Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Καλησπέρα. 

σχετικά με την παρ. 2 του αρ. 81 του ν.5595/17,

"Δεν συνιστούν αυθαίρετη κατασκευή και δεν καταγράφονται ως παραβάσεις κατά τον έλεγχο οι αποκλίσεις των περιμετρικών διαστάσεων του κτιρίου έως δύο τοις εκατό (2%) από τις αναγραφόμενες στο διάγραμμα κάλυψης/δόμησης της οικοδομικής άδειας/άδειας δόμησης, μετρούμενες σε διαστάσεις κτίστη (φέρων οργανισμός και στοιχεία πλήρωσής του, χωρίς επιχρίσματα επενδύσεις), εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι του σχεδίου πόλεως"

η απόκλιση του 2% αναφέρεται συνολικά στο εμβαδόν του κτηρίου ή σε κάθε μία διάσταση ξεχωριστά? έχω π.χ. περίπτωση που όλο το περίγραμμα συμφωνεί με το εγκεκριμένο όλες οι διαστάσεις έγιναν όπως προβλέπονται στην άδεια (αποκλίσεις <2%) εκτός από μία μικρή διάσταση που είναι 30% (από 0,6μ. που ήταν στην άδεια έγινε 0,8μ. πιο πολύ λόγω κατασκευής φαίνεται ότι έγινε αυτό).

η συνολική όμως απόκλιση του εμβαδού του περιγράμματος είναι <2%. (152τ.μ. αντί 150τ.μ. στην άδεια)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας.

τακτοποιώ ένα κτίσμα παλαιό προ του 1955 κατοικία λιθόκτιστη. υπάρχει αγωγή χρησικτησίας για ορισμένο τμήμα της κτηματολογικής μερίδας και φερόμενος ιδιοκτήτης που δηλώνει το οικόπεδο με το κτίσμα στο Ε9. 

για να προχωρήσει ο δικηγόρος με την οριστική απόφαση του ειρηνοδικείου ζήτησε από τον ενδιαφερόμενο φερόμενο ιδιοκτήτη να προχωρήσει η τακτοποίηση του κτίσματος μιας και είναι όλο χωρίς κάποια οικοδομική άδεια (τακτοποιείται ως κατηγορία 1, εξ ολοκλήρου). 

από τον αποτύπωση του τμήματος της μερίδας εντός του οικισμού, μικρό τμήμα του κτηρίου ρυμοτομείται από τον υφιστάμενο κοινόχρηστο δρόμο. στην τακτοποίηση αφαιρώ αυτό τμήμα. εμποδίζει σε κάτι το νομικό κομάτι μετά αυτό?, πρέπει να το επισημάνω στην δήλωση υπαγωγής και στην τεχνική έκθεση?

Link to comment
Share on other sites

@anavatis για το ζήτημα της απόκλισης, παρατηρούμε ότι στο κείμενο που παρέθεσες (το οποίο προέρχεται από τη βεβαίωση) χρησιμοποιείται ο όρος "περιμετρικές".
Στη διάταξη του νόμου χρησιμοποιείται η διατύπωση "έως δύο τοις εκατό συνολικά".
Αμφότερες οι λέξεις (περιμετρικές, συνολικά) μας οδηγούν στο συμπέρασμα ότι το ποσοστό αναφέρεται σε ολόκληρο το μήκος ή πλάτος και όχι σε τμήματα αυτών όπως το 0,60μ. του ερωτήματός σου.  
Επομένως η απάντησή μου είναι ότι η περιγραφόμενη μεταβολή δεν συνιστά αυθαιρεσία.

Για το ζήτημα της χρησικτησίας.
Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να εμπλακείς σε υπόθεση με αγωγές και ειρηνοδικεία;

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. ευχαριστώ για τις απόψεις. 

ως προς τις αποκλίσεις 2% κι εγώ προς τα εκεί έκλινα αλλά δεν ήμουν σίγουρος. 

 

Ως προς το 2ο θέμα μου, το κτίσμα είναι περίπου 130τ.μ. κανονικά πατάει μέσα στην μερίδα και περίπου 5τ.μ. ρυμοτομούνται. Είναι λογικό γιατί πολλά κτίσματα κτιζόντουσαν παλιά (μιλάμε για το 1940) και μετά με συμβολαιογραφικές πράξεις γίνονταν αγωγές και εκδίδονταν αποφάσεις ειρηνοδικείου με συνημμένο τοπογραφικό  με καθορισμένο το μέγεθος και το σχήμα του οικοπέδου κάθε φερόμενου ιδιοκτήτη. 

πρόκειται για μια μεγάλη μερίδα στην οποία όλοι απέκτησαν το δικό τους τμήμα με την ίδια διαδικασία. 

Θα ήθελα αν κάτι άλλο πρέπει να επισημάνω στη δήλωση μου. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, anavatis said:

Γειά σας.

τακτοποιώ ένα κτίσμα παλαιό προ του 1955 κατοικία λιθόκτιστη. υπάρχει αγωγή χρησικτησίας για ορισμένο τμήμα της κτηματολογικής μερίδας και φερόμενος ιδιοκτήτης που δηλώνει το οικόπεδο με το κτίσμα στο Ε9. 

για να προχωρήσει ο δικηγόρος με την οριστική απόφαση του ειρηνοδικείου ζήτησε από τον ενδιαφερόμενο φερόμενο ιδιοκτήτη να προχωρήσει η τακτοποίηση του κτίσματος μιας και είναι όλο χωρίς κάποια οικοδομική άδεια (τακτοποιείται ως κατηγορία 1, εξ ολοκλήρου). 

από τον αποτύπωση του τμήματος της μερίδας εντός του οικισμού, μικρό τμήμα του κτηρίου ρυμοτομείται από τον υφιστάμενο κοινόχρηστο δρόμο. στην τακτοποίηση αφαιρώ αυτό τμήμα. εμποδίζει σε κάτι το νομικό κομάτι μετά αυτό?, πρέπει να το επισημάνω στην δήλωση υπαγωγής και στην τεχνική έκθεση?

Πως κάνεις τακτοποίηση σε κτίσμα προ του ΄55 αφού εξαιρείται του νόμου ?

Όταν υπάρχει ρυμοτομούμενο και δεν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση και παραμένει στο ιδιοκτήτη το δικαίωμα αποζημίωσης , μπορείς να εκδόσεις βεβαίωση . Δες το σχετικό θέμα στο forum για τα ρυμοτομούμενα

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το τμήμα που ρυμοτομείται δεν πρέπει να βάλω μια λοιπή παράβαση? και να το εξαιρέσω από την επιφάνεια? πάλι δεν θα πλήρώσει το παράβολο 250€? 

ή εκδίδω βεβαίωση νομιμότητας? στο τοπογραφικό που θα πάρει ο δικηγόρος θα φαίνεται το τμήμα που ρυμοτομείται μετά την αναλυτική αποτύπωση, δεν πρέπει να αναφέρω κάτι?

πρόκειται για εντός οικισμού κτίσμα, δεν υπάρχει σχέδιο πόλης. υπάρχει μόνο ΓΠΣ για τον οικισμό. 

δεν ξέρω αν το σωστό είναι να αφαιρέσω το μικρό ρυμοτομούμενο τμήμα ή όχι. 

 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, anavatis said:

Για το τμήμα που ρυμοτομείται δεν πρέπει να βάλω μια λοιπή παράβαση? και να το εξαιρέσω από την επιφάνεια? πάλι δεν θα πλήρώσει το παράβολο 250€? 

ή εκδίδω βεβαίωση νομιμότητας? στο τοπογραφικό που θα πάρει ο δικηγόρος θα φαίνεται το τμήμα που ρυμοτομείται μετά την αναλυτική αποτύπωση, δεν πρέπει να αναφέρω κάτι?

πρόκειται για εντός οικισμού κτίσμα, δεν υπάρχει σχέδιο πόλης. υπάρχει μόνο ΓΠΣ για τον οικισμό. 

δεν ξέρω αν το σωστό είναι να αφαιρέσω το μικρό ρυμοτομούμενο τμήμα ή όχι. 

 

Καμία παράβαση δεν βάζουμε όταν το κτίσμα είναι προ του 55 και δεν 'εχει μεταγενέστερες αυθαιρεσίες . Στο τοπογραφικό αποτυπώνεις και το ρυμοτομούμενο . Στην τεχνική έκθεση περιγράφεις όλη την υπάρχουσα κατάσταση και εκδίδεις την βεβαίωση  ότι εξαιρείται..... Που φταίει ο ιδιοκτήτης που έχει κάποιο παμπάλαιο ακίνητο και που έρχεται το δημόσιο εκ των υστέρων να το ρυμοτομήσει . ...

 

Link to comment
Share on other sites

οK. έχω ακόμα δύο ερωτήσεις γιατί δεν έχω τύχει σε παρόμοια περίπτωση:

α)  εννοιείς δηλαδή ότι εφόσον είναι νόμιμο πριν του 55 δεν χρειάζεται να το υπάγω στην κατηγορία 1, αλλά στην περίπτωση αυτή μήπως είναι απαραίτητο να πάρω και βεβαίωση προυφιστάμενου από την αρμόδια Πολεοδομία καταθέτοντας , τοπογραφικό, κάτοψη, κτλ, είναι υποχρεωτικό? (έχω βρει σχετική αεροφωτογραφία παλαιά και έχω και E9 που αποδεικνύεται, θα ήταν απαραίτητο να κάνω και τη διαδικασία στην Πολεοδομία?)

β) εάν ένα μικρό τμήμα βοηθητικού χώρου που εφάπτεται στο κτίσμα έχει κατασκευαστεί περί το 1980 χωρίς άδεια (δεν είμαι σίγουρος για την παλαιότητα καθότι δεν φαίνεται ξεκάθαρα στην παλιά αεροφωτογραφία) εννοείται ότι γι' αυτό θα κάνω υπαγωγή σε κατηγορία 2, σωστά και θα πληρώσει το παράβολο 250€, σωστά?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, anavatis said:

οK. έχω ακόμα δύο ερωτήσεις γιατί δεν έχω τύχει σε παρόμοια περίπτωση:

α)  εννοιείς δηλαδή ότι εφόσον είναι νόμιμο πριν του 55 δεν χρειάζεται να το υπάγω στην κατηγορία 1, αλλά στην περίπτωση αυτή μήπως είναι απαραίτητο να πάρω και βεβαίωση προυφιστάμενου από την αρμόδια Πολεοδομία καταθέτοντας , τοπογραφικό, κάτοψη, κτλ, είναι υποχρεωτικό? (έχω βρει σχετική αεροφωτογραφία παλαιά και έχω και E9 που αποδεικνύεται, θα ήταν απαραίτητο να κάνω και τη διαδικασία στην Πολεοδομία?)

β) εάν ένα μικρό τμήμα βοηθητικού χώρου που εφάπτεται στο κτίσμα έχει κατασκευαστεί περί το 1980 χωρίς άδεια (δεν είμαι σίγουρος για την παλαιότητα καθότι δεν φαίνεται ξεκάθαρα στην παλιά αεροφωτογραφία) εννοείται ότι γι' αυτό θα κάνω υπαγωγή σε κατηγορία 2, σωστά και θα πληρώσει το παράβολο 250€, σωστά?

α) Για το προ 55 δεν δηλώνεις αυθαιρεσία εφόσον έχεις δημόσια αποδεικτικά έγγραφα (  α/φ προ 55 κ Ε9 ) και δεν πας πολεοδομία.

β) Για τον Β.Χ. κάνεις τακτοποίηση με τεκμηριωμένο  έτος κατασκευής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2021 at 3:15 ΜΜ, venezia said:

α) Για το προ 55 δεν δηλώνεις αυθαιρεσία εφόσον έχεις δημόσια αποδεικτικά έγγραφα (  α/φ προ 55 κ Ε9 ) και δεν πας πολεοδομία.

β) Για τον Β.Χ. κάνεις τακτοποίηση με τεκμηριωμένο  έτος κατασκευής.

Καλημέρα.

Για αυτό που είναι προ του '55 παρόλο που έχω αεροφωτογραφία και Ε9 που το αποδεικνύει, πως μπορώ να μην το δηλώσω αυθαίρετο αν δεν έχω οικοδομική άδεια? τί θα βάλω στο πεδίο της οικοδομικής άδειας που ζητάει το σύστημα? 

Από άλλη άποψη συναδέλφου, μπορεί να δηλωθεί όλο ως προς του 75 αφού το κόστος είναι 250€ και καθότι φορολογικά δεν είναι τίποτα η διαφορά από το να το δηλώνει πια προ του 1975 και οχι του 1940. και ξεπλέκεις.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.