Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Σε περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης, ανεξαρτήτως Κατηγορίας και παλαιότητας αυτής, τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι τα ίδια ή ακολουθούμε τις απαιτήσεις του Άρθρου 96 ανά Κατηγορία?

Στο σύστημα, ότι κατηγορία και να βάλεις, με κλικαρισμένο το κουμπάκι της διαφορετικής διαμερισμάτωσης, απαιτεί 6 δικαιολογητικά.

Έχω περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης εμφανώς προ 83, σε βιοτεχνικό κτήριο, που δυσκολεύομαι κομματάκι να τεκμηριώσω παλαιότητα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , εχω αγχωθει με την εισαγωγη των δικαιολογητικων εντος του 1 χρονου απο την ημερομηνια υπαγωγης ή την πληρωμη του παραβολου...Εχω χασει την προθεσμια εδω και 10 μερες για 4 φακελλους ....Μονο σε μενα συμβαινει ή ειναι συνηθες? Υπαρχει λογος ανησυχιας ή ειναι τυπικο το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα

Δε ξερω αν ειναι το σωστο τοπικ αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο προτυπο τεχνικης εκθεσης των Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Ως φερόμενος ιδιοκτήτης όπου μου επιβλήθηκαν πρόστιμα από την υπηρεσία δόμησης υποβάλλω δήλωση στις διατάξεις του Ν.4495 ώστε να διαγράψω τα πρόστιμα.

Η πορεία των αυθαίρετων κατασκευών ποια είναι.? Θεωρούνται τακτοποιημένα, θεωρούνται κατεδαφιστέα ? Γενικά αναφέρει κάτι-κάπου στη νομοθεσία ?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Υποβάλετε πρόσφατο απόσπασμα ρυμοτομικού (από την πολεοδομία) για τις περιοχες με εγκεκριμένο σχέδιο??

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Έχει πάντα "πάνω" του το Τοπογραφικό Διάγραμμα που αναγκαστικά υποβάλλεται.

 

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, vassia said:

Υποβάλετε πρόσφατο απόσπασμα ρυμοτομικού (από την πολεοδομία) για τις περιοχες με εγκεκριμένο σχέδιο??

αυτο ρε συ Βασσια δεν υπαρχει στο τοπογραφικο? Γιατι να χρειαστει να ξαναβαλουμε?

Edited by Arche
ακυρη διορθωση
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2019 at 2:44 ΜΜ, l_zrs said:

Καλησπέρα σας,

Ως φερόμενος ιδιοκτήτης όπου μου επιβλήθηκαν πρόστιμα από την υπηρεσία δόμησης υποβάλλω δήλωση στις διατάξεις του Ν.4495 ώστε να διαγράψω τα πρόστιμα.

Η πορεία των αυθαίρετων κατασκευών ποια είναι.? Θεωρούνται τακτοποιημένα, θεωρούνται κατεδαφιστέα ? Γενικά αναφέρει κάτι-κάπου στη νομοθεσία ?

Ευχαριστώ πολύ

αρθρο 99,

"Την αίτηση [για τακτοποίηση] υποβάλλει :

αα) ο ιδιοκτήτης του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση. Δικαίωμα υπαγωγής έχουν, επίσης, ο ψιλός κύριος, ο επικαρπωτής, ο εργολάβος για τις περιερχόμενες σε αυτόν συνεπεία εργολαβικού προσυμφώνου ιδιοκτησίες, ο μισθωτής εφόσον έχει το δικαίωμα έκδοσης οικοδομικής άδειας από τη μισθωτική σύμβαση και επί νομικών προσώπων ο νόμιμος εκπρόσωπος αυτών, καθώς και ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης επί του οποίου έχουν καταλογιστεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης,..."

 

 ο φερομενος κατονομαζεται στους δικαιουχους,

 

[και εχει αλλαξει η διατυπωση στον ν 4495 σε σχεση με το αρθρο 11 [ιδ.και εγκ 4]

 

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/50388-αρθρο-098-ν-449517-αυθαίρετες-κατασκευές-σε-εξ-αδιαιρέτου-ακίνητα/?do=findComment&comment=937889

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε Ολους.εχω δηλωση στον 4178 που απαιτει ΜΣΕ.μεχρι ποτε πρεπει ν την ανεβασω στα αρχεια?1/3.5.2019 η στη πενταετια απο την ημερομηνια υπαγωγης?

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, martha1 said:

....στην πενταετια απο την ημερομηνια υπαγωγης.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.