Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Μήπως η απάντηση ερμηνεύει έτσι την παρ. 3 του άρθρου 100 που αναφέρει " Για τον υπολογισμό του προστίμου ομαδοποιούνται οι αυθαιρεσίες της ίδιας κατηγορίας και είδους κατασκευής ή χρήσης που ορίζεται στον πίνακα του παραρτήματος Α, οι οποίες έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και προστίθενται τα εμβαδά των δηλουμένων εμβαδών της αυτής κατηγορίας και είδους ανά φύλλο καταγραφής". Αν και νομίζω ότι το συγκεκριμένο αναφέρεται για τον διαχωρισμό των κατηγοριών στα Φ.Κ.

Πάντως είναι γεγονός ότι στον υπολογισμό του συντελεστή υπάρχει ασάφεια που δημιουργείται από το "αφορά σε επιφάνειες με κύρια χρήση που δεν καλύπτονται από οικοδ. άδεια" του Παραρτήματος Α.  Θα ήταν πολύ απλό να αναφέρεται στον Νόμο  αν αυτό ήθελαν ότι : " Ο συντελεστής υπέρβασης είναι ενιαίος για όλα τα φύλλα καταγραφής και για τον υπολογισμό άθροίζονται όλες οι επιφάνειες των αυθαιρέτων ανεξάρτητα από την χρήση τους". Ίσως εκτός της Κ3. 

  Έτσι καταλήγουμε να επιλέγουμε την δυσμενέστερη περίπτωση υπολογίζοντας τα πάντα στο ποσοστό υπέρβασης για να είμαστε καλυμμένοι.

Edited by nikolaras
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκουμε πρώτα τα αυθαίρετα τ.μ. που αφορούν σε κύρια χρήση. Κατόπιν τα συγκρίνουμε με τα συνολικά αναλογούντα επιτρεπόμενα τ.μ. για την ιδιοκτησία μας. Από τη σύγκριση προκύπτει ο Συντελεστής Υπέρβασης Δόμησης. Αυτόν το συντελεστή τον μεταφέρουμε σε όλα τα ΦΚ της δήλωσης (αν υπάρχουν, όσα και να υπάρχουν, σε ό,τι δομημένες επιφάνειες κ.λπ. αφορούν). Εγώ έτσι το καταλαβαίνω.....

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Βρίσκουμε πρώτα τα αυθαίρετα τ.μ. που αφορούν σε κύρια χρήση. Κατόπιν τα συγκρίνουμε με τα συνολικά αναλογούντα επιτρεπόμενα τ.μ. για την ιδιοκτησία μας. Από τη σύγκριση προκύπτει ο Συντελεστής Υπέρβασης Δόμησης. Αυτόν το συντελεστή τον μεταφέρουμε σε όλα τα ΦΚ της δήλωσης (αν υπάρχουν, όσα και να υπάρχουν, σε ό,τι δομημένες επιφάνειες κ.λπ. αφορούν). Εγώ έτσι το καταλαβαίνω.....

 

Ιάσονα αυτή που αναφέρεις ήταν από την αρχή η άποψη μου: ότι δηλαδή αθροίζουμε τα αυθαίρετα που αφορούν σε κύρια χρήση και αυτά συγκρίνουμε με τα αναλογούντα επιτρεπόμενα για να προκύψει ο Συντελεστής Υπέρβασης Δόμησης για όλα τα φύλλα καταγραφής.Με αυτόν τον τρόπο τα υπολόγιζα στις δηλώσεις. Όμως παρακολουθώντας την συζήτηση εδώ προκύπτουν άλλα συμπεράσματα, αν κατάλαβα καλά, που ανατρέπουν την άποψη μου.Ότι δηλαδή ο συντελεστής προκύπτει από την σύγκριση της άθροισης όλων των αυθαιρέτων (και αυτών με βοηθητική χρήση) με τα επιτρεπόμενα. Κατάλαβα λάθος ? 

Edited by nikolaras
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας φίλε μου πράττει ...."κατά το δοκούν" (μετάφραση: σύμφωνα με τις πεποιθήσεις του, όπως του φαίνεται καλύτερο, όπως νομίζει κ.λπ.) !!!

 

Link to comment
Share on other sites

H συγκεκριμένη  επίμαχη διάταξη (100.3 είναι αντιγραφή, όπως και το 90% του νόμου, από την αντίστοιχη διάταξη

του 4178. (18.3). 

Μέχρι νεοτέρας λοιπόν, επειδή, προσωπικά, ούτε έχω σπουδάσει αυθαιρετολογία, ούτε ερμηνεία νόμων, κρατάω την άποψη

του helpdesk του 4178 σχετικά με το ζήτημα. Και δεν αναφέρομαι τυχαία στο helpdesk. Ηταν ο μόνος επίσημος φορέας του 

ΥΠΕΚΑ για επίλυση θεμάτων αυθαιρέτων. 

Άρα, προσωπικά έως σαφής αποδείξεως του αντιθέτου, μια αποθήκη στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας θεωρώ ότι προσμετράται κανονικά στο υπολογισμό 

του συντελεστή υπέρβασης δόμησης. Από το λεκτικό της διάταξης αυτής καθε αυτής, δε θα προσμετρούσα

παραβάσεις Κατ. 1 και Κατ. 3. Για την 2 κρατώ επιφύλαξη διότι υπολογίζεται κανονικά πρόστιμο και όχι παράβολο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Ισόγεια κατοικία (φέρουσα τοιχοποιία) κατασκευάστηκε αυθαίρετα στη θέση μιας παλιάς ισόγειας κατοικίας η οποία κατεδαφίστηκε μετά από σεισμό. Στην ουσία χτίστηκαν τρεις τοίχοι και ο τέταρτος τοίχος είναι της παλιάς κατοικίας. 

-Το ερώτημα μου είναι εάν μπορώ να αφαιρέσω τα τετραγωνικά του τέταρτου τοίχου μιας και έχει υπολογιστεί στο συντελεστή δόμησης της άδειας. Με τον τρόπο αυτό υπολογισμού, λόγω του μεγάλου πάχους και μήκους του παλιού τοίχου η διαφορά στο πρόστιμο είναι σημαντική. 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη σας για την παρακάτω περίπτωση.

Έχω οριζόντια ιδιοκτησία ισογείου σε τριώροφο οικοδομή.

Στην άδεια του 1991 έδειχνε όλο το ισόγειο μια αποθήκη που είχε μετρήσει στην δόμηση.

Στην πράξη, τμήμα της αποθήκης έγινε κατοικία. (το πάω με αναλυτικό)

Στο υπόλοιπο τμήμα δεν έγιναν ποτέ οι περιμετρικές τοιχοποιίες και έμεινε πυλωτη. (δεν χρεώνω τίποτα)

Το ισόγειο έχει Υ.Υ. 20εκ (το πάω με αναλυτικό)

Το ισόγειο που παραμένει πυλωτή έχει μικρές διαφορές στις εξωτερικές διαστάσεις και είναι μεγαλύτερο από της αδείας κατά 4τμ. (με αναλυτικό)

Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Περίπτωση διώροφης κατοικίας με υπόγειο σε οικόπεδο εκτός σχεδίου, με τις εξής αυθαιρεσίες :

102,0 τ.μ ΥΔ στο υπόγειο, με μειωτικό 0,5 (αυτοτελής χώρος)   

 5,67 τ.μ ΥΔ κ  ΥΚ στο ισόγειο 

 5,67 τ.μ ΥΔ στον 1ο όροφο

Επιπλέον 2 ισόγειες αποθήκες Κατ3 (<15,0 τ.μ ) και μιας >15 τ.μ με ΥΔΚ, και πλαγίων αποστάσεων Δ (με μειωτικό πλεον) , καθώς και ενός ανοιχτού στεγασμένου χώρου με αναλυτικό.

Θα πρέπει να συμπεριλάβω όλες τις επιφάνειες για τον υπολογισμό του ποσοστού ΥΔ (εκτός του υπογείου),  ακόμη και αυτές τις κατηγορίας 3 ?  Για τον υπολογισμό της κατηγορίας των υπολοίπων αυθαιρεσιών?

Ευχαριστώ

 

                                                          

                                                     

 

Link to comment
Share on other sites

Υφίσταται στο εν λόγω ακίνητο σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό του ποσοστού ΥΔ το οποίο είναι το ίδιο σε όλα τα ΦΚ αθροιζομε την ΥΔ σοφιτας πχ 100μ2 την κατασκευή υπογείου 50μ2 ,αποθήκη στον ακαλυπτο 20μ2 και αλλαγη ισογειου χωρου σταθμευσης σε κατοικια 60μ2 δηλ.100+50+20+60/επιτρεπομενο Συντ.      Η  το υπόγειο δεν το λαμβάνουμε υπ'όψιν δηλ.100+20+60/Συντ.δομ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.