Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

ΙΑΣΟΝΑ καλημέρα

και τι θα κάνει αν δεν κάνει μια ξεχωριστή δήλωση ένταξης  για κάθε οριζόντια και μια για τα κοιν/στα?

 

δηλ μπορεί να γίνει με μια κοινή δήλωση ένταξης?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

και τι θα κάνει αν δεν κάνει μια ξεχωριστή δήλωση ένταξης  για κάθε οριζόντια και μια για τα κοιν/στα?

δηλ μπορεί να γίνει με μια κοινή δήλωση ένταξης? όχι εγώ δεν θα το έκανα, για πολλούς λόγους.....

 

Κατά τη γνώμη μου αυτά (τα ροζ-μωβ) πρέπει να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει η δήλωση ξεχωριστά για κάθε οριζόντια. Μπορεί να είναι κοινή. Το πιθανότερο είναι ότι πάει όντως ανά οριζόντια βέβαια το πρόστιμο. Ωστόσο το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:

Έχει γίνει προσθήκη υπογείου (βοηθητική χρήση) το οποίο δεν προβλεπόταν στην Ο.Α. και στη σύσταση αναφέρεται σαν κοινόχρηστη ξεχωριστή οριζόντια χωρίς ποσοστό ιδιοκτησίας και με το 1/4 των τετραγωνικών από αυτά που κατασκευάστηκε.... Με τι ακριβώς λοιπόν θα συγκριθεί αυτό? Δηλαδή με τι ποσοστό υπέρβασης θα πάει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν ν' αναφέρεται ως "κοινόχρηστη ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία χωρίς χιλιοστά", μάλλον κάποιο λάθος κάνεις...

Eίναι κοινόχρηστος χώρος και ως τέτοιος θα παραμείνει μέχρι να τροποποιηθεί η σύσταση και να του αποδοθούν χιλιοστά, από τα ήδη υπάρχοντα κ.ο.κ.

Θα γίνει εύκολα αφού ένας είναι ο ιδιοκτήτης όλων.

Μπορεί να χωριστεί κ.λπ. (από τώρα) και να γίνουν περισσότερες της μίας ΟΙ κ.λπ.

Προφανώς θα δηλωθεί με μια δήλωση ΓΙΑ ΟΛΕΣ τις αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου...

Είναι βέβαιο ότι, θα υπάρχουν κι άλλες....

Όσον δε αφορά στο πως ακριβώς θα δηλωθεί, ακολουθείς τις οδηγίες του νόμου.....

Για περισσότερη βοήθεια απαιτούνται κι άλλες ...λεπτομέρειες.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ήθελα να αποφύγω τις περισσότερες λεπτομέρειες γιατί το πρόβλημα είναι περίπλοκο... Τη δήλωση αυτή λοιπόν (Ν.4178) την έκανε άλλος μηχανικός και αντιμετώπισε το κτίριο σαν ενιαίο παρόλο που υπήρχε σύσταση. Μετά την τακτοποίηση έγινε τροποποίηση της σύστασης. Πλέον έχει χωριστεί σε έναν κοινόχρηστο χώρο (σκάλα ασανσέρ) και τρεις αυτοτελής οριζόντιες (αποθήκες) με χιλιοστά. Η δήλωση στη συνέχεια για διάφορους λόγους ήρθε στο δικό μου σύστημα.

Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να μεταφερθεί στο νέο νόμο. Εγώ προφανώς αν το κάνω πρέπει στο νέο νόμο να περιγράψω το ακίνητο πλέον σύμφωνα με τη νέα σύσταση που έγινε και να επανυπολογίσω το πρόστιμο με βάση αυτή...

 Το ερώτημα μεταξύ άλλων είναι: Η υπέρβαση δόμησης του υπογείου πρέπει να πάει με βάση τα νέα χιλιοστά ή θα μπορούσα για να μειωθεί λίγο το πρόστιμο να το ελέγξω σαν ενιαίο χώρο..Προβληματική κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά, .....έμπλεξες!!!

Για να λύσω εγώ αυτό το "γόρδιο δεσμό" η συμφωνηθείσα αμοιβή μου θα ήταν 5 φορές η νόμιμη αμοιβή μιας δήλωσης 4495, συμπεριλαμβανομένων όλων των επιμέρους απαιτούμενων ενεργειών και βεβαίως χωρίς την αναγκαία ΜΣΕ για το ακίνητο).

Εύχομαι κάπου εκεί να κινείται και η δική σου.....

Αν όχι, τότε βρες τρόπο να το ...παρατήσεις!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε...Ο δεσμός πρέπει να λυθεί αναγκαστικά..Απλώς δεν έχω τη σοφία ακόμα να καταλάβω τη διαφορά που αναφέρει το ρητό σου! Πάντως η σεβαστή σου γνώμη είναι ότι πρέπει να πάω με τη νέα σύσταση που έχει γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Στη διάθεσή σου ό,τι κι αν χρειαστείς και με την προϋπόθεση ότι κι εγώ μπορώ να βοηθήσω, το ρωτάς εδώ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.