Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν ρωτάς καλύτερα αυτούς, που ως "δημόσιοι λειτουργοί" γνωρίζουν καλύτερα; Σε ποιό ακριβώς σημείο του N.4495/2017 στηρίζεται η άποψή τους; 

P.S. Εσύ βεβαίως είσαι ελεύθερος/η να πράξεις κατά το δοκούν, αναλαμβάνοντας και την ευθύνη των ενεργειών σου, όπως όλοι μας.... Καλή τύχη!

 

Δεν θεωρώ ότι αυτοί έχουν σίγουρα δίκιο, αλλά είναι η άποψη δημόσιων λειτουργών, όπως είπες και συγκεκριμένα του τεε, δηλαδή αυτών που φτιάχνουν τα συστήματα. Όπως και να 'χει σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Και κάτι τελευταίο, για να βρω γενικά συντελεστή τετραγωνιδίων (όχι σε οριζόντια) διαιρώ το εμβαδό των αυθαίρετων μου με την επιτρεπόμενη δόμηση της περιοχής ή με την πραγματοποιούμενη από την άδεια;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ChristinaK said:

Καλημέρα-διαιρείς με τους ισχύοντες επιτρεπόμενους όρους της περιοχής.:)

Παράθεση

Σε περίπτωση που υπάρχει οικοδομική άδεια είναι δυνατή η σύγκριση με τα μεγέθη της άδειας.

Από εγκ. 2

 

Σωστή και εσύ: Ξέχασα την καλημέρα μου!

Edited by tettris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό ΠΣΚ σε όλους είτε εργάζεστε είτε όχι.

Ερώτημα:

Σε οικογενειακό δυόροφο επί pilotis με σύσταση ο ιδιοκτήτης του Α ορόφου με σύνολο 500/1000 έχει από τη σύσταση την αποκλειστική χρήση στη μισή επιφάνεια της pilotis η οποία ορίζεται ακριβώς ποια είναι με γραμματάκια στην κάτοψη. 

Επιπλέον στη σύσταση του δίνεται η δυνατότητα να χτίσει εντός του χώρου αποκλειστικής χρήσης του όσα διαμερίσματα θέλει και να τους δώσει χιλιοστά από το τα χιλιοστά του ά ορόφου (οροφοδιαμερίσματα).

Αντίστοιχα δικαιώματα έχει και ο β όροφος προς το δώμα, αλλά τους φάνηκε ακριβή η προσφορά μου (δεν ήταν) οπότε δεν ασχολούμαστε. Δεν πειράζει η εμπειρία έχει δείξει ότι, όσοι ζητάνε υπερβολική έκπτωση αποδυκνείονται "δύσκολοι" πελάτες στην πορεία για να το πώ ευγενικά...


Τεσπα ήδη στη σύσταση το 1984, ο α όροφος έχει 470/1000 και στην pilotis αναφέρεται αποθήκη με 30/1000 και γκαράζ ως παρακολούθημα.

Όλα έχουν αυθαιρεσίες φυσικα! Η αποθήκη εντελώς αυθαίρετη. Επιπλέον δίπλα από την αποθήκη έχει κάνει γραφείο αυθαίρετο επίσης (και έχει την έδρα της επιχείρησης) και τα έχει ενώσει (αποδεικτικό για την αλλαγή χρήσης το 2009 το μισθωτήριο για την έδρα της επιχείρησης).

Η κατηγορία με 500/1000 βγαίνει 4. Θα πατήσω στην εγκύκλιο για αυτό.

Το παρακολουθημα χωρίς χιλιοστά πάει με μαξ συντελεστές σωστά;

Την αποθήκη πλέον γραφείο θα την βάλω ΥΔΚΧ (λεβητοστάσιο μου είπε ήταν, όχι αποθήκη και όντως υπάρχουν ακόμα σωληνώσεις) με παλαιότητα προ 1993 βάση της σύστασης + 1 λοιπή παράβαση για την αλλαγή χρήσης. Εκεί χρησιμοποιώ τα 30/1000 δεν το συζητάμε.

Το γραφείο να το βάλω υπηρεσίες ή άλλη κατοικία, στο πρόστιμο δεν έχει διαφορά, για να μη δεσμεύσω τη χρήση το σκέφτομαι (κ για γκαρσονιέρα καλό είναι).

Επίσης κ αυτό είναι το βασικό μου ερώτημα, αυτό δεν είναι παρακολούθημα συμβολαιογραφικά, βασικά δεν είναι τπτ αυτή τη στιγμή, είναι μια κατασκευή στο χώρο αποκλειστικής χρήσης. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα 470/1000 για το ποσοστό υπέρβασης του βασιζόμενος στο λεκτικό της σύστασης; Λόγω επικοινωνίας με την πρώην αποθήκη νυν γραφείο πρέπει να το πάω με τα 30/1000;  Το τελευταίο λύνεται με μια γυψοσανίδα και εεμκ αργότερα.

Δύο δηλώσεις θα κάνω, παραμπερδεύεται με τη μία, έχει και κατ1 ο όροφος.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Να αφήσεις-πρόταση μου-το γραφείο χρήση κατοικία αφού επιτρέπεται εγκ/ση γραφείου σε χρήση κατοικία χωρίς αλλαγή χρήσης.

Για το β ερώτημα ας απαντήσει κάποιος άλλος.😉

 

Συμπλ.διότι δεν το καταλαβαίνω.

Edited by ChristinaK
Συμπλ.
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Να αφήσεις-πρόταση μου-το γραφείο χρήση κατοικία αφού επιτρέπεται εγκ/ση γραφείου σε χρήση κατοικία χωρίς αλλαγή χρήσης.

Ναι αυτό είναι το ευκολάκι....

Παράθεση

Για το β ερώτημα ας απαντήσει κάποιος άλλος.😉

Έχει μεγάλη τιμή ζώνης και το ξετινάζει το πρόστιμο. Στο ε9 δεν το δήλωνε. Διόρθωσε του 2021 για το ταπ στις 30/8 και δήλωσε παλαιότητα 1973 και για την αποθήκη και το υπόλοιπο γραφείο. Το παράβολο το πλήρωσε 1/9 αλλά τη δήλωση την είχα σε επεξεργασία από Ιούλιο. Θεωρώ ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το ε9 για παλαιότητα. Τώρα αν βρει κανένα άλλο... βρήκε! Εκεί λύνεται το πρόβλημα κατ1 κ μια λοιπή σε ξεχωριστό φύλλο γιατί το laminate που έχει στο πάτωμα δεν ήταν της μόδας πριν το 75! Βέβαια θα έχω ακολουθήσει την εγκύκλιο επιλεκτικά... Και επίσης αφού ήταν κ αυτό προ 1973 γιατί δεν το έβαλαν στη σύσταση του 1984;

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zazeng said:

Τεσπα ήδη στη σύσταση το 1984, ο α όροφος έχει 470/1000 και στην pilotis αναφέρεται αποθήκη με 30/1000 και γκαράζ ως παρακολούθημα.

Όλα έχουν αυθαιρεσίες φυσικα! Η αποθήκη εντελώς αυθαίρετη. Επιπλέον δίπλα από την αποθήκη έχει κάνει γραφείο αυθαίρετο επίσης (και έχει την έδρα της επιχείρησης) και τα έχει ενώσει (αποδεικτικό για την αλλαγή χρήσης το 2009 το μισθωτήριο για την έδρα της επιχείρησης).

Η κατηγορία με 500/1000 βγαίνει 4. Δεν είναι ορθό ν' αθροίζεις τα χιλιοστά των δύο ΟΙ (διαμέρισμα ορόφου, αποθήκη pilotis). Η κάθε μια είναι αυτόνομη και ανεξάρτητη. Υποχρεούται να υπάγει τις αυθαιρεσίες της στο Ν.4495 και να τις "ρυθμίσει"... Είναι λάθος και μη νόμιμο (το λέω κομψά) η μια ΟΙ να συμπαρασσύρει ή ακόμα και να διευκολύνει την άλλη, τόσο στην επιλογή της κατηγορίας, όσο και στην εύρεση των συντελεστών των υπερβάσεων... Πρόσεχε!  Θα πατήσω στην εγκύκλιο για αυτό. Όταν μια εγκύκλιος "νομοθετεί" διαφορετικά από το κυρίως "σώμα" του νόμου, έχουμε υποχρέωση να "την γράψουμε στα παλιά μας τα παπούτσια"....

Το παρακολουθημα χωρίς χιλιοστά πάει με μαξ συντελεστές σωστά; Ποιάς ΟΙ είναι παρακολούθημα; Του διαμερίσματος του ορόφου ή της αποθήκης; Ακολουθεί την πορεία που επιλέγει ν' ακολουθήσει η ΟΙ στην οποία αναφέρεται και χρησιμοποιεί όλους τους συντελεστές κ.λπ. αυτής. Δηλαδή, δεν δηλώνεται στο νόμο μόνο του, αλλά δηλώνεται η ΟΙ στην οποία αυτό αναφέρεται.

Την αποθήκη πλέον γραφείο θα την βάλω ΥΔΚΧ (λεβητοστάσιο μου είπε ήταν,  Έχεις υποχρέωση να διαβάσεις, τόσο τον τίτλο ιδιοκτησίας του πελάτη σου, όσο και τη ΣΟΙ που υφίσταται στο ακίνητο. Άσε τον πελάτη σου να λέει ό,τι μπούρδες θέλει, εσύ αφού μελετήσεις τα παραπάνω έγγραφα, τότε θ' αποφανθείς... Αν ήταν λεβητοστάσιο, δεν θα είναι αυτόνομη και ανεξάρτητη ΟΙ..... Οπότε σταματάω εδώ, ξεκαθάρισε κι αν θέλεις επανέρχεσαι.... 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.