Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Μόλις τώρα, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Αυτό είναι λάθος!

Να μην είσαι τόσο απόλυτος στις συζητήσεις σου με τον πελάτη σου!

Δεν είμαι απόλυτος σε αυτό και ούτε του είπα ότι γίνεται ακόμη 100%, ούτε του είπα για άρθρα 98 κτλ ακόμη. Του είπα ότι πρώτα θα μιλήσουμε με τον συμβολαιογράφο να δούμε τι λέει. Ο νόμος όμως είναι σαφής. Δεν υπάρχει παρερμηνεία. Σε αυτό είμαι απόλυτος. Άρθρο 98 παρ5 και 7. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας συνάδερφοι έχω διαβάσει αρκετά αλλά άκρη δεν έχω βγάλει μάλλον μπερδεύτηκα θα έλεγα

Κατοικία εντός σχεδίου με οικ. Άδεια  

επιτρεπόμενα στοιχεία δόμησης : Δόμηση 255τμ και κάλυψη 150 τμ .

Βάση αδείας:  Δόμηση 161 τμ και κάλυψη 108 τμ

Με το 4495 ‘’τακτοποιώ’’  

Ξεμπαζωμένο  υπόγειο με μειωτικό συντελεστή  30%  105τμ εντός περιγράμματος

-υπέρβαση δόμησης βοηθητικών χώρων

αποθήκης περιμετρικά του ισογείου  23 τμ σε νόμιμη θέση εκτός περιγράμματος

αρα Υ.Δ. 128τμ και Υ.Κ. 23τμ

ποιος είναι ο τύπος που χρησιμοποιώ για να βρω το ποσοστό Υ.Δ.-Υ.Κ. Υ.Υ ?α) 128/255 αρα κατ.4 – β)128/161 αρα κατ 5 ?

σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων   

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το α)συγκρίνεις με τους ισχύοντες επιτρεπόμενους όρους

συμπλ.ο νόμος σου δίνει την δυνατότητα να συγκρίνεις και με τους επιτρεπόμενους κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας

Edited by ChristinaK
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε μια τακτοποίηση που αφορά τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες θέλω να υπολογίσω την επιτρεπόμενη δόμηση, μέσω των ποσοστών από τον πίνακα χιλιοστών της σύστασης. Σε αυτές τις τρείς οριζόντιες αναλογεί 46,4 % του οικοπέδου. Τα υπόλοιπο ποσοστό ανήκει σε άλλες 3 οριζόντιες και περισσεύει ένα 10 % που κράτησαν για μελλοντική δόμηση και ανήκει στον ιδιοκτήτη 2 εκ των 3 ιδιοκτησιών που τακτοποιώ. 

Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να προσθέσω αυτό το 10% για να υπολογίσω την επιτρεπόμενη δόμηση.

Σημειώνω ότι έχει εξαντληθεί η δόμηση για το συγκεκριμένο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας,

δεν μπορεις με μια αιτηση να περασεις δυο διαφορετικους ιδιοκτητες στην ιδια αιτηση,

εκτος εάν τακτοποιειται  το συνολο των αυθαιρεσιων της οικοδομης. [αρθρο 99]

Κατα τα λοιπα, μαλλον λογιστικο ειναι το θεμα

Αφου εχει εξαντληθει ο σδ. θα τα αναγαγεις σε 900/στά....... νομιζω

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

εκτος εάν τακτοποιειται  το συνολο των αυθαιρεσιων της οικοδομης. [αρθρο 99]

Έτσι είναι, στο οικόπεδο υπάρχουν δύο κάθετες.
Εγώ τακτοποιώ τις τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες που βρίσκονται εντός της μίας κάθετης , το σύνολο δηλαδή της οικοδομής.

Edited by Alejandro_92
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις ως επιτρεπόμενη δόμηση  την αντιστοιχούσα στην κάθετη πολλαπλασιασμένη για κάθε οριζόντια με τα αντίστοιχα χιλιοστά της.  Τρεις οριζόντιες, τρεις δηλώσεις. Αν πας να το κάνεις με μια δήλωση (προσωπικά δεν το κάνω και δεν το συστήνω), δεν υπάρχει έγκυρη -βάσει νόμου ή εγκυκλίων-αντιμετώπιση και απλώς θα αυτοενεργήσεις με ότι αυτό συνεπάγεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής:

Έχω αναλάβει τη τακτοποίηση διώροφης οικοδομής (με υπόγειο) που αποτελείται από 2 κατοικίες (ισογείου και Ά ορόφου). Το ισόγειο/υπόγειο κατασκευάστηκε με Ο.Α. προ '55 και ο Ά όροφος με άδεια του '61. Υπάρχει επίσης άδεια για επέκταση ισογείου του '73. Δεν υπάρχει σύσταση Ό.Ι.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει τα παραπάνω καθότι υπάρχουν αυθαιρεσίες και στους 2 ορόφους (ισόγειο/'Α όροφος). 

Θα ήθελα να επιβεβαιώσω αν, παρότι έχουν εκδοθεί διαφορετικές άδειες για τα παραπάνω, μπορώ να κάνω υπαγωγή στο Ν.4495 με μια δήλωση? Ή μήπως χρειάζονται ανεξάρτητες δηλώσεις για ισόγειο/υπόγειο και 'Α όροφος?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.