Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

το δευτερο ναι, αλλα τι αυθαιρεσια εκανες δεν λες...Το να παρκαρεις στην κοινοχρηστη πυλωτη δεν ειναι αυθαιρεσια, αλλα δικαιωμα.

Απλα "παρκαρεις" ατυπα......δεν εχεις διαιωμα καμμιας τακτοποιησης αφου δεν εκανες καμμια αυθαιρεσια επ' αυτου....μπορει και να εβαλες και καποια πινακιδα, αλλα αυτο δεν ειναι αυθαιρεσια πολεοδομικη....

για την επεκταση πας με το 98  για ΑΧ,  ΥΔ κλπ δξ.

[εδω υπαρχουν διαφωνιαι μεταξυ των συναδελφων...]

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ κάτσε, διαφωνώ για το πάρκινγκ.

Το παρκινγκ ειναι ανοιχτη θεση σταθμευσης που δημιουργηθηκε με τροποποίηση της σύστασης και περιγράφεται στο συμβόλαιο ως παρακολούθημα του διαμερίσματος. Συμφωνώ ότι πρακτικά είναι μία χαζομάρα σαν παράβαση αλλά δεν παύει να είναι μία αυθαίρετη θέση στάθμευσης. Δεν είναι στο μιλητό δηλαδή αλλά υπάρχει και στο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι παρακολουθημα

σωστα παρκαρεις.

αλλη αυθαιρεσια δεν λες οτι εχεις.

ΟΙ ΘΣΑ ειναι οι υποχρεωτικες του 1221

αλλα ειναι νομιμη η δημιουργια ΘΣΑ, με ιδιωτικη πρωτοβουλια, επιπλεον των υποχρεωτικων του 1221.

Σε αυτες ανηκει και η δικη σου.

δεν λες οτι εκανες καποια αυθαιρεσια σε αυτη. σωστα;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τη θέση στάθμευσης σου τα έγραψε ο Δημήτριος!! Μην ασχολείσαι....

Το άλλο είναι Υπέρβαση Δόμησης χώρου κύριας χρήσης και αν δεν φαίνεται στο σχέδιο της ΣΟΙ, απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του 100% των συνιδιοκτητών (και για την υπαγωγή) για την τροποποίηση της ΣΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ξεχάσω αυτά που ξέρω.

1. Θέση στάθμευσης. Μου λέτε ότι μπορώ να φτιάχνω θέσεις όπου θέλω στον ακάλυπτο καθ' υπέρβαση της άδειας και δεν χρειάζεται τακτοποίηση ? Τότε γιατί υπάρχει και η αλλαγή χωροθέτησης θέσεων στάθμευσης ? Το ότι φαίνεται στο συμβόλαιο από μόνο του δεν λέει κάτι.

2. Γιατί το διαμέρισμα θέλει 100% συναίνεση ?! Τηρούνται όλες οι προυποθέσεις του άρθρου 98 (από αρχική κατασκευή, σε όλους τους ορόφους) για να γίνει μονομερής τροποποίηση.

 

Link to comment
Share on other sites

χμ...να το ξαναδουμε...

 

και αν ειναι "εκ κατασκευης";;;

και αν ειναι εντος του νομιμου όγκου;;;

και αν εχει το 50%;;;

άλλο η μονομερης-που ακομα το ψαχνουν  στο ΕΚ.. διοτι "δεν το ηξεραν"

Περι τα δεκα χρονια τωρα, απο την εγκ. 35/2012 των συμβ/φων παιδευομαστε...και αυτοι δεν το ηξεραν...

Τωρα θα ορισουν τριμελη επιτροπη απο 5 ατομα   👽

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/62305-προβλήματα-κτηματολογίουσυμβολαιωντακτοποιήσεων/?tab=comments#comment-1108728

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, nik said:

Παιδιά θα ξεχάσω αυτά που ξέρω. Με τόση ζέστη που κάνει, δεν θα είναι δύσκολο....

1. Θέση στάθμευσης. Μου λέτε ότι μπορώ να φτιάχνω θέσεις όπου θέλω στον ακάλυπτο καθ' υπέρβαση της άδειας και δεν χρειάζεται τακτοποίηση ? Σωστά! Τότε γιατί υπάρχει και η αλλαγή χωροθέτησης θέσεων στάθμευσης ? Αφορά μόνο τις υποχρεωτικές... Το ότι φαίνεται στο συμβόλαιο από μόνο του δεν λέει κάτι. Λέει, είναι μια ωραιότατη θέση στάθμευσης...

2. Γιατί το διαμέρισμα θέλει 100% συναίνεση ?! Ναι. Αλλιώς "νερό" δεν πρόκειται να πιείς.... Τηρούνται όλες οι προυποθέσεις του άρθρου 98 (από αρχική κατασκευή, σε όλους τους ορόφους) για να γίνει μονομερής τροποποίηση. Τρία πουλάκια κάθονταν....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ@dimitris GM Το κατάλαβα αυτό που λέτε για το πάρκινγκ. Μίλησα και με άλλους συναδέλφους. Η λογική είναι ότι υπάρχει ένας κενός χώρος στην πυλωτή και πολεοδομικά αυτό παραμένει. Απλά με το συμβόλαιο έχει δοθεί η χρήση αυτού του χώρου σε ένα διαμέρισμα για να παρκάρει. Παρόλα αυτά προαιρετικά μπορώ να κάνω την τακτοποίηση. 

Για το διαμέρισμα και την συναίνεση ο νόμος είναι σαφής και οι συμβολαιογράφοι και οι υποθηκοφύλακες οφείλουν να τον εφαρμόζουν. Είμαι απόλυτα καλυμμένος να κάνω μονομερή τροποποίηση. Εγώ θα κάνω μία συζήτηση με τον συμβολαιογράφο για το θέμα να δω τι λέει και αυτός.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Μιλουσες για ΘΣΑ στην πυλωτη.

για αυτες ηταν οι απαντησεις.

οσον αφορα τις υπολοιπες, πραγματι, πολλες ΘΣΑ στον ακαλυπτο γινονταν σε βαρος του πρασινου.

Γινονταν...σημερα δξ.

οσον αφορα την μονομερη

...κανεις την συζητηση...και μας ενημερωνεις...

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, nik said:

Παρόλα αυτά προαιρετικά μπορώ να κάνω την τακτοποίηση. 

Αυτό είναι λάθος!

14 λεπτά πριν, nik said:

Είμαι απόλυτα καλυμμένος να κάνω μονομερή τροποποίηση.

Να μην είσαι τόσο απόλυτος στις συζητήσεις σου με τον πελάτη σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.