Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Καλησπέρα, σχετικά με το εάν η αποθήκες της κατηγορίας 3 προστίθενται στα τ.μ. για τον υπολογισμό της υπέρβασης δόμησης του Παραρτήματος Α, το οποίο έχει συζητηθεί το 2018 σε προηγούμενα post, υπάρχει κάποια νεότερη ενημέρωση;

Από τις προηγούμενες συζητήσεις καταλαβαίνω ότι δεν προσμετρούνται. Έχει βγει μήπως καμία διευκρίνηση σχετικά σε εγκύκλιο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ούτε έχει βγει τέοιου είδους ανακοίνωση/εγκύκλιος κ.λπ., ούτε πρόκειται να βγει... Κατά τη δική μου γνώμη, προσμετρούνται και αυτά τα τ.μ. στην εύρεση του συντελεστή των υπερβάσεων (π.χ. δόμηση, κάλυψη).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2020 at 4:08 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ούτε έχει βγει τέοιου είδους ανακοίνωση/εγκύκλιος κ.λπ., ούτε πρόκειται να βγει... Κατά τη δική μου γνώμη, προσμετρούνται και αυτά τα τ.μ. στην εύρεση του συντελεστή των υπερβάσεων (π.χ. δόμηση, κάλυψη).

Συνάδελφε, ευχαριστώ για την απάντηση.

Έκανα το ερώτημα στο ΤΕΕ και μόλις μου απάντησαν τηλεφωνικά ότι η κατηγορία 3 είναι διακριτή και δεν προσμετράει ούτε στην επιλογή κατηγορίας ούτε στο ποσοστό υπέρβασης δόμησης.

Έχω μπερδευτεί! Στην περίπτωση που έχω είμαι στο όριο του 200% υπέρβασης και η διαφορά στο πρόστιμο είναι αρκετά μεγάλη!

Μάλλον είναι μια ακόμα περίπτωση όπου ο νόμος αφήνεται στην κρίση του μηχανικού..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα την προσμετρούσα αποθήκη κατηγορίας 3 και όχι φυσικά επειδή το λέει το ΤΕΕ. Μπορεί να επηρεάζει ουσιαστικά τη δόμηση του ακινήτου, αλλά θεωρώ ότι στο ποσοστό υπέρβασης συνυπολογίζονται επιφάνειες που υπάγονται με ΥΔ στη λογική των τακτοποιήσεων και όχι του συντελεστή δόμησης. Με την έννοια της μικρής παράβασης (ή καλύτερα του χώρου που δεν έχει "σημαντική" χρήση/αξία), για παρόμοιο λόγο θεωρώ ότι το παράρτημα Α εξαιρεί και τους βοηθητικούς χώρους που δεν θα προσμετρούσαν στον συντελεστή δόμησης, αναφέροντας για συμμετοχή κύριων χώρων στο υπό συζήτηση ποσοστό.

Για την επιλογή κατηγορίας δεν είμαι το ίδιο πεπεισμένος και ίσως η μόνη λογική εξαίρεσης και από εκεί είναι ότι ως παράβαση έχει ήδη κατηγοριοποιηθεί στη 3, για να εξεταστεί αν επηρεάζει και άλλη.

Στην ουσία βέβαια ισχύει αυτό που λες περί "κρίση μηχανικού" και ο Ιάσονας παραθέτει τη δική του.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία θα έπρεπε να δίναμε εξετάσεις κ να παίρναμε πιστοποίηση πριν αρχίσουμε να κάνουμε τον εισπράκτορα με ποινικές ευθύνες (δε λέω έχει μια πλάκα, αλλά κ δεν αισθάνομαι κ πολύ μηχανικός όταν την κάνω).

Πέρα από το οφ-τοπικ κ γω τα μετράω, σπάνια παιζουν ρόλο. Δεν βάζω κ το χέρι μου στη φωτιά,ούτε λέει κάτι, αλλά έχω την εντύπωση ότι στο help desk έχουν συμφωνήσει. Τις ερωταπαντήσεις δεν τις κοιτάω κ πολύ πλέον, είναι κ δυσχρηστες έτσι χύμα που είναι.

Πολύ πιο χρήσιμο το φόρουμ.

Edited by zazeng
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2020 at 10:33 ΠΜ, feidelliou said:
καλημέρα, έχω ακινητο στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας με χρήση ξενοδοχείο με άδεια του 1973 και ροοφ μπαρ στο δώμα από το 2003:
  1. έχω αυθαιρεσίες πριν και μετά τον χαρατηρισμό ως ιστορικό τόπο. Θα πρέπει να περάσω από έλενχο του άρθρου 106 σωστά;
  2. έχω επέκταση στο δώμα, που ήταν αρχικά βοηθητική χρήση, προ του 1980, και μετά το 2000, έγινε αλλαγή χρήσης τμήματος σε κύρια χρήση/μπαρ και πέργολα. Πως το καταχωρώ αυτό;
  3. Επίσης ένα τμήμα στο δώμα ήταν μηχανοστάσιο ασανσέρ, και σε αυτό το χώρο έγινε επέκταση του ασανσέρ του υποκείμενου ορόφου, για να έχουν πρόσβαση κατευθείαν στην ταράτσα οι επισκέπτες. Αυτός ο χώρος τώρα πως χαρακτηρίζεται, ΚΧ ή ΒΧ;
  4. Έπίσης τμήμα του δώματος, που δε μετρούσε στη δόμηση (απόληξη κλιμακοστασίου, 1 ασανσέρ που υπήρχε από την άδεια) το αφήνω ως έχει ή όχι; Στο μεγάλο πλατύσκαλο έγινε και WC...
  5. Έχει κλείσει και ο ακάλυπτος ΄περίπου 30τμ, με ελινίτ και είναι αποθήκη. Αυτό μπαίνει ως υπερ.δόμησης ΚΧ και υπερ.κάλυψης;
ευχαριστώ πολύ!

καλησπέρα ομάδα! υπάρχει κάποιο σχόλιο για το δικό μου θέμα;!

Link to comment
Share on other sites

1. δεν μπορώ να σε βοηθήσω

2. τι στοιχεία παλαιότητας έχεις; το οικονομικότερο είναι ΚΧ προ 82

3. ΚΧ (είναι μπέρδεμα έτσι όπως το λέμε, συντελεστή 1 τέλος πάντων)

4. To WC σίγουρα θέλει λοιπή παράβαση, δεν είμαι και σίγουρος όμως...

5. Γιατί όχι με 0,5 αφού είσαι ισόγειο και κάτω από 50μ²;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, chris8 said:

Έκανα το ερώτημα στο ΤΕΕ και μόλις μου απάντησαν τηλεφωνικά ότι η κατηγορία 3 είναι διακριτή και δεν προσμετράει ούτε στην επιλογή κατηγορίας ούτε στο ποσοστό υπέρβασης δόμησης.

To TEE καλέ μου φίλε αυθαιρετεί!!! Δεν στηρίζεται σε κανένα απολύτως "εδάφιο" του νόμου η απάντησή του! Προφανώς και η Κατηγορία 3 είναι "διακριτή" (να χαρώ εγώ ορισμό), από την άλλη όμως "όλες οι αυθαίρετες κατασκευές αθροίζονται για την εύρεση των συντελεστών των υπερβάσεων κ.λπ.", κι όταν λέει όλες, προφανώς εννοεί "όλες", διότι αν ήθελε να εξαιρέσει κάποιες, θα έλεγε π.χ. "...πλην αυτών της κατηγορίας 3 που αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια"....

P.S. Επειδή όπως στη συνέχεια σημειώνεις, είσαι οριακά, ζήτησέ το γραπτά από τους "νομοθέτες του ΤΕΕ" κι αν στο δώσουν, κάντο όπως σου πουν....

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

zazeng ευχαριστώ για την απάντηση.

"5. Γιατί όχι με 0,5 αφού είσαι ισόγειο και κάτω από 50μ²" αυτό που το λέει στο 4495; πολύ θα βολέψει αν ισχύει.

αναρωτιόμουν, αν σε βοηθητικό χώρο δώματος, μπεί ασανσέρ για πρόσβαση σε ΚΧ (δλδ από ΚΧ πρόσβαση σε ΚΧ) πρέπει να το βάλω την επιφάνεια του ασανσέρ και το διάδρομο ως ΥΔ ή είμαι υπερβολική;

με την ίδια λογική, η απόληξη κλιμακοστασίου, που δε μετρούσε στη δόμηση, τώρα παρέχει πρόσβαση σε χώρους με βοηθητική αλλά και κύρια χρήση. Θα πρέπει να το βάλω ως υπέρβαση δόμησης;

και το WC που έγινε εντός της απόληξης αυτό θέλει αλλαγή χρήσης και υπέρβαση δόμησης:!

σπαζοκεφαλιά!!

 

 

Edited by feidelliou
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

"όλες οι αυθαίρετες κατασκευές αθροίζονται για την εύρεση των συντελεστών των υπερβάσεων κ.λπ."

Επειδή στο άρθρο 100 γράφει

Παράθεση

"Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων..."

κλπ., σχεδόν ίδια διατύπωση χρησιμοποιείται και στην εγκύκλιο, αλλά τη λέξη-κλειδί "όλες" δεν την έχω δει κάπου, Ιάσονα σε ποιο εδάφιο αναφέρεσαι; Εκτός βέβαια αν εννοείς ότι απορρέει νοηματικά από την παραπάνω διατύπωση, που είναι αρκετά πιθανό.

Επίσης στο παράρτημα Α γράφει "αφορά σε επιφάνειες με κύρια χρήση" κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.