Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Οι αυθαιρετονόμοι θα μπορούσαν να έχουν τίτλο 'Ντανταϊσμός & δικανική σκέψη". Τώρα αν η θολούρα είναι αποτέλεσμα ασχετοσύνης, βλακείας ή σκοπιμότητας (ή κάποιο εκρηκτικό κοκτέιλ αυτών) δεν γνωρίζω. Αυτό που ξέρω είναι ότι μέσα σε αυτό το πλαίσιο είμαστε αναγκασμένοι να αποφασίζουμε. Το σκεπτικό για το συγκεκριμένο το ανέφερα στη δεύτερη παράγραφο.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

*teo_z το ποσό που αντιστοιχεί στις παραβάσεις της κατηγορίας 3 είναι το ελάχιστο (κατά τα γνωστά) ανεξαρτήτως του αριθμού των φύλλων καταγραφής που χρησιμοποιήθηκαν για να δηλωθούν.
Το επισημαίνω διότι διάβασα στα προηγούμενα τον σχετικό προβληματισμό σου.

20 ώρες πριν, teo_z said:

θεωρώ παράλογο να φτιάξω 6 φύλλα καταγραφής (όσες και οι Ο.Ι.) και να πληρώσει 250*6=1.500 ευρώ για παραβάσεις κατηγορίας 3.

 

15 ώρες πριν, zazeng said:

Υπόψη όσα φκ κατ3 κ να βάλεις 250€ χρεώνει, οπότε προσοχή.

*zazeng είσαι σίγουρος γι' αυτό; 
Έγινε κάποια (πρόσφατη) αλλαγή στο ηλεκτρονικό σύστημα; 

Edited by Justice_Guard
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μονοκατοικία εντός σχεδίου, έτος κατασκευής 1965.

Στην οικ. άδεια προβλεπόταν 2 επίπεδα συνολικού εμβαδού 113τμ

Στην πραγματικότητα κατασκευάστηκαν εξ αρχής 450τμ

Ο στατικός φορέας φυσικά δεν έχει καμία σχέση με τον εγκεκριμένο.

 

Θα θεωρούσατε όλο το κτίριο αυθαίρετο ή θα αφαιρούσατε τα νόμιμα τετραγωνικά .?

Στην επιλογή Ο.Α. θα επιλέγατε ΟΧΙ ή ΝΑΙ .? (η θέση του κτιρίου ταυτίζεται με αυτή της οικ. άδειας)

 

Εγώ προσωπικά "κλείνω" στο να το δηλώσω εξ ολοκλήρου αυθαίρετο χωρίς οικ. άδεια. 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω λόγο να το βάλεις ως χωρίς άδεια, από όσο περιγράφεις έχεις άδεια, τα 113 τμ θα τα εκλάβεις ως νόμιμα. Όσο παράδοξο και αν ακούγεται λόγω των πολλών αυθαίρετων μέτρων, αν ειναι κατ.1 ή 2 τότε εξαιρείται της ΜΣΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, l_zrs said:

Εγώ προσωπικά "κλείνω" στο να το δηλώσω εξ ολοκλήρου αυθαίρετο χωρίς οικ. άδεια. 

Μία άσχετη παρατήρηση. "Κλίνω" όχι "κλείνω". Από το έχω κλίση...

Καλοπροαίρετα. 

  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2022 at 11:58 AM, Justice_Guard said:

*zazeng είσαι σίγουρος γι' αυτό; 
Έγινε κάποια (πρόσφατη) αλλαγή στο ηλεκτρονικό σύστημα; 

έτσι θυμάμαι, θα το δω σύντομα, έχω ένα που είναι μια λοιπή κ μια κατ3 κ θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2022 at 2:53 ΜΜ, l_zrs said:

Μονοκατοικία εντός σχεδίου, έτος κατασκευής 1965.

Στην οικ. άδεια προβλεπόταν 2 επίπεδα συνολικού εμβαδού 113τμ

Στην πραγματικότητα κατασκευάστηκαν εξ αρχής 450τμ

Ο στατικός φορέας φυσικά δεν έχει καμία σχέση με τον εγκεκριμένο.

Θα θεωρούσατε όλο το κτίριο αυθαίρετο ή θα αφαιρούσατε τα νόμιμα τετραγωνικά .?

Στην επιλογή Ο.Α. θα επιλέγατε ΟΧΙ ή ΝΑΙ .? (η θέση του κτιρίου ταυτίζεται με αυτή της οικ. άδειας)

 

Εγώ προσωπικά "κλείνω" στο να το δηλώσω εξ ολοκλήρου αυθαίρετο χωρίς οικ. άδεια. 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.

 

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να είναι μεγάλος μπελάς αν τίποτα δεν ταυτίζεται. Πάλεψέ το προσπαθώντας να βρεις κάποιο σταθερό και να εξαρτήσεις στο περίπου το νόμιμο περίγραμμα της οικοδομής βάσει Ο.Α, ώστε να βρεις μετά τις αυθαίρετες επιφάνειες. Επίπλέον και πρώτα από όλα, δες το οικόπεδο αν ανταποκρίνεται με αυτό που έχεις σήμερα. Τέλος, πέραν της Ο.Α, έχεις εγκεκριμένα σχέδια για να προβείς σε σύγκριση;

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2022 at 11:58 AM, Justice_Guard said:
On 9/30/2022 at 6:07 PM, teo_z said:

θεωρώ παράλογο να φτιάξω 6 φύλλα καταγραφής (όσες και οι Ο.Ι.) και να πληρώσει 250*6=1.500 ευρώ για παραβάσεις κατηγορίας 3.

 

On 9/30/2022 at 11:40 PM, zazeng said:

Υπόψη όσα φκ κατ3 κ να βάλεις 250€ χρεώνει, οπότε προσοχή.

*zazeng είσαι σίγουρος γι' αυτό; 
Έγινε κάποια (πρόσφατη) αλλαγή στο ηλεκτρονικό σύστημα; 

@Justice_Guardεπιβεβαιώνω στο στάδιο επεξεργασίας, αν δω κάτι άλλο στην υπαγωγή θα ενημερώσω, όσα φκ κ να μπουν, όπως λες κ εσύ, ένα 250ρι χρεώνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα κι από μένα,

έχω σε εκτός σχεδίου περιοχή ένα γήπεδο με κατοικία  και οικοδομική άδεια του 1980 που αναφερόταν σε ισόγεια κατοικία με υπόγειο. Από σχέδια μου λείπουν το τοπογραφικό και η κάτοψη υπογείου. Μετά από αναλυτική αποτύπωση βρήκα ότι το υπόγειο έχει γίνει κατοικία (ξεμπαζωμένη) αλλά επίσης ότι το γήπεδο είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο. Οπότε οι επιλογές μου είναι:
Ή το βάζω όλο αυθαίρετο (δηλ. χωρίς Ο.Α.)

ή βάζω ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια και αναφέρομαι μόνο στις υπερβάσεις της αδείας. σε αυτήν την περίπτωση η απορία μου είναι, πώς ξέρει το σύστημα να υπολογίσει το συντελεστή που λέει το παράρτημα Α (1γ)? επίσης προφανώς θα πρέπει να κάνω ανασύσταση φακέλου για τα σχέδια που λείπουν...μα τι τοπογραφικό θα δώσω για μη άρτιο μη οικοδομήσιμο....?

οπότε μάλλον όλο αυθαίρετο λέω να το πάω, τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Roukat said:

πώς ξέρει το σύστημα να υπολογίσει το συντελεστή που λέει το παράρτημα Α (1γ)?

Γεια σου @Roukat χωρίς άδεια και στα τμ βάζεις ότι υπερβαίνει δόμηση, κάλυψη, ύψος κ θέση της άδειας όπως λέει κ στο παράρτημα. (Αυτό με τη θέση σημαίνει ότι πρέπει να δεις τι αλληλοεπικαλύπτεται, έχεις σαφή θέση κτιρίου από το στέλεχος;)

Η ανασύσταση του φακέλου δεν είναι υποχρεωτική, δυνατή κ προκειμένου να διερευνηθεί η νομιμότητα του υφιστάμενου κτιρίου λέει συγκεκριμένα, από αυτό καταλαβαίνω ότι αν προκύπτει μονοσήμαντα το πρόστιμο από τα διαθέσιμα στοιχεία δεν είναι απαραίτητη. Χωρίς άδεια θα σε πάει στο 99.στ.ββ οπότε υποβάλλεις εξαρτημένο τοπογραφικό, νέες κατόψεις κ τομή κ από δω παν' κ' οι άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.