Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα. Μία περίπτωση που με απασχολεί εδώ και μέρες. Τριόροφη κάθετη ιδιοκτησία. Στον ισόγειο όροφο έχει γίνει δέσμευση χώρου στάθμευσης. Στην παραγματικότητα τμήμα του ισογείου έχει γίνει διαμέρισμα και το υπόλοιπο λεβητοστάσιο που δεν υπήρχε στην Οικοδομική Άδεια.

Ερώτηση : Ο χώρος του λεβητοστασίου μπορεί να υπολογισθεί με αναλυτικό σύμφωνα με την παράγραφο 7 (από Β.Χ. σε Β.Χ) ή πρέπει να υπολογισθεί με Υ.Δ. και να προστεθεί στα τ.μ. του διαμερίσματος  αφού βρίσκεται εντός νομίμου περιγράμματος του κτιρίου και αυξάνει τον συντελεστή δόμησης (παρ. 5 αρθ. 100)?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν το διαμέρισμα αλλά και το λεβητοστάσιο έχουν πλέον καταλάβει το χώρο που είχε δεσμευτεί για χώρος στάθμευσης και ο οποίος δεν είχε προσμετρήσει στη δόμηση, τότε θα τους υπολογίσεις με Υ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Για το διαμέρισμα δεν γίνεται λόγος, θα πάει με Υ.Δ. Η αμφιβολία είναι για το λεβητοστάσιο. Αρχικά είχαμε χώρο στάθμευσης (Β.Χ.) και έχει μετατραπεί σε άλλη Β.Χ. (λεβητοστάσιο).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά ο χώρος δεν είχε μετρήσει στη δόμηση (συμβολαιογραφική δέσμευση χώρου στάθμευσης), άρα πρέπει να λάβει ΥΔ. Δεν παει με αναλυτικό αυτή η περίπτωση. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Έχω μία περίπτωση όπου αρχικό οικόπεδο με κτίσματα τεμαχίστηκε νόμιμα σε 2 οικόπεδα.

Κάθε οικόπεδο είχε πλέον και από ένα κτίσμα μέσα.

 

Οι ιδιοκτήτες που είναι αδέλφια κα έχουν πολύ καλές σχέσεις μεταξύ τους, πήγαν και

έκτισαν αυθαίρετο κλειστό αποθηκευτικό χώρο στο μέσο του ορίου των οικοπέδων τους!

(Δεν υπάρχει περίφραξη μεταξύ των δύο οικοπέδων)

 

Ο ένας από τους ιδιοκτήτες θέλει να ρυθμίσει ότι αυθαιρεσίες έχει στο οικόπεδό του

(συμπεριλαμβανομένου αυθαίρετης προσθήκης ορόφου (κατοικίας) σε δυώροφο κτίσμα με άδεια (κατοικίες),

για να κάνει νέο συμβόλαιο και να δώσει χιλιοστά στον αυθαίρετο τρίτο όροφο.

 

1) Πως να ρυθμίσω την αποθήκη που είναι στο μέσο των οικοπέδων?

Αν ήταν ανοιχτό στέγαστρο έχει διαφορά? Το ρωτάω γιατί η κατασκευή είναι

μεταλλική και οι τοιχοποιίες είναι αλουμίνια που μπορούν να αφαιρεθούν.

 

2) Η ισόγειος κατοικία στο δυώροφο, κατασκευής σκελετού το 1984, αναφέρεται στο συμβόλαιο που τεμαχίστηκε το αρχικό

οικόπεδο, ότι ήταν στο στάδιο της κατασκευής των τούβλων το 2001. Ο ιδιοκτήτης μου λέει ότι την τελείωσε

το 2003. Πέρα από τυχόν υπερβάσεις που έχει, την αποπεράτωση την ρυθμίζω με αναλυτικό ή με τετραγωνικά?

Edited by Apostolos131
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

έχω μία περίπτωση σε οικόπεδο εντός οικισμού. Το κτίσμα σύμφωνα με την άδεια κολλάει στα όρια. Όμως, επειδή ο εξώστης του γείτονα εισέρχεται στο "δικό μου οικόπεδο" ο πελάτης μου στο ένα σημείο-όριο τραβήχτηκε μέσα κατά 40cm. Κατά συνέπεια έχει μία κλίση η ευθεία το κτηρίου σε σχέση με την ευθεία του ορίου. Πως αντιμετωπίζω αυτή την περίπτωση? Είναι παράβαση? 

post-34398-0-65180200-1517910891_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο πελάτης σου έφτιαξε τον τοίχο υπό γωνία και όχι κάθετο.

Ναι είναι παραβίαση πλαγίων αποστάσεων.

Πρέπει η εξωτερική τοιχοποιία να εφάπτεται με το όριο της ιδιοκτησίας.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Apostolos131

1) Πως να ρυθμίσω την αποθήκη που είναι στο μέσο των οικοπέδων?

 

Νομίζω μία λύση είναι να χρεώσεις με ΥΔ+ΥΚ το τμήμα (επιφάνεια) της αποθήκης που βρίσκεται στο οικόπεδο του πελάτη σου.

Και απο εδώ και πέρα αυτό το τμήμα της αποθήκης θα είναι το δικό του και θα το αναφέρει και στην σύσταση.

 

2) Η ισόγειος κατοικία στο δυώροφο,.............την ρυθμίζω με αναλυτικό ή με τετραγωνικά?

 

Αφού το ισόγειο όπως το περιγράφεις ήταν κατοικία στην άδεια , είχε προσμετρήσει στον συντελεστή δόμησης.

Άρα για το τμήμα που είχε προσμετρήσει στον ΣΔ θα πας με αναλυτικό για την αποπεράτωση.

Αν υπάρχουν και αυθαιρεσίες εκτός του νόμιμου περιγράμματος στο ισόγειο , τότε αυτές θα πάνε κανονικά με ΥΔ+.... ότι άλλο υπάρχει.

 

Ellena

Η καλή θέληση του πελάτη σου τον αφήνει εκτεθιμένο τώρα.

Είναι σίγουρα  παράβαση Δ.

Έχεις παράβαση των τμ που βρίσκονται στην περιοχή (Δ-0,40)*L.

Πιστεύω και παράβαση των τμ (0,40*L) σε ΥΔ+ΥΚ για την απέναντι πλευρά.

Δεν ξέρω μήπως για αυτό το απέναντι τμήμα θα μπορούσες και με 1Κ3 , με ερωτηματικό όμως.

post-36026-0-12320000-1517914924_thumb.jpg

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Karanus σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Ενημερωτικά μόλις ρώτησα δικηγόρο για το θέμα της αποθήκης στο μέσο

των οικοπέδων και μου είπε ότι ρυθμίζω κανονικά τα τετραγωνικα της αποθήκης

που βρίσκονται στο οικόπεδο του πελάτη μου.

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα νομικά.

Απλώς θα υπάρχει ένα νοητό όριο μέσα στην αποθήκη.

Ότι μου είπες και εσύ δηλαδή.

 

Προς danaikaterina: Ξεχάστηκα με τα κεφαλαία. Sorry

Link to comment
Share on other sites

Ellena

Η καλή θέληση του πελάτη σου τον αφήνει εκτεθιμένο τώρα.

Είναι σίγουρα  παράβαση Δ.

Έχεις παράβαση των τμ που βρίσκονται στην περιοχή (Δ-0,40)*L.

Πιστεύω και παράβαση των τμ (0,40*L) σε ΥΔ+ΥΚ για την απέναντι πλευρά.

Δεν ξέρω μήπως για αυτό το απέναντι τμήμα θα μπορούσες και με 1Κ3 , με ερωτηματικό όμως.

 

Συνάδελφοι, επειδή η περίπτωση αφορά σε μία μεγάλη γενικότητα μαζί και με άλλες περιπτώσεις που θα αναφερθώ, θεωρώ σημαντικό να σημειωθεί ότι:

Η εν γένει αρχή υπολογισμού του προστίμου κατά το ΠΑΡΑΡΤ.Α΄ αφορά σε παραβάσεις α/χ,  κατασκευών καθ΄υπέρβαση  (διαστάσεων, επιφανείας) και παραβίαση αποστάσεων από όρια. ΔΕΝ αφορά δηλαδή σε παραβάσεις κατασκευών κατά το έλασσον όπως η προκείμενη περίπτωση όπου δεν δομήθηκε η κατά την άδεια λωρίδα  των 40εκ. παρά το όριο

Συγκεκριμένα, βάσει της αδείας δεν προβλεπόταν πλάγια απόσταση, άρα δεν μπορούμε να θεωρούμε παραβίαση αυτής που δεν προβλεπόταν.....

Αν αντιθέτως δεχθούμε την παράβαση αυτή ως παραβίαση Δ οδηγούμαστε στα εξής άτοπα-αόριστα:

α)  η χρέωση της παράβασης να είναι αντιστρόφως ανάλογη του μεγέθους της παράβασης. Δηλαδή:

με απόσταση εκ του ορίου 40εκ.  έχομε "παραβίαση του Δ":  (Δ-0,40),  ενώ  με απόσταση εκ του ορίου 300>40εκ. έχομε "παραβίαση του Δ": (Δ-3,00) < (Δ-0,40) !!!  => μικρότερη χρέωση  =>άτοπο  

β) Η παραβίαση πλαγίας απόστασης Δ δεν μπορεί να θεωρηθεί ως εργαλείο μέτρησης της παράβασης των 40εκ, αφού στην περίπτωση που το κτίσμα θα ήταν στο συνεχές σύστημα δεν υφίσταται καθόλου πλάγια απόσταση  => αόριστο

(πως δηλ. να εντάξουμε την απόσταση 40εκ. ως παραβίαση Δ στο συνεχές .....???)

Αντίστοιχες της ανωτέρω παράβασης των 40εκ. είναι και αρκετές άλλες  όπως:

  • μη κατασκευή υποχρεωτικής στέγης
  • πλάτος Η/Υ <2,50μ
  • ύψος β/χ <2,20μ και ύψος κ/χ <2,40μ
  • χώροι W.C εστίασης < min
  • πλάτος σκάλας και διαστάσεις ανελκυστήρα < min
  • διαστάσεις θέσης στάθμευσης < min
  • μη κατασκευή υδρορροών στέγης και εξωστών, ράμπας ΑΜΕΑ, κ.λ.π     όσα δεν είναι ως ΚΑΤ3 παράβαση κτιριοδομικού

Για όλες αυτές τις κατά το έλασσον παραβάσεις υποχρεωτικών κατασκευών θεωρώ ότι προβλέπεται βάσει του αρ. 100.5 μόνον η παράβαση βάσει αναλυτικού προπ/μού.

Edited by Anton_civeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.