Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

2 ώρες πριν, Astrolavos said:

Με την τακτοποίηση μόνο του 1) δεν μπορεί να μεταβιβαστεί, χωρίς να εμφανίζεται το 2)?

Από τη στιγμή που το 2) υπάρχει κατά την ημερομηνία αυτοψίας που θα δηλώσεις, δεν γίνεται να μην το εμφανίσεις. Αν είναι να κατεδαφιστεί αυτό θα πρέπει να γίνει πριν την τακτοποίηση, όχι μετά. Επίσης βεβαίωση μηχανικού δεν μπορεί να εκδοθεί καθότι η επέκταση έχει ενιαία λειτουργική ενότητα με το διαμέρισμα και δεν είναι μία ανεξάρτητη κατασκευή στον κοινόχρηστο χώρο (πχ μία αποθήκη που θεωρητικά θα άνηκε σε όλους). Τα υπόλοιπα όπως τα έγραψε ο Δημήτρης. Δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητη η αεροφωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pipakos said:

Από τη στιγμή που το 2) υπάρχει κατά την ημερομηνία αυτοψίας που θα δηλώσεις, δεν γίνεται να μην το εμφανίσεις. Αν είναι να κατεδαφιστεί αυτό θα πρέπει να γίνει πριν την τακτοποίηση, όχι μετά. Επίσης βεβαίωση μηχανικού δεν μπορεί να εκδοθεί καθότι η επέκταση έχει ενιαία λειτουργική ενότητα με το διαμέρισμα και δεν είναι μία ανεξάρτητη κατασκευή στον κοινόχρηστο χώρο (πχ μία αποθήκη που θεωρητικά θα άνηκε σε όλους). Τα υπόλοιπα όπως τα έγραψε ο Δημήτρης. Δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητη η αεροφωτογραφία.

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

 

- ο ΗΧ τακτοποιειται κατα τα γνωστα

- η επεκταση στα κοινοχρηστα τακτοποιειται είτε σαν εκ κατασκευής με το 98/5α, είτε με το 98/9 και δεν απαιτει καμμια συναινεση.

[και, να το κανεις τωρα, γιατι με το νεο αρθρο 98/9, οπως προταθηκε στη διαβουλευση,

 αλλαζουν τα πραγματα σε βαρος σου]

 

 

 

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Μάλλον έτσι θα το κάνω και θα τακτοποιήσω και τα 2, για να μην έχω αργότερα πρόβλημα. Οπότε με μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι υφίσταται από την κατασκευή και μνημονεύοντας το στην τεχνική μου έκθεση είμαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,

να διορθώσω-προσθέσω στα παραπάνω που ανέφερα, ότι στο άρθρο 81 1 αναφέρει ότι : "Αυθαίρετη κατασκευή ορίζεται κάθε κατασκευή ή εγκατάσταση, η οποία εκτελείται ή έχει εκτελεστεί χωρίς την απαιτούμενη οικοδομική άδεια ή καθ’ υπέρβαση αυτής ή κατά παράβαση των ισχυουσών πολεοδομικών διατάξεων ή με βάση άδεια που ανακλήθηκε ή ακυρώθηκε."

Άρα μπορεί να υπάρχει άδεια, αλλά εφόσον παραβιάζονται οι ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις, υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή που πρέπει να δηλωθεί.

Αυτή προφανώς θα πρέπει να καταχωρηθεί ως αυθαίρετη κατασκευή με άδεια, καθώς δεν υπερβαίνει την δόμηση, κάλυψη και ύψος της (κακώς εκδοθείσας αλλά) ισχύουσας αδείας, γεγονός που θα την κατέτασσε στην χωρίς άδεια περίπτωση του παραρτήματος Α 1 γ), αλλά αποτελεί παράβαση των ισχυουσών πολεοδομικών διατάξεων.

Στο ακίνητο όμως υπάρχουν και αυθαίρετες κατασκευές που υπερβαίνουν την δόμηση, κάλυψη και ύψος της (κακώς εκδοθείσας αλλά) ισχύουσας αδείας και επομένως ανήκουν στην χωρίς άδεια περίπτωση του παραρτήματος Α 1 γ).

Πως το δηλώνουμε αυτό; Απ' ότι βλέπω το "με ή χωρίς άδεια" αφορά όλα τα φύλλα καταγραφής και δεν μπορεί να έχεις και τα δύο.

 

Edited by peri-ergos
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Astrolavos said:

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Μάλλον έτσι θα το κάνω και θα τακτοποιήσω και τα 2, για να μην έχω αργότερα πρόβλημα. Οπότε με μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι υφίσταται από την κατασκευή και μνημονεύοντας το στην τεχνική μου έκθεση είμαι καλυμμένος.

Να μην ξεχάσεις όμως να τον ενημερώσεις ότι, μελλοντικως μεταβίβαση κ.λπ. Δεν μπορεί να κάνει, καθόσον δεν δύνανται να τροποποιηθεί η ΣΟΙ επειδή απαιτείται η συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών... Δηλαδή,  κάνοντας υπαγωγή, κάνει απλώς μια τρύπα στο νερό....

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Άρα ποιο το νόημα να επιτρέπει ο νόμος τέτοιες τακτοποιήσεις σε κοινόχρηστους χωρίς τη συναίνεση των συνιδιοκτητών, εφόσον εν τέλει για να μεταβιβαστεί το σπίτι θα τροποποιηθεί η ΣΟΙ με την συναίνεση όλων.

Μίλησα με συνάδελφο πριν από λίγο και μου είπε το εξής. Μπορώ να κάνω την τακτοποίηση (πλήρης) και να γίνει αργότερα η μεταβίβαση αυτού, χωρίς τροποποίηση της ΣΟΙ, όπου ο νέος ιδιοκτήτης όμως για το τμήμα του κοινοχρήστου θα έχει τη χρήση αλλά όχι και την ιδιοκτησία αυτού. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Να ρωτήσει και ο συνάδελφος, αλλά κυρίως ο ιδιοκτήτης, το συμβολαιογράφο του...

 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ! Οπότε εγώ το τακτοποιώ και από και πέρα εφόσον θελήσει το μεταβιβάσει ο πελάτης μου, δεν θα μπορεί να πάρει το κομμάτι του κοινοχρήστου εφόσον δεν γίνει τροποποίηση της ΣΟΙ. Θα μπορεί όμως να μεταβιβάσει το υπόλοιπο? Θα πρέπει να γράψω κάτι συγκεκριμένο στην τεχνική έκθεση μου?

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2020 at 9:46 ΠΜ, dimitris GM said:

- ο ΗΧ τακτοποιειται κατα τα γνωστα

- η επεκταση στα κοινοχρηστα τακτοποιειται είτε σαν εκ κατασκευής με το 98/5α, είτε με το 98/9 και δεν απαιτει καμμια συναινεση.

[και, να το κανεις τωρα, γιατι με το νεο αρθρο 98/9, οπως προταθηκε στη διαβουλευση,

 αλλαζουν τα πραγματα σε βαρος σου]

α)επέκταση σε κοινόχρηστο  με το 98/5α όταν είναι εκ κατασκευής αλλα δεν είναι σε ολους τους ορόφους   ( του κτιρίου  εννοει? ) μπορεί να  δηλωθεί χωρίς συναινέση?Εχω τη συναινέση του 51%  θα ειμαι περισσότερο καλλημενη αν  το δηλώσω ετσι?Με το 98/9 αναφερει για υπουργική απόφαση αυτή δεν εχει εκδοθει μπορει να γινει υπαγωγη ως ιδιοχρησιμοποίηση?β) όταν προβλέπεται εσοχή και η οριζόντια ιδιοκτησία εχει επεκταθεί  σ'αυτή δεν απαιτείται συναίνεση ειναι επέκταση σε χώρο που του ανοίκει σωστα?

Πρόσθεσε τονισμό όπου λείπει σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2020 at 9:01 ΠΜ, janna said:

α)επέκταση σε κοινόχρηστο  με το 98/5α όταν ειναι εκ κατασκευής αλλα δεν είναι    ίδια  σε ολους τους ορόφους   ( του κτιρίου  εννοει? ) ναι του κτιρίου

μπορεί να  δηλωθεί χωρίς συναινέση?  ναι

Εχω τη συναινέση του 51%  θα ειμαι περισσότερο καλλημενη αν  το δηλώσω ετσι?[το ίδιο ειναι...παρτην αφου την εχεις]

Με το 98/9 αναφερει για υπουργική απόφαση αυτή δεν εχει εκδοθει μπορει να γινει υπαγωγη ως ιδιοχρησιμοποίηση? [ ξαναδές το..., η ΥΑ αφορα κατασκευες σε κοινοχρηστους χωρους, που εξυπηρετουν ολους...ούτε ειχαν κανεναν λογο να ορισουν την ΥΑ που δεν θα εκδοθει  ποτε....απλα δεν ηξεραν τι να μην γραψουν...]

  β) όταν προβλέπεται εσοχή και η οριζόντια ιδιοκτησία εχει επεκταθεί  σ'αυτή δεν απαιτείται συναίνεση ειναι επέκταση σε χώρο που του ανοίκει σωστα? [λογικο]

 

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Astrolavos said:

Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ! Οπότε εγώ το τακτοποιώ και από και πέρα εφόσον θελήσει το μεταβιβάσει ο πελάτης μου, δεν θα μπορεί να πάρει το κομμάτι του κοινοχρήστου εφόσον δεν γίνει τροποποίηση της ΣΟΙ. Θα μπορεί όμως να μεταβιβάσει το υπόλοιπο? Θα πρέπει να γράψω κάτι συγκεκριμένο στην τεχνική έκθεση μου?

Όπως έγραψα και πριν το διαμέρισμα και η επέκτασή του στον κοινόχρηστο χώρο πάνε πακέτο και δεν μπορεί να δοθεί βεβαίωση μηχανικού για τμήμα ακινήτου. Η ρύθμιση όλων των αυθαίρετων κατασκευών θα γλιτώσει τον πελάτη σου από πρόστιμα ανέγερες και διατήρησης μελλοντικά, άρα είναι κάτι που πρέπει να γίνει από τώρα, ανεξάρτητα αν μπορεί να μεταβιβαστεί ή όχι. Από τη στιγμή που ο/η συμβολαιογράφος ζητήσει τη συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών προκειμένου να κάνει τροποποίηση ΟΙ και στη συνέχεια μεταβίβαση του διαμερίσματος, τότε αυτές οι συναινέσεις θα πρέπει να αναζητηθούν την εποχή που θα γίνει το συμβόλαιο. Αν δεν έχει όμως προηγηθεί η τακτοποίηση (ή η απομάκρυνση της αυθαίρετης επέκτασης στον κοινόχρηστο χώρο) δεν θα μπορεί να γίνει τίποτα από αυτά.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.