Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Ακριβώς γι'αυτό το έβαλα σαν θέμα,υπάρχει ασάφεια και όπως αυτή η περίπτωση που έχει σήμερα απαγορευθεί κάθε δόμηση.Εγω θα το υπολογίσω με τους όρους δόμησης που ίσχυαν όταν εκδόθηκε η άδεια δεν βρίσκω  άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εύχομαι υγεία σε όλους τους συνάδελφους,

 

Θέλω να ρωτήσω σε διαμέρισμα (οριζόντια ιδιοκτησία) που κατασκευάστηκε πριν το 1975 έχει γίνει διαφορετική διαμερισμάτωση (κατάληψη κοινοχρήστου χώρου ). Επίσης, υπάρχουν τροποποιήσεις ως προς τις διαστάσεις και τους εξώστες. Όλες οι παραπάνω πολεοδομικός παραβάσεις έχουν γίνει πριν το 1975 και κατατάσσονται όμως όλες στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1 ; Το πρόστιμο είναι 250 ευρώ για όλες  ;

Ευχαριστώ εκ το προτέρων

Link to comment
Share on other sites

η καταληψη κοινοχρηστου χωρου, δεν ειναι διαμερισματωση

Η εγκ. 2 το ελεγε...κατα λαθος

Τακτοποιειται με το 98/5 ή το 98/9...ή όπως θα τροποποιηθει με το νεο νομοσχεδιο.

[εγω θα περιμενα]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστω για την απαντήση αλλά στην περιπτώση μας μιλάμε για 3 τ.μ. διαδρόμου που είναι απο την κατασκευή. Ανεξάρτητα διαμερισματώση πριν το 1975 είναι κατηγορία 1 ;  Ποία ή γνώμη σας ;

Link to comment
Share on other sites

η επέκταση, ειναι μεν  "εκ κατασκευής"

αλλα το θεμα ειναι να περιεχεται μεσα στο συμβολαιο.

Αν ναι, τακτοποιεις και δεν θελεις καμμια τροποποιηση της συστασης.

Αλλως,  θα κανεις μεν  την τακτοποιηση,  χωρις, όμως, δικαιωμα μεταβιβασης, μεχρι να τροποποιηθει η συσταση🤬

Και αυτο πρεπει να το γνωριζει ο πελατης

 

ή -μεχρι - να ορίσουν αυτη την "επεκταση" σαν την "παραχώρηση της χρησης"  χωρις καμμια τροποποίηση.... και να λυσουν τον ...γορδιο δεσμο 

[αν θελουν]

 

 και, επειδη δεν εχεις διαμερισματωση,

τακτοποιεις τα υπολοιπα σαν προ 75.

[οπως προανεφερα...εγω θα περίμενα...]

Ούτως ή αλλως ουτε και εσυ μπορεις να κανεις τπτ σημερα

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

ή να ορίσουν αυτη την "επεκταση" σαν την "παραχώρηση της χρησης"  χωρις καμμια τροποποίηση.... και να λυσουν τον ...γορδιο δεσμο 

Καλησπέρα, τι εννοείς;

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

....οτι ο επεκταθεις εχει ενα διαμερισμα 80 τμ και οτι εχει επεκταθει σε μερος του κοινοχρηστου διαδρομου διαστασεων..... και εμβαδου....και το κατεχει σαν αποκλειστικη χρηση και οτι το  τακτοποίησε...

ιδου και η βεβαιωση

και οτι μεταβιβαζει αυτη την ΟΙ των 80 τμ και οτι

παραχωρει την χρηση αυτη επι του διαδρομου στον αγοραστη του διαμερισματος.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@janna για το εντός/εκτός εδώ ψηφίζω εκτός, όπως θα κάναμε κ για το ανάποδο (σχέδιο σε ΦΕΚ, μη κυρωμενη Π.Ε. -> εντός)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας,

Έχω και παλαιότερα αναφερθεί σε περίπτωση υπαγωγής στο νόμο αυθαιρεσιών σε ρυμοτομούμενο οικόπεδο 
στο οποίο έχει εκδοθεί άδεια ως ρυμοτομούμενο με βάσει τις διατάξεις του Ν.5269/31. Με βάση το έγρραφο ΔΑΟΚ έχω προχωρήσει σε ρύθμιση των αυθαιρεσιών λόγω μη ύπαρξης αποζημίωσης-απαλλοτρίωσης με τη σχετική πράξη αναλογισμού και τακτοποίησης.

Το ερώτημα μου έχει να κάνει με το υπολογιστικό κόμματι του προστίμου. Έχοντας θεωρήσει λόγω μη ύπαρξης της απαλλοτρίωσης τα όρια του οικοπέδου-ιδιοκτησίας ισχυρά είχα ορίσει βάσει αυτών παραβίαση πλαγίων όπου υπήρχε. 

Το βάσικο μου ερώτημα αφορά του συντελεστές δόμησης και κάλυψης. Θεωρείτε ότι:
α) Εφόσον δεν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση μπορούν να χρησιμοποιηθούν ώς παρανομαστής οι όροι δόμησης της περιοχής με βάση το εμβαδόν του οικοπέδου?

β) Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το εμβαδόν δόμησης και κάλυψης της ο.α ή οποια ούτως ή άλλως βγήκε σε ρυμμοτομούμενο οικόπεδο με βάσει της τότε διατάξεις? 

γ) Θα πρέπει οι όποιες παραβάσεις να πάνε στο >200% κ.ο.κ στη λογική ότι ανεξάρτητα μή απαλλοτρίωσης λόγω μη αρτιότητας (αυτο αλήθεια πώς το ξέρω αν δε συντελεστεί τακτοποίηση?) οικοδομησιμότητας κλπ?

 

Προσωπικά εχω πάει στο α) με κάλυψη το β) αλλά θα με ενδιέφερε να ακούσω κάποιες απόψεις επι του θέματος 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

laxanos καλημέρα σου,

Συμπτωματολογία ρυμοτομικής παθογένειας θα έλεγα για όλες αυτές τις περιπτώσεις "φαντάσματα" που εκκρεμούν ως ρυμοτομούμενα μέχρι και 85 χρόνια (έχει καταγραφεί αυτό !) .

Σαν βάσεις για το πρακτέο στην περίπτωση της τακτοποίησης θεωρώ ότι :

α)  ο ιδιοκτήτης παραμένει απόλυτος κύριος του ρυμοτομουμένου τμήματος μέχρι την καταβολή της ορισθείσας αποζημίωσης.

β) η άρση της απαλλοτρίωσης έστω και αυτοδικαίως μετά από τον οριζόμενο "εύλογο χρόνο"  (εικοσαετία - οκταετία - 18μηνο κ.λ.π) χρειάζεται  απόφαση Διοικητικών Δικαστηρίων ή προσφάτως διαπιστωτική πράξη.

γ) πολεοδομικώς το οικόπεδο αντιμετωπίζεται ως ρυμοτομούμενο (εμβαδόν,  Ρ.Γ- Ο.Γ γραμμές κ.λ.π) έστω και πριν την αποζημίωση ή την τυχόν άρση της απαλλοτρίωσης  και για όλο το διάστημα μέχρις την καταβολή της αποζημίωσης (οπότε αποξενώνεται ο κύριος του)  ή την δικαστική απόφαση ή  διαπιστωτική πράξη για την άρση της.

Θεωρώ  λοιπόν  ότι, μη έχοντας απόφαση ή διαπιστωτική πράξη για την άρση της απαλλοτρίωσης, να θεωρηθεί το οικόπεδο με εμβαδόν το απομειωμένο  από το ρυμοτομούμενο τμήμα και τις γραμμές (Ρ.Γ - Ο.Γ) αυτές που ορίζονται από την ρυμοτόμηση του.

 

ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΑΡΣΗ.pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.