έτοιμος να το ποστάρω αλλα με πρόλαβες. 

Αυτο εφόσον εχει και τη σφραγίδα του ΥΠΕΚΑ μπορεί να θεωρηθεί ότι ορίζει ενα τρόπο αντιμετώπισης.

Αλλά, απο το λεκτικό του παραρτήματος του νόμου δε προκύπτει. Γιατί η αποθήκη δε θεωρείται μονάδα 

συσκευασίας και μεταποίησης προϊόντων....9/10 αποθήκες εχουν εργαλεία άντε και τίποτα ελιές σε κάδους

μέχρι να ανέβει η τιμή. Αυτο δε θεωρείται ούτε συσκευασία ούτε μεταποίηση θεωρώ.

Επίσης άλλο μια αγροτική αποθήκη και άλλο μια αποθήκη γενικώς...

Τωρα ας ακούσουμε και κάποιες άλλες απόψεις γιατί μόλις χθες έκλεισα αντίστοιχη περίπτωση με αγροτική αποθήκη

στην οποία ευτυχώς έχει εκδοθεί ο.α οπότε και να διαφοροποιηθεί η χρήση δεν αλλάζει το πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

μωρέ δίκιο έχεις εμένα ούτε το ένα μου κάνει ούτε το άλλο βασικά, αλλά οκ....σημασία έχει όπως και να χει να μην αλλάζουν τα πρόστιμα σε τέτοιες ¨διενέξεις¨" ώστε να μη θεωρείται ότι αυτό που έγινε έγινε επί τούτου εις βάρος του κρατικού....προϋπολογισμού!!!αχαχαχαχχα...τι να πείς, εγώ με όλα αυτά τόσους νόμους μετά ξεχνάω και τι είδα που....:grin:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.