Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17

Recommended Posts

αυτο το καναμε πριν τον 4495

για να εχουμε μια "σωστη κατοψη."

Πλην στον 4495 ισχυουν πλεον τα εξης

14.          Σε περίπτωση διαφορετικής διαρρύθμισης διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, υφίσταται απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολής παραβόλου και ενιαίου ειδικού προστίμου, αλλά ο ενδιαφερόμενος υποχρεούται να ενημερώσει το σχετικό φακέλου της άδειας για τη συντελεσθείσα αλλαγή διαρρύθμισης κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου.

Στην παρ.14 διευκρινίζεται ότι η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, δεν θεωρείται αυθαιρεσία, υπάρχει ωστόσο υποχρέωση ενημέρωσης του φακέλου της άδειας κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου.

Η αναφερόμενη επιφάνεια αυθαίρετης κολυμβητικής δεξαμενής αφορά την υδάτινη επιφάνειά της βάσει της οποίας προκύπτει και ο όγκος του ύδατος, χωρίς να συνυπολογίζονται τα περιμετρικά τοιχώματα. Στο πρόστιμο που αφορά τις κολυμβητικές δεξαμενές συμπεριλαμβάνεται και η κατασκευή του απαραίτητου μηχανοστασίου.

Γνωμη μου ειναι οτι:

Να γραφούν οι διαρρυθμισεις και οτι υπαρχει  υποχρεωση για ενημερωση του φακελλου της αδειας, κατα τα ως ανω.

Βαζεις και μια κατοψη ενδεικτικη και τα βρισκουν ολα ετοιμα στο μελλον.

[άσε  που θα καταλαβουν πόσο ανεφαρμοστη ειναι αυτη η διαταξη,  οπότε

μπορει παλι να αλλαξουν την σχετικη ρυθμιση και να ζητανε μονον απλη κατοψη.

Την οποια εσυ την εχεις ηδη,   αρα..."μακαριοι οι προνοήσαντες...":-D]

55 λεπτά πριν, vasilori said:

εξαρχής καινούριες  και να δείξω ακριβώς και τη σωστή διαρρύθμιση

Καλημέρα

Κάνω την ερώρηση εδώ γιατί δεν μπόρεσα να εντοπίσω το αντίστοιχο για τον 4178.

Σε δήλωση του 4178 έχω με γνήσιο υπογραφής την δήλωση και την εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη όταν την έβαλα στο σύστημα που δείχνει ότι είναι εμπρόθεσμη. Στην συνέχεια στην σύνταξη των τελικών σχεδίων διαπιστώθηκε ότι τα τετραγωνικά της υπέρβασης είναι διαφορετικά. Με την υποβολή υπολογίζεται το νέο πρόστιμο και τακτοποιείται η διαφορά. Η ερώτηση είναι αν πρέπει να πάρω νέα δήλωση και εξουσιοδότηση με τα σωστά τετραγωνικά (φυσικά με σημερινή ημερομηνία)?

Ευχαριστώ

καλημερα, ναι αυτό θα ηταν το σωστό, νεα ΥΔ για τα τμ , και προς κάλυψη σου...

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ενημερωτικά αναφέρω το εξής: σε ερώτηση που υπέβαλα στο helpdesk μου απάντησαν ότι δεν χρειάζεται να υποβάλω νέα δήλωση ιδιοκτήτη με τα τελικά και σωστά τετραγωνικά. Τους ενδιαφέρει το εμπρόθεσμο.  Φυσικά στην τελική υποβολή έχω βάλει τα σωστα τετραγωνικά υπέρβασης. Τώρα για το αν πάρω μια δήλωση από τον ιδιοκτήτη με τα σωστά τετραγωνικά για δική μου χρήση είναι μια άλλη συζήτηση.

• Thanks 1

Posted (edited)

1. Στο ΤΕΕ λένε για μια ακόμα φορά μπούρδες.... Δεν τους πέφτει λόγος.... Δεν είναι δική τους δουλειά....

2. Να βάλεις νέα ορθή  ΥΔ του ιδιοκτήτη στο σύστημα.

3. Αν η διόρθωση - συμπλήρωση αυθαίρετων τ.μ. έγινε μετά τη λήξη του 4178, κατά τη γνώμη μου έπρεπε η δήλωση να μεταφερθεί πρώτα στον 4495 κι αφού προσαρμοστεί σε αυτόν, εκεί να γίνει η όποια διόρθωση. Με άλλα λόγια "ρυθμίζεις" τ.μ. με νόμο που δεν βρίσκεται σε ισχύ! Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ

Posted (edited)

Αυθαίρετες κατασκευές συνδυασμός κατηγορίων 3, 4 και 5 στα ΦΚ (ΥΔ, ΥΚ, 1 λοιπή παράβαση, διαμερισμάτωση κτλ), σε κτίριο με οικ. άδεια που έχει υπαχθεί στον 4495 σε φαση υπαγωγής, στο οποίο έχει γίνει και συμψηφισμός παλαιότερων πληρωμών, μου βγάζει ότι απαιτούνται για πληρότητα τα αρχεία που φαίνονται στο επισυναπτόμενο. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Δεν θα έπρεπε το σύστημα να ζητάει και τα υπόλοιπα? Δηλαδή στέλεχος, τοπογραφικό αδείας, ΔΚ, τομή κτλ? Αφού δεν έχω ούτε αποκλειστικά κατηγορία 3, ούτε αποκλειστικά λοιπές παραβάσεις, ούτε στάσιμο οικισμό κτλ, τότε γιατί μου ζητάει τόσο λίγα δικαιολογητικά? Να ανεβάσω λέτε και τα υπόλοιπα από μόνος μου ή να πω ευχαριστώ για το δωράκι? Ψάνω όμως να βρω ποιον λάκκο έχει η φάβα. Σημειώνω ότι είναι η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει αυτό, και με την πρώτη δήλωση δεν είχα βγάλει άκρη. Σας έχει τύχει?

Clipboard01.jpg

Edited by pipakos

Να μην λαμβάνεις υπόψην σου αυτά που ζητάει το σύστημα!!! Να διαβάσεις το νόμο και ν' ανεβάσεις όλα όσα απαιτούνται εξ αυτού και μόνον! Το σύστημα είναι μια "μπούρδα" και το ίδιο το ΤΕΕ έχει δημοσίως πει ότι, "....εσείς λεβέντες μηχανικοί φέρετε την ευθύνη της πληρότητας μιας δήλωσης"....

• Thanks 1

Posted (edited)

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

σε ακίνητο εντός σχεδίου με ΟΑ του 1958, βρίσκω στη Συγγρού σε μικροφίλμ όλα τα σχέδια εκτός από Τοπογραφικό και Διάγραμμα Κάλυψης.

Έχω παραβάσεις κατηγορίας 4. Τι καταθέτω για Τοπογραφικό & Διάγραμμα Φακέλου αν δεν βρούμε τίποτα από συνιδιοκτήτες κλπ?

Πάμε για "μερική" ανασύσταση? Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33

2 ώρες πριν, Aenor said:

Έχω παραβάσεις κατηγορίας 4.....

Πως είσαι σίγουρος γι' αυτό;