Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια συνάδελφοι. Και πάλι όμως  μου είπαν συνάδελφοι  ότι στην περίπτωση που δεν έχεις υπερβεί τους αντίστοιχους επιτρεπόμενους συντελεστές της περιοχής τότε επιλέγεις για το συντελεστή δόμησης το <50%. ΓΙα  την κάλυψη άλλοι μου είπαν  ότι συμπληρώνεις μεν τα τετραγωνικά τα πρόσθετα αλλά επιλέγεις ΄΄ΟΧΙ΄΄ υπέρβαση κάλυψης και άλλοι ότι συμπληρώνεις τα τετραγωνικά και βάζεις <20% της επιτρεπόμενης κάλυψης ! Και μου το τόνισαν ότι είναι βασική διαφορά από τον 4178.

(Οι απόψεις διίστανται)

Επίσης θα ήθελα αν να ρωτήσω αν η προθεσμία για την  έκπτωση 20% λόγω εφάπαξ καταβολής του προστίμου ξεκινάει από την ημερομηνία εξόφλησης του παραβόλου όπως λέει το αρθρ. 101 ή από την ημερομηνία που θα προωθήσω την δήλωση από αρχική υποβολή σε υπαγωγή? Και το ρωτάω αυτό γιατί υπήρξε αδυναμία του πελάτη να μου συμπληρώσει το έντυπο της ανάθεσης ώστε να μπορέσω να προωθήσω τη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις στο παράδειγμα που έβαλες διατύπωσε με νούμερα αυτό που σου είπαν για τον συντελεστή υπέρβασης, ώστε να μιλάμε με αριθμούς.

Για το δεύτερο και δοκιμασμένο αυτό που σου λέω , σαν ημερομηνία υπαγωγής όταν την κάνεις , το σύστημα θα βάλει  την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σε  μονοκατοικία εντός σχεδίου με άδεια του 2001 (νόμιμα 150μ2 υπογειο - 125μ2 ισογειο - 25μ2 όροφος - πατάρι)  , έχουμε τις εξης παραβάσεις 

ισόγειο , ημ/χ 25μ2 και μικρή προέκταση 0.5μ2 του περιγράμματος στον ακάλυπτο (ΥΔ τα 25μ2 και ΥΔ-ΥΚ τα 0.5μ2)

υπόγειο, προέκταση αποθηκών εκτός περιγράμματος κατα 14μ2, (δεν είναι κύριοι χώροι) - (ΥΔ0.30 + ΥΚ τα 14μ2)

όροφος- εσωτερικο παταρι , προεκταση παταριου κατα 45μ2 εντος του περιγράμματος (δεν είναι αυτοτελής χώρος) - (ΥΔΟ.30 τα 45μ2)

για τον υπολογισμό της κατηγορίας θα λαβω υπόψιν τα 14μ2 του υπογείου που είναι εκτός περιγράμματος και το 0.5μ2 του ισογείου επίσης καθώς τα υπόλοιπα είναι εντός περιγράμματος και δεν αποτελούν ανεξάρτητους χώρους.

για τον ποσοστό υπέρβασης δόμησης θα λάβω υπόψιν και τις προεκτάσεις του υπογείου που δεν έιναι κύριοι χώροι; Στον 4178 υπολογίζαμε μόνο τους κύριους χώρους για την εύρεση του ποσοστού , ισχύει και στον 4495 ή άλλαξε κάτι; αν υπολογίσω τα υπόγεια με παει στο >50% 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα. Σε οικόπεδο σε χωριό (οικισμός κάτω των 2000 κατοίκων) υπάρχουν  κτίσματα προ 55, και υπάρχουν και κτίσματα περίπου 20τμ προ 83.(ψάχνω ακόμα αεροφωτογραφία γτ είναι παλιό και δε θυμούνται ακριβώς, δλδ θα μπορούσε να είναι και το 85). Ακόμη υπάρχει μια στεγασμένη βεράντα 17τμ. Οταν πάω να υπολογίσω το πρόστιμο, βάζω χωρίς οα και μου παγώνει τη κάλυψη κλπ. Πως να υπολογίσω τη στεγασμένη βεράντα? με αναλυτικό? Συγνώμη για την ερώτηση, αλλά είναι η πρώτη φορά που κάνω τακτοποίηση άνευ αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 100 παράγραφος 5 του Ν.4495, θα υπολογίσεις τη στεγασμένη βεράντα με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Αφού γράφεις ότι υπάρχουν και κτίσματα πριν του 55 , γιατί την  βάζεις την δήλωση χωρίς οα;

Όπως και να έχει την στεγασμένη και όχι κλειστή βεράντα , θα την βάλεις με αναλυτικό.

Και όταν  βάζεις χωρίς οα , τα παγώνει όλα εκτός της ΥΔ και της ΥΥ.

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν υπάρχουν προ 55 κτίσματα πάει με οα???εγώ νομίζω ότι αυτά υφίστανται νομίμως (με τη βεβαίωση της πολεοδομίας εκεί)αλλά δε θεωρείται ότι υπάρχει ο.α. Έχεις άλλη άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι μπαίνει με άδεια (το λέει στο Παράρτημα Α), να δεις μήπως είναι και στάσιμος οικισμός ...

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ ξεκινάς.... για τους στάσιμους.

Στην συνέχεια βλέπουμε...

ΦΕΚ_ΣΤΑΣΙΜΟΙ_ΟΙΚΙΣΜΟΙ_ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ_ΑΠΟΦΑΣΗ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.