Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Το ΥΠΕΚΑ μιλαει για

Στη μεταποίηση πρωτογενούς τομέα υπάγονται βιοτεχνίες – βιομηχανίες συσκευασίας και μεταποίησης προϊόντων, δηλ. παραγωγικές μονάδες (γεωργικές, κτηνοτροφικές, αλιευτικέςιχθυοκαλλιεργητικές) του πρωτογενούς τομέα και μεταποιητικές εγκαταστάσεις τροφίμων

 

αλλως...χαθηκαν οι σταυλικες με την απαραιτητη αποθηκη ζωοτροφων και εργαλειων.?

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

Διαμέρισμα στον 5ο όροφο μιας εξαώροφης πολυκατοικίας έχει κλείσει τους Η/Υ χώρους. Σε ψάξιμο στην πολεοδομία για σχέδια, βρήκα όλες τις κατόψεις και το τοπογραφικό αλλά δεν υπάρχουν τομές και διάγραμμα κάλυψης. 

Στις κατόψεις της Ο.Α., οι γραμμές των τομών δεν κόβουν το διαμέρισμα σε σημείο που να αποτυπώνεται το κλείσιμο των Η/Υ χώρων.

Λέω να φτιάξω νέα τομή της πολυκατοικίας, στηριζόμενος στις στάθμες των κατόψεων των ορόφων, που να κόβει τα σημεία των Η/Υ.

Επίσης, λέω να πάρω τα πολεοδομικά μεγέθη από την άδεια και να αποτυπώσω τις αλλαγές στο τοπογραφικό.

Έχει κάποιος κάποια άλλη ιδέα?

Ευχαριστώ πολύ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Μια ερωτηση... 

Εχω εντάξει στον 4495/2017 Δυο Κατοικίες όπου στην η Αδεια του είχε βγεί σαν Τουριστικές Επιπλωμενες Κατοικές αφου είχε προηγηθεί τότε εγκριση ΕΟΤ. 

Σαν χρήση το έχω βάλει τουρισμός.... Η ερώτηση είναι αν χρειάζεται τεχνική Εκθεση Η.Μ. γιατι στην ουσία είναι κατοικίες... 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2018 at 3:17 ΜΜ, fr_sk said:

καλησπέρα σε όλους.

Διαμέρισμα στον 5ο όροφο μιας εξαώροφης πολυκατοικίας έχει κλείσει τους Η/Υ χώρους. Σε ψάξιμο στην πολεοδομία για σχέδια, βρήκα όλες τις κατόψεις και το τοπογραφικό αλλά δεν υπάρχουν τομές και διάγραμμα κάλυψης. 

Στις κατόψεις της Ο.Α., οι γραμμές των τομών δεν κόβουν το διαμέρισμα σε σημείο που να αποτυπώνεται το κλείσιμο των Η/Υ χώρων.

Λέω να φτιάξω νέα τομή της πολυκατοικίας, στηριζόμενος στις στάθμες των κατόψεων των ορόφων, που να κόβει τα σημεία των Η/Υ.

Επίσης, λέω να πάρω τα πολεοδομικά μεγέθη από την άδεια και να αποτυπώσω τις αλλαγές στο τοπογραφικό.

Έχει κάποιος κάποια άλλη ιδέα?

Ευχαριστώ πολύ

 

 

 

Σου ζητάει το σύστημα τομή? εγώ νομίζω γενικά ότι το βασικό είναι στην τομή να την βάλεις αν έχεις θέματα με τα ύψη σου. Αν όχι, οι κατόψεις αρκούν για τις υπερβάσεις κλπ. Κια όπως μου είπε και ένας στο ΤΕΕ:εγώ σου προτείνω να βάζεις μόνο τα απολύτως αναγκαία στο σύστημα και όχι παραπάνω πληροφορίες, σχέδια κλπ...κάτι θα ξέρει!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως έχει δίκιο ο συνάδελφος!

Εδώ παλεύουμε με τα ζητούμενα, θα βάζουμε και παραπανίσια....

Δυστυχώς ζητούνται και τα δύο...και η τομή και το διάγραμμα κάλυψης.

Για αυτό ρωτάω τι προτείνετε οι υπόλοιποι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά φτιάχνω τομές αλλά του διαμερίσματος, όχι όλης της οικοδομής. Όσο για το Δ.Κ. πιστεύω πως μπορείς πάνω στο τοπογραφικό να βάλεις και τα πολεοδομικά μεγέθη και να ανεβάσεις αυτό, δες λίγο το άρθρο 99 τι θέλει να φαίνεται στο Δ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2018 at 3:17 ΜΜ, fr_sk said:

καλησπέρα σε όλους.

Διαμέρισμα στον 5ο όροφο μιας εξαώροφης πολυκατοικίας έχει κλείσει τους Η/Υ χώρους. Σε ψάξιμο στην πολεοδομία για σχέδια, βρήκα όλες τις κατόψεις και το τοπογραφικό αλλά δεν υπάρχουν τομές και διάγραμμα κάλυψης. 

Στις κατόψεις της Ο.Α., οι γραμμές των τομών δεν κόβουν το διαμέρισμα σε σημείο που να αποτυπώνεται το κλείσιμο των Η/Υ χώρων.

Λέω να φτιάξω νέα τομή της πολυκατοικίας, στηριζόμενος στις στάθμες των κατόψεων των ορόφων, που να κόβει τα σημεία των Η/Υ.

Επίσης, λέω να πάρω τα πολεοδομικά μεγέθη από την άδεια και να αποτυπώσω τις αλλαγές στο τοπογραφικό.

Έχει κάποιος κάποια άλλη ιδέα?

Ευχαριστώ πολύ

 

 

 

στον 4495 δεν έχω δει να αναφέρεται οι τομές να τέμνουν την ιδιοκτησία, δεν αναφέρεται ούτε να τέμνουν τον η/χ όταν υπάρχει η/χ που έκλεισε.

Θεωρώ ότι μια τομή να τέμνει την ιδιοκτησία, αρκεί. Συμφωνώ ότι παράβαση ύψους θέλει να φανεί ότι δεν υφίσταται - κατά την ταπεινή μου γνώμη- οπότε μια τομή να δείχνει υψόμετρο πλάκας δαπέδου και ορόφου, ύψος ορόφου, αρκεί πιστευω.

Ομως θέλω και να ρωτήσω sissy_arch όταν ο εν λογο υπαλληλος σου ειπε "τα απαραιτητα σχεδια" τι ενοουσε? ... τα αυτα τα σχεδια που ζηταει το συστημα, τα σχεδια που λεει ο νομος, κατι αλλο, σου διευκρινησε?

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και γω με αυτά που γράφει αποπάνω ο arche για τις τομές

 

Να κάνω 2 ερωτήσεις και εγώ με τη σειρά μου:

Σε δήλωση τακτοποίησης παραβασεων αναλυτικού σε κτίριο υφιστάμενο προ του 55 που επιλέγουμε ότι εχει Ο.Α ζητείται άπό το σύστημα στα υποχρεωτικα δικαιολογητικά τοπογραφικό της αδείας. Όμως αφου δεν έχω άδεια ως προ του 55 το τοπογραφικό που έχει γίνει για την τακτοποίηση ανεβαινει σαν Τοπογραφικό διάγραμμα οικοδομικής αδείας ή σαν Τοπογραφικό διάγραμμα (εξαρτημένο ΕΓΣΑ). Πιστεύω ότι σωστότερο είναι να ανεβει σαν Τοπογραφικό διάγραμμα (εξαρτημένο ΕΓΣΑ)) αλλά έτσι προκύπτει το πρόβλημα ότι μετά την ολοκλήρωση της δήλωσης θα έχω ένα υπολοιπόμενο αρχείο για πληρότητα. Ποια η γνώμη σας?

 Η παραπάνω δήλωση είναι σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής και το τοπογραφικό το ανέβασα τελικα σαν τοπογραφικό αδειας. θα μπορέσω αν χρειαστεί να το διορθώσω? Δε μπορώ να διαγράψω το υποβληθεν λόγω της οριστικής υπαγωγής, αλλά μηπώς μπορώ να ανεβάσω ξανά στην ίδια θέση με τοΤοπογραφικό διάγραμμα οικοδομικής αδείας μια δήλωση που να το ακυρώνει  και μετά να ανεβάσω ξανά το τοπογραφικο σαν Τοπογραφικό διάγραμμα (εξαρτημένο ΕΓΣΑ)?

Γενικά ισχύει οτι μπορεί να ανεβουν στην ίδια θέση περισσότερα αρχεία ακόμα και οταν η κατάσταση της δήλωσης είναι σε οριστική υπαγωγή? Όταν πχ ανεβάζετε μια κάτοψη που έχει κάποιο λάθος και ξαναανεβάζετε στην ίδια θέση τη σωστή κάτοψη με ποιον τρόπο δείχνετε ποιο από τα 2 αρχεία είναι το σωστό αφού το λάθος δεν διαγράφεται?

ευχαριστώ

καλο βράδυ και ελπίζω να μη σας τρέλανα βραδιάτικα:neutral:

 

 

 

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.