Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Γεια σου Δημήτρη, με αυτό που είπα εννοούσα ότι η σύσταση οριζοντίων δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα και δεν έχει και λογική όπως είναι γραμμένη εξ αρχής αλλά εννοείται ότι δεχόμαστε τα χιλιοστά που δίνει. Η προοπτική είναι να γίνει τροποποίηση μετά την υπαγωγή. Γνωρίζω ότι καθε μια ΟΙ κρινεται ως προς τις παραβασεις της ξεχωριστα, ωστόσο ξέρω ότι πολλοί μηχανικοί αντιμετωπίζουν το κτίριο ως ένα οικοδόμημα με μία επιτρεπόμενη δόμηση και κάλυψη, που κανονικά αυτό είναι και το λογικό και το πιο σωστό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είσαι καλυμμένος σε τέτοια περίπτωση....εσύ απ' ότι κατάλαβα δεν το υποστηρίζεις αυτό. Έπειτα υπάρχει και η λογική να προσθέσω τα χιλιοστά που έχει ο κάθε ιδιοκτήτης σε όλες τις οριζόντιες και να δω τι αντιστοιχεί σε τετραγωνικά και να συγκρίνω με βάση αυτά...κι αυτό ξέρω ότι το κάνουν. Προσωπικά, την 2η λύση δεν την υποστηρίζω όμως η πρώτη είναι δελεαστική....

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Roukat said:

........, ωστόσο ξέρω ότι πολλοί μηχανικοί αντιμετωπίζουν το κτίριο ως ένα οικοδόμημα με μία επιτρεπόμενη δόμηση και κάλυψη, που κανονικά αυτό είναι και το λογικό και το πιο σωστό....

Αυτό όχι μόνο είναι απολύτως λάθος, αλλά είναι και παράνομο!

 

2 λεπτά πριν, Roukat said:

............. υπάρχει και η λογική να προσθέσω τα χιλιοστά που έχει ο κάθε ιδιοκτήτης σε όλες τις οριζόντιες και να δω τι αντιστοιχεί σε τετραγωνικά και να συγκρίνω με βάση αυτά...κι αυτό ξέρω ότι το κάνουν....

Επίσης κι αυτό όχι μόνο είναι απολύτως λάθος, αλλά είναι και παράνομο!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο να μην το κάνεις κι εσύ σαν το "ξυπνοπούλι" το χθεσινό, που έκανε λέει "στατιστική ανάλυση" (.....ακούς Δημήτρη) ;;;;

Καλή συνέχεια και σε σένα.

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Roukat

"ωστόσο ξέρω ότι πολλοί μηχανικοί αντιμετωπίζουν το κτίριο ως ένα οικοδόμημα με μία επιτρεπόμενη δόμηση και κάλυψη, που κανονικά αυτό είναι και το λογικό και το πιο σωστό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είσαι καλυμμένος σε τέτοια περίπτωση....εσύ απ' ότι κατάλαβα δεν το υποστηρίζεις αυτό. "

 

21 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Επίσης κι αυτό όχι μόνο είναι απολύτως λάθος, αλλά είναι και παράνομο!

αρθρο  100

2.   Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου και, σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου, με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών, που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζόντιας ή κάθετης ή ιδιοκτησίας κάθε συγκύριου.

υγ

  "στατιστική ανάλυση"  ..... της ΕΛΣΤΑΤ?????

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, dimitris GM said:

υγ

  "στατιστική ανάλυση"  ..... της ΕΛΣΤΑΤ?????

 

Το "ξυπνοπούλι" ξύπνησε και κάνει τώρα "στατιστική ανάλυση" με αρνητικές ψήφους..... Να το πάρει τώρα ο διάολος ή να περιμένω;;;;;

Θερμή παράκληση προς όλους τους συναδέλφους - μέλη να μην αποκαταστήσουν, ούτε τη δική μου, ούτε του Δημήτρη, την αρνητική ψήφο (ελπίζω να συμφωνεί μαζί μου ο Δημήτρης)!!!! Θέλω να τη βλέπω, για να μου θυμίζει το πόσο πολλοί αχάριστοι "κόπανοι" υπάρχουν ανάμεσά μας.....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι προς αποκατάσταση της φήμης σας, η οποία δέχθηκε αρνητικές ψήφους χωρίς καμία λογική εξήγηση την αποκαθιστώ με (+1) και στους δυο σας. Δεν είναι ωραία εικόνα να εμφανίζονται αρνητικές ψήφοι χωρίς κανένα απολύτως λόγο. Να επικεντρωθούμε ξανά στο θέμα μας. Τα αρνητικά τα αφήνουμε πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Πρόσφατη (προφορική) απάντηση του ΤΕΕ σε συνάδελφο σχετικά με τον τρόπο υπολογισμού του ποσοστού υπέρβασης δόμησης:

1.Αθροίζουμε τις επιφάνειες υπέρβασης των κύριων χώρων και συγκρίνουμε με την επιτρεπόμενη δόμηση. Το ποσοστό αυτό το χρησιμοποιούμε για τους κύριους χώρους  

2. Αθροίζουμε τις επιφάνειες υπέρβασης των βοηθητικών χώρων και συγκρίνουμε με την επιτρεπόμενη δόμηση. Το ποσοστό αυτό το χρησιμοποιούμε για τους βοηθητικούς χώρους.

Link to comment
Share on other sites

nikolaras

Αν την καταλαβαίνω καλά την απάντηση του ΤΕΕ μου φαίνεται επιεικώς απαράδεκτη, επικίνδυνη, προς αποφυγή και σίγουρα παράνομη !!!

ΚΑΝΟΝΑΣ ΠΡΩΤΟΣ: Οι προφορικές απαντήσεις είναι λιγότερο έγκυρες από την μη απάντηση !!!

ΚΑΝΟΝΑΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ: Όταν παίρνουμε προφορικές απαντήσεις, ζητάμε τεκμηρίωση !!! π.χ. "Βάσει ποιού νόμου/άρθρου/παραγράφου ισχύει αυτό???" (Ώστε να ελέγχουμε την εγκυρότητα της απάντησης και να είμαστε σίγουροι ότι απάντησαν τελείως λανθασμένα !!!)

Edited by ppanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λένε βλακείες ως συνήθως.  Μην ασχολείστε μαζί τους και τους ταράζετε τον ύπνο τους…. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.