Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

16 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Χωρίς να έχουμε οπτική άποψη σε αυτά που λες, στατιστικά 99/100 περιπτώσεις Ν. 3843 οι τότε δηλώσεις είναι λάθος. Θυμήσου μόνο ότι ο τότε νόμος όριζε ότι η υπαγωγή γίνεται μόνο για εντός εγκεκριμένου (βάσει άδειας) όγκου. Αν δεν το συμψηφίσεις, το παίρνεις πάνω σου ότι είναι νόμιμο. (Είχαμε τότε και το θέμα των τοίχων που δεν τους μετρούσαμε στην επιφάνεια, ενώ με τους σημερινούς νόμους βάζουμε και την επιφάνεια των περιμετρικών τοιχίων όταν άλλαξε η χρήση από βοηθητική σε κύρια).

Συνήθως τα πρόστιμα είναι μεγάλα με τον τότε νόμο και συμφέρει να γίνει συμψηφισμός.

Μεσα σε αυτα που τακτοποιώ σημερα είναι και η τοιχοποιία του υπογειου (που πλεον ειναι κατοικία) που δεν την συμπεριέλαβα στον 3843. Στο ακίνητο δεν εχω υπέρβαση υψους μεν αλλά έχω ξεμπάζωμα. Με αυτη τη λογικη δεν μπορουσε κανενα υπόγειο ξεμπαζωμενο να δηλωθει με τον 3843. Ομως για αυτα τα ακίνητα δημιουργηθηκε ο 3843.

Η αντιμετώπηση του ΤΕΕ ΤΚΜ σχετικά με τον τροπο υπολογισμού του προστίμου είναι "υπερβάσεις ανά φύλλο καταγραφής" ερμηνεύοντας ακριβώς οτι το πεδίο αυτό δεν μπήκε κάτω από την ύπαρξη άδειας κλπ στο κεντρικο πεδιο, αλλά στα φύλλα καταγραφής για κάποιο λόγο...

Δεν ξέρω συνάδερφε, εχω πελαγωσει με τις εκτιμήσεις και τις ερμηνείες.

Οτι και να κανω ενας με μια άλλη ερμηνεια θα το βρει λαθος (βλ. έλεγχος)

Υ.γ. Και μια παράκληση προς τους βετεράνους του φορουμ (συντονιστες και μη) . Μη σνομπάρετε να μας απαντάτε ακόμα κι αν λεμε "βλακειες". Προσπαθούμε με κόπο να καταλαβουμε τι ειναι "το σωστο". 

 

Edited by freecat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aλλαγή  τμηματος ισογειου χωρου σταθμευσης εμβαδου<25,00τμ  που δεν εχει υπολογισθει στο συντ. δομησης μπορει να  υπολογιστει με ΥΔ και μειωτικο συντελεστη?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι σε κλειστό χώρο στάθμευσης που δεν είχε προσμετρήσει στο Σ.Δ και σήμερα η χρήση του είναι η κατοικία;

Αν ναι, δεν θα βάλεις μειωτικό αφού πλέον δεν έχει βοηθητική χρήση. Η υπέρβαση δόμησης παραμένει στον υπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Pavlos  ναι δεν ειχε μετρησει  στο συντελεστη αλλα συνεχιζει να ειναι χωρος σταθμευσης και μεσα σαυτον κλειστικε ενα τμημα και εγινε λεβητοστασιο ,σιγουρα δεν μπορω να αποφυγω την ΥΔ και θα βαλω μειωτικο σαν αλλαγη απο βοηθητικη χρηση σε αλλη βοηθητικη  η σαν  <50,00τμ ισογεια αποθηκη αν μπορω να τη θεωρησω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις ένα τμήμα του κλειστού χώρου (ήταν και στην άδεια κλειστός;) με την ίδια εγκεκριμένη χρήση (χώρος στάθμευσης)) και ένα άλλο τμήμα με αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από Β.Χ (χώρος στάθμευσης) σε Β.Χ (λεβητοστάσιο). Οπότε αν και στην άδεια ο χώρος ήταν κλειστός η μόνη παράβαση που μένει να ρυθμιστεί είναι η αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΒΧ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τμήμα της πυλωτής στην είσοδο στην Ο.Α. φαίνεται κλειστό και σύμφωνα με τις τότε διατάξεις δεν προσμετρώτανε στο συντελεστή. Με το Ν.3843/2010 τακτοποιηθηκε η υπόλοιπη εκτός αυτού του τμήματος που ήτανε κλειστό. Ημέρα θέλουμε να τακτοποιησουμε ημιυπαιθριους στο όροφος της οικοδομής άλλα λόγω ελλείψής οριφοκτήσιας ελεγχο ολή την οικόδομη. Ο χώρος αύτος εκτός απο την σκάλα που παράμενει σκάλα εγίνε μαζί με τμήμα της πύλωτης που τακτοποιηθήκε με το 3843/2010 γκαράζ. 

Τώρα πρέπει να το συμπαιρίλαβω στην τακτοποίηση ? Μπορώ να χρήσιμοποιήσω μειωτικό συντελεστή? Ισόγειος βοηθητικός χώρος κατω των 50 τ.μ, Το παράρτημα λέει ρήτα οτι αποτελούν υπερβασης δόμησης κλειστή χωροί εισοδού οικοδομών

 

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Η εισοδος σε οικοδομες στην πυλώτη μεχρι 30 ή 40 τ.μ. που ηταν κλείστει απο τις τεσσερείς πλεύρες της και περιελάμβανε την σκάλα δεν μετρούσε στο συντελέστη δόμησης. Ο συναδέλφος που εκάνε τακτοποιήση με το 3843/2010 σαν τετραγώνικα κλείστη πύλωτης που ενταχτήκαν στο νόμο περίλαβε το σύνολο της πύλωτης που εκλείσε αφαίροντας αυτο το χώρο. Παράδειγμα

Στην Ο.Α. στην πύλωτη υπήρχε κλείστο χώρος 30 Τ.Μ. που δεν προσμετρήθηκε στην δόμησή Συνολίκο εμβαδόν πυλωτης 120 τ.μ. ( ανοιχτή πυλωτη και ο κλείστος χώρος της εισόδου.

Στην τακτοποιήση ο συναδέλφος εβάλε στην τακτοποιήση του 3843/2010, που τακτοποιούσε το κλείσιμο της πύλωτης  το εμβαδόν ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΥΛΩΤΗ-ΚΛΕΙΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΙΣΟΔΟΥ=120-30=90 Τ,Μ,

Μετα την αυτοψία είδα οτι ο χώροςτης  είσοδου εκτός απο την σκάλα εγίνε γκαράζ. Αυτό  ο χώρος που δεν σύμπαιριλήφθήκε  στο 3843/2010 και φαίνοταν κλείστο στην αδεία και δεν προσμετρώταν στο συντελέστη πρεπεί να τακτοποιήθει με αυτη την δήλωση 

Παραθέτω και την κατόψη την υπαρχουσα και της τακτοπ. του 3843/2010 

Με κοκκινη διακεκομενη ο κλείστο χώρος της εισόδου που δεν μετρούσε στο σύντελεστη δομήσης   

ΥΠΑΡΧΟΥΔΑ ΚΑΤΟΨΗ.pdf

κατοψη 3843-10.pdf

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι ένα μέρος της εισόδου που δεν μέτρησε στον ΣΔ κατά την έκδοση της αδείας, δεν είναι πλέον είσοδος αλλά έχει μετατραπεί σε γκαράζ. Γνώμη μου ειναι ότι πρέπει να τον συμπεριλάβεις στην τακτοποίηση, αν αυτό εννοείς.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω στα χέρια μου μία ΑΔΕΙΑ του 1978 για διώροφο με τίτλο: «ανέγερση νέας διώροφης οικοδομής με αδιαμόρφωτο ισόγειο». Στο στέλεχος της αδείας στη 2η σελίδα στα Στοιχεία Οικοδομής αναφέρεται σε μία στήλη: αδιαμόρφωτη υπερύψωση 140τμ, Ύψος 4μ και σε άλλη στήλη Α' όροφος κατοικία 155τμ, Ύψος 2,90μ. Στο αντίστοιχο Διάγραμμα Δόμησης λέει κατά γράμμα:  ΚΑΤΑΣΚ. ΣΥΝΤ. ΔΗΜ. (2*155)/400=0,75<1

Τώρα το ισόγειο έχει κλείσει με τζαμαρίες και έχει γίνει κατάστημα. Η ερώτηση είναι: Έχω Υπέρβαση Δόμησης? Ή μήπως έχει μετρήσει στην άδεια στη δόμηση και τώρα βάλω με αναλυτικό τις εργασίες που έκλεισε ο χώρος?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.