Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

38 minutes ago, Roukat said:

 Μετά από αναλυτική αποτύπωση βρήκα ότι  είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο.

Το βάζω όλο αυθαίρετο (δηλ. χωρίς Ο.Α.) ..οπότε μάλλον όλο αυθαίρετο λέω να το πάω, τι λέτε?

Όλο αυθαίρετο  , χωρίς Ο.Α. Δες και στο παράρτημα Α του νόμου στους συντελεστές τετραγωνιδίων . Αναφέρει ρητά για τα μη άρτια.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωστό θέμα αν η τελευταία αράδα πάει στο 3ο μπούλετ ή κ στα 3 κ δεν το πετύχαινε ο γραφεύς στο word και το άφησε έτσι. Γνώμη μου είναι ότι αν αναφερόταν μόνο στο 3ο δεν θα έπρεπε να λέει θέση, οπότε είμαι υπέρμαχος της δεύτερης άποψης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Για μένα από το παράρτημα Α είναι σαφές ότι αν έχεις μη άρτιο γήπεδο τότε ότι υπερβαίνει την άδεια το βάζεις χωρίς άδεια και όχι όλο το κτίσμα. Εγώ προσωπικά θεωρώ πιο σωστό στην περίπτωση μου να το θεωρήσω όλο αυθαίρετο για πολλούς λόγους...Ωστόσο θέλω να εξετάσω και την άλλη περίπτωση που βάζει κανείς μόνο τις υπερβάσεις χωρίς άδεια, πρακτικά αυτό πώς γίνεται? Βάζεις ΟΧΙ στην οικοδομική άδεια και αναφέρεις απλά στην τεχνική σου έκθεση π.χ. ότι τα 100τμ ισόγειας κατοικίας προβλέπονταν στην άδεια και άρα δεν συνυπολογίζονται στο πρόστιμο και ενώ υπάρχει άδεια επειδή το γήπεδο είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο για τις ανάγκες υπολογισμού του προστίμου θεωρείς ότι δεν έχει?

Edited by Roukat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

6 ώρες πριν, venezia said:

Όλο αυθαίρετο  , χωρίς Ο.Α. Δες και στο παράρτημα Α του νόμου στους συντελεστές τετραγωνιδίων . Αναφέρει ρητά για τα μη άρτια.

Συμφωνώ απολύτως

3 ώρες πριν, Roukat said:

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Για μένα από το παράρτημα Α είναι σαφές ότι αν έχεις μη άρτιο γήπεδο τότε ότι υπερβαίνει την άδεια το βάζεις χωρίς άδεια και όχι όλο το κτίσμα. Εγώ προσωπικά θεωρώ πιο σωστό στην περίπτωση μου να το θεωρήσω όλο αυθαίρετο για πολλούς λόγους...Ωστόσο θέλω να εξετάσω και την άλλη περίπτωση που βάζει κανείς μόνο τις υπερβάσεις χωρίς άδεια, πρακτικά αυτό πώς γίνεται? Βάζεις ΟΧΙ στην οικοδομική άδεια και αναφέρεις απλά στην τεχνική σου έκθεση π.χ. ότι τα 100τμ ισόγειας κατοικίας προβλέπονταν στην άδεια και άρα δεν συνυπολογίζονται στο πρόστιμο και ενώ υπάρχει άδεια επειδή το γήπεδο είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο για τις ανάγκες υπολογισμού του προστίμου θεωρείς ότι δεν έχει?

Από την στιγμή που η άδεια εκδόθηκε ψευδώς σε ένα γήπεδο που ποτέ δεν ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο, αυτό το οικόπεδο δεν είχε δικαίωμα δόμησης, άρα δεν είχε ΣΔ, ΠΚ κλπ, μεγέθη προς σύγκριση. Επομένως, όλο χωρίς Ο.Α (απενεργοποιούνται οι συντ/τες εκτός από το ύψος).

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33ακριβώς όπως το λες, όλο χωρίς Ο.Α., το είπα στους ιδιοκτήτες ήδη και φυσικά το δέχτηκαν αφού αυτοί είχαν κάνει τη μαϊμουδιά τότε!

Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2022 at 10:01 ΜΜ, venezia said:

Roukat : Aν δεν έχει γίνει  εμπρόθεσμη υπαγωγή , είσαι κατηγορία 5 .

δεν πάει κατηγορία 2 προ 1983?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, pavlos romios said:

δεν πάει κατηγορία 2 προ 1983?

Όταν η άδεια εκδόθηκε με ψευδή στοιχεία ( μη άρτιο οικόπεδο ) δεν υφίσταται νόμιμη άδεια  για να ενταχθεί σε κατηγορία 2 .

Link to comment
Share on other sites

Ετοίμαζα ξεκινώντας αλλιώς το σχόλιο μου, αλλά μετά την απάντησή σου, συνάδελφε Venezia, ξεκινώ από αυτή. Γιατί το λες αυτό; Οι κατ. 1-3 είναι ανεξάρτητες από Ο.Α. Κατά τ'άλλα:

 

18 minutes ago, pavlos romios said:

δεν πάει κατηγορία 2 προ 1983?

σωστά. Και σε συνδυασμό με το

On 10/14/2022 at 5:38 PM, Roukat said:

Εγώ προσωπικά θεωρώ πιο σωστό στην περίπτωση μου να το θεωρήσω όλο αυθαίρετο για πολλούς λόγους...

Μήπως δεν έχεις αναφέρει όλα τα δεδομένα Roukat;

 

Ως προς τις κουκίδες του παραρτήματος, όντως όπως λέει και ο zazeng γιατί να αναφέρει και την υπέρβαση θέσης, αν η υποσημείωση αφορούσε μόνο την 3η κουκίδα, όπου εκεί δεν υπάρχει ταύτιση σε κανένα σημείο και όλη η επιφάνεια άρα είναι καθ'υπέρβαση της προβλεπόμενης θέσης;

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, venezia said:

Όταν η άδεια εκδόθηκε με ψευδή στοιχεία ( μη άρτιο οικόπεδο ) δεν υφίσταται νόμιμη άδεια  για να ενταχθεί σε κατηγορία 2 .

Στην κατηγορία 2 δεν εντάσσονται και τα προ 83 χωρίς άδεια?Νομίζω είχε ξεκαθαριστεί αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.