Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Σε κτίριο έχουν ρυθμιστεί με τον Ν.3843/10 και έχει περαιωθεί η διαδικασία 57μ2 υπόγειων χώρων κα 31μ2 Ημιυπαιθρίων χώρων.
Υπάρχει ακόμη αυθαίρετη αλλαγή χρήσης υπογείου επιφάνειας 24 μ2 δύο αυθαίρετες αποθήκες 30μ2.

Για τον υπολογισμό του συντελεστή υπέρβασης δόμησης, θα συγκρίνω με τα επιτρεπόμενα μόνο τις επιφάνειες που δεν έχουν ρυθμιστεί και που ρυθμίζω τώρα δλδ 54 μ2 ή όλες συνολικά τις αυθαίρετες επιφάνειες συμπεριλαμβανομένου αυτών που ρυθμίστηκαν με τον 3843 δλδ 142 μ2;

Θεωρώ πως εφόσον δεν υπάγω τα ρυθμισμένα με τον 3843 ξανά σε τακτοποίηση, δεν τα υπολογίζω για το ποσοστό των υπερβάσεων. Καθώς αν χρειαζόταν να τα συνυπολογίζω θα γινόταν ιδιαίτερη μνεία στο νόμο όπως γίνεται στο άρθρο για την επιλογή κατηγορίας. 
Ωστόσο, θα ήθελα επιβεβαίωση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, mavria said:

Σε κτίριο έχουν ρυθμιστεί με τον Ν.3843/10 και έχει περαιωθεί η διαδικασία 57μ2 υπόγειων χώρων κα 31μ2 Ημιυπαιθρίων χώρων.
Υπάρχει ακόμη αυθαίρετη αλλαγή χρήσης υπογείου επιφάνειας 24 μ2 δύο αυθαίρετες αποθήκες 30μ2.

Για τον υπολογισμό του συντελεστή υπέρβασης δόμησης, θα συγκρίνω με τα επιτρεπόμενα μόνο τις επιφάνειες που δεν έχουν ρυθμιστεί και που ρυθμίζω τώρα δλδ 54 μ2 ή όλες συνολικά τις αυθαίρετες επιφάνειες συμπεριλαμβανομένου αυτών που ρυθμίστηκαν με τον 3843 δλδ 142 μ2;

Θεωρώ πως εφόσον δεν υπάγω τα ρυθμισμένα με τον 3843 ξανά σε τακτοποίηση, δεν τα υπολογίζω για το ποσοστό των υπερβάσεων. Καθώς αν χρειαζόταν να τα συνυπολογίζω θα γινόταν ιδιαίτερη μνεία στο νόμο όπως γίνεται στο άρθρο για την επιλογή κατηγορίας. 
Ωστόσο, θα ήθελα επιβεβαίωση.

Ευχαριστώ

Απάντηση σήμερα από το helpdesk του ΤΕΕ:
δεν υπάγω τα ρυθμισμένα με τον 3843 ξανά σε τακτοποίηση, οπότε δεν τα συνυπολογίζω στο ποσοστό των υπερβάσεων που αφορά τον υπολογισμό προστίμου.
Τα υπολογίζω μόνο για την επιλογή κατηγορίας.

(Μόνη μου ρωτάω μόνη μου απαντάω, αλλά μπορεί να φανεί και σε άλλους χρήσιμο :) )

  • Thanks 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε ! Για την επιλόγή κατηγορίας

Στα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013.  Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια. Ημιυπαίθριοι χώροι δε συνυπολογίζονται μέχρι του ποσοστού υπέρβασης 80% του πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης και δόμησης, με την προϋπόθεση ότι έχουν ενταχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013.
 
Επίσης, οι περαιωμένες δηλώσεις του ν.3843 που δε παραβιάζουν τα ποσοστά 40-40-20 και το προκήπιο, παίρνουν αυτόματα την εξαίρεση απο κατεδάφιση, όμοια δλδ με ό,τι ισχύει για την κατ.4. (άρθρο 88 παρ. 1,β) για αυτό καλό είναι να το αναφέρεις στη ΤΕ

 

Edited by Largy
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεύτερο  προσέξτε  

Προσέξτε!  υπόγεια και μη αυτοτελή όμως είναι μόνο όσα υπόγεια δεν έχουν πρόσβαση στον ακάλυπτο

(και όχι κάθε αυθαίρετο υπόγειο)

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2018 at 4:34 ΜΜ, janna said:

Ίσως δεν εκφράστηκα καλά. Εχω 3 οριζόντιες με ΥΔ ,5,00μ2 10,00μ2 & 15,00μ2 και ποσοστά 30%40%30% αντίστοιχα και επιτρεπόμενο Συντ δομ300,00μ2. Τα δηλώνω όλα σε μια δήλωση. Άρα θα έχω ποσοστό ΥΔ 30/300 Σε όλα τα φύλλα καταγραφής  και όχι 5/300*30%. στο ένα 10/300*40% στο άλλο  και Κ.λ.π

εγω θα το πηγαινα ανα οριζοντια 
δηλαδή με διαφορετικο ποσοστο ανα ΦΚ στην ιδια δηλωση
παρολο που πολλοι συνάδελφοι το θεωρουν λαθος

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, mavria said:

Απάντηση σήμερα από το helpdesk του ΤΕΕ:
δεν υπάγω τα ρυθμισμένα με τον 3843 ξανά σε τακτοποίηση, οπότε δεν τα συνυπολογίζω στο ποσοστό των υπερβάσεων που αφορά τον υπολογισμό προστίμου.
Τα υπολογίζω μόνο για την επιλογή κατηγορίας.

(Μόνη μου ρωτάω μόνη μου απαντάω, αλλά μπορεί να φανεί και σε άλλους χρήσιμο :) )

Καλημέρα το ΤΕΕ σου απάντησε ότι δεν μπορείς να υπάγεις τους ρυθμισμένους χώρους με τον 3843 ξανά; ή αν δεν τους υπάγεις τότε πρέπει να κάνεις τα βήματα που έχεις αναφέρει;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimidomo said:

Καλημέρα το ΤΕΕ σου απάντησε ότι δεν μπορείς να υπάγεις τους ρυθμισμένους χώρους με τον 3843 ξανά; ή αν δεν τους υπάγεις τότε πρέπει να κάνεις τα βήματα που έχεις αναφέρει;

Όχι! Ό,τι θες κάνεις ως προς τους ρυθμισμένους χώρους με τον  3843 αν έχει περαιωθεί η δήλωσή σου. Αν σε συμφέρει λόγω προστίμου τους υπάγεις και αφαιρείς τα πληρωθέντα.
Στην περίπτωση μου εννοούσα που από επιλογή μου δεν τους υπάγω σε νέα ρύθμιση τότε δεν τους συνυπολογίζω σαν επιφάνειες για να βρω το ποσοστό υπέρβασης για τον υπολογισμό του προστίμου. Σε κάθε περίπτωση όμως τους λαμβάνω υπόψη για την εύρεση της κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

δεύτερο  προσέξτε  

Προσέξτε!  υπόγεια και μη αυτοτελή όμως είναι μόνο όσα υπόγεια δεν έχουν πρόσβαση στον ακάλυπτο

(και όχι κάθε αυθαίρετο υπόγειο)

μια μεζονέτα υπόγειο-ισόγειο που ξεμπαζώθηκε το υπόγειο και πλέον έχει πρόσβαση στον ακάλυπτο, είναι αυτοτελές θεωρείς?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Το ποσοστό δόμησης και κάλυψης υπολογίζεται βάσει αυτών που αναγράφουν στην κατηγορία 4 με τις εξαιρέσεις που αναφέρει.

Στην υπέρβαση δόμησης που έχει κάτω από αυτή τις κατηγορίες και την πιθανή αλλαγή χρήσης που τα χωρίζει σε <50%, μεταξύ 50-100% κτλ, εκεί τα υπολογίζουμε όλα; Ακόμα και τις εξαιρέσεις που ανέφερα παραπάνω για την κατηγορία 4;

Έχω μπερδευτεί! Καμία βοήθεια;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.michanikos.gr/forums/topic/50349-αρθρο-096-ν-449517-κατηγορία-2-αυθαιρέτων-κατασκευών/?do=findComment&comment=987216

Μιλάει για τις κατηγορίες κυρίως , αλλά αναφέρεται και σε συντελεστές υπέρβασης.

Θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν διαφωνίες.

Κάλυτερα, αν θες δώσε τα δεδομένα σου , να μιλήσουμε απ' ευθείας στο ζητούμενο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.