Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Έστω Παύλο ότι μπορούσε να γίνει κατάτμηση γιατί το επιτρέπουν οι όροι δόμησης, δεν κατάλαβα, δεν πρέπει ούτως ή άλλως να προηγηθεί ρύθμιση και άρα σε όλο το ακίνητο, συνεπώς μία δήλωση; Ή ρωτάς τον συνάδελφο για άλλον λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ερωτημα δεν ηταν σαφες

ο παυλος ερωτά με βαση το σκεπτικο οτι,  δεν μπορει να κανει κατατμηση εάν δεν προκύψουν δυο αρτια και οικοδομησιμα

 Κατα τα λοιπα, εγω καταλαβα οτι,

εχει ενα οικοπεδο με δυο οικοδομες, θελει να δοσει την μια στον γιο

[να τον τιμωρησει με τον ΕΝΦΙΑ και αυτος πλεον θα πληρωνει:grin:.]

Κατ' αρχας, μπορει να συμφωνηθει στο συμβολαιο οτι, ο νεος ιδιοκτητης αναλαμβανει την αποπληρωμη του υπολοιπου, μετα το 30% που θα προπληρωθει.

Ως προς τα λοιπα, θα γινει συννενοηση με τον συμβ/φο για πολλα θεματα.

Το τοπογραφικο, που θα περιλαμβανει συσταση καθετων, συμφωνια χρησεων, διελευσεων, συσταση ΟΙ με τα εμβαδα/ κατοψεις/δαπανες/κοινοχρηστα κλπ ανα οικοδομη

τα ποσοστα  καθε ΟΙ  επι της καθετης και επι του ολου οικοπεδου,  τις βεβαιωσεις περι τακτοποιησεις κλπ.

Προηγειται,  απαραιτήτως, η συζητηση με τον συμβ/φο.

[κατα μιαν αποψη θα μπορουσε να συστησει δυο καθετες, την μια την κραταει,  αρα δεν απαιτείται σημερα τακτοποιηση   για αυτην, αφου δεν την  "μεταβιβαζει" και να τακτοποιησει την μια που θα μεταβιβασει]

Αλλά, μια και μπαινει στο χορό των τακτοποιησεων,  ας τα κανει ολα απο τωρα. Πιο ακριβα θα του στοιχισει το μελλον...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από όλα τα υπόλοιπα σωστά και πιο σημαντικά/ουσιαστικά για να τα λάβουμε υπόψη μας θέματα, αυτό το παρακάτω είναι που δεν είχα υπόψη μου:

2 λεπτά πριν, dimitris GM said:

[κατα μιαν αποψη θα μπορουσε να συστησει δυο καθετες, την μια την κραταει,  αρα δεν απαιτείται σημερα τακτοποιηση   για αυτην, αφου δεν την  "μεταβιβαζει" και να τακτοποιησει την μια που θα μεταβιβασει]

Δηλαδή μπορεί να γίνει σύσταση χωρίς τακτοποίηση. Πρέπει κάποια στιγμή να ξεκαθαρίσω σε ποιες περιπτώσεις (δικαιοπραξίες λέγονται όλα;) απαιτείται τακτοποίηση... 

Link to comment
Share on other sites

προκειται για αυτες τις περιπτωσεις που γινεται μερικη συσταση και μερικη μεταβιβαση

αλλα δεν προτεινεται [και δεν επικρατησε]

και για λογους κτηματολογιου

και για πρακτικους λογους, αφου αφηνει πολλα "κενα" ειδικα αν υπαρχουν αυθαιρεσιες σε κοινοχρηστα.

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση:

Στο οικόπεδο έχει βγεί Ο.Α. με όρους εντός σχεδίου.

Σε νέα μέτρηση για το κτηματολόγιο το οικόπεδο βρέθηκε εκτός σχεδίου και μη άρτιο και οικοδομήσιμο (αν και μάλλον έχει γίνει λάθος ως προς το εμβαδόν, έχω ζητήσει να γίνει νέο τοπογραφικό).

Τελικά σε αυτό το οικόπεδο υπάρχουν δύο κτίρια, το ένα με την Ο.Α. που έχει και υπερβάσεις και ένα εξ ολοκλήρου αυθαίρετο.

Ο ένας γιός μετα απο συνεννόηση με τον πατέρα του θέλει να του μεταβιβαστεί το ένα κτίριο (αυτό με την Ο.Α. οπότε κατα κύριο λόγο σε αυτό το κτίριο θα ήθελαν να κάνουν την ρύθμιση.

Σε περίπτωση  που αυτό δεν γίνεται αναγκαστικά θα ρυθμίσουν και τα δύο κτίρια. Σκεφτόμουν λοιπόν σε αυτήν την περίπτωση να κάνω δύο ξεχωριστές δηλώσεις ώστε ο γιός να είναι ανεξάρτητος ως προς την περαίωση του δικού του πλέον κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ξέρω αν γίνεται να κάνεις δύο υπαγωγές για ένα ακίνητο χωρίς σύσταση. Θεωρώ πως όχι (και δε νομίζω και εγώ να συμφέρει οικονομικά εξάλλου)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά έχετε δίκιο δεν μπορώ να κάνω δύο διαφορετικές υπαγωγές, πρέπει να γίνει μία και για τα δύο κτίρια απο την στιγμή που δεν υπάρχει σύσταση.

Όσο για την μερική σύσταση, δύο συμβολαιογράφους που ρώτησα ο ένας δεν την είχε ακούσει καν και ο άλλος μου είπε ότι σχεδόν μας είπε και ο dimitris GM, οτι υπήρχε σαν ιδέα αλλα δεν προχώρησε και οτι κανένας συμβολαιογράφος δεν χρησιμοποιεί αυτόν τον τρόπο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για μία υπόθεσή μου κάποιες απορίες. Έχω γήπεδο 2,5 στρ εκτός σχεδίου στο οποίο προβλεπόταν να χτιστεί με οικοδομική άδεια το 1995 μία λυόμενη ισόγεια κατοικία 80τμ και 20τμ βεράντες, βάσει του ΦΕΚ 259Δ/1972. Τελικά χτίστηκε αυτή  η λυόμενη κατοικία, αλλά ταυτόχρονα χτίστηκε και ΄΄υπόγεια ΄΄ κατοικία 100τμ από μπετόν περιμετρικά . Το 2003 έγινε αυτοψία από την Πολεοδομία η οποία αναφέρει ότι έχει κατασκευαστεί καθ υπέρβαση της αδειας υπόγειο (κάτωθεν της ισόγειας κατοικίας) ως χώρος κύριας χρήσης.

ερωτήματα:

1) οικοδομική άδεια? θεωρώ πως πρέπει να βάλω: ΝΑΙ

2) Μειωτικός συντελεστής? θεωρώ πως δεν παίρνει μειωτικό αφού δεν είναι υπόγειος ο χώρος. Για να θεωρήσω ότι ξεμπαζώθηκε  θα πρέπει να προβλεπόταν υπόγεια στάθμη στην άδεια,σωστά?

3)Μελέτη στατικής επάρκειας? Νομίζω ότι εμπίπτει στις εξαιρέσεις και συγκεκριμένα στην περίπτ. θ του άρθρου 2 του ΦΕΚ 1643Β/2018 για υπόγεια που ξεμπαζώθηκαν και έχουν περιμετρικά μπετόν. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι υπόγειο αλλά έχει περιμετρικά μπετόν 100%. Θεωρείται πώς απαλλάσσεται? Έχω το ατού ότι η πολεοδομία το χαρακτήρισε υπόγειο....

ΥΓ Έκανα σήμερα εξαρτημένο τοπογραφικό και θα δω κατά πόσο τηρήθηκε η στάθμη του ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

1. Βάζεις "ναι" στην Ο.Α καθώς το προβλεπόμενο λυόμενο κατασκευάστηκε και δεν έγινε κτίριο συμβατικής κατασκευής για να έχει εφαρμογή το παράρτημα Α.

2. Μειωτικός μπαίνει ανεξαρτήτως χρήσης, σε υπόγειες στάθμες. Έτσι λέει ο νόμος. Η εγκύκλιος 2 Ν. 4495, εισήγαγε μια δική της-αυθαίρετη-ερμηνεία, σε πλήρη αντίθεση με το νόμο, ορίζοντας ότι για την εφαρμογή του μειωτικού, το υπόγειο θα πρέπει να πληροί τον ορισμό κατά ΓΟΚ 85. Εφαρμόζεις το νόμο κατά την κρίση σου έχοντας κατά νου την γενικευμένη έννοια του νόμου για τις "υπόγειες στάθμες".

3. Η απόφαση αναφέρει ότι

ε) υπόγειοι χώροι μέγιστης επιφάνειας έως αυτής του ισογείου, κατασκευασμένοι με περιμετρικούς τοίχους 
από μπατική τοιχοποιία ή οπλισμένο σκυρόδεμα, τα οποία καλύπτουν τουλάχιστον το εβδομήντα πέντε τοις 
εκατό (75%) της περιμέτρου,
....
ζ) υπόγεια που ξεμπαζώθηκαν και είναι κατασκευασμένα με περιμετρικούς τοίχους από μπατική τοιχοποιία ή 
οπλισμένο σκυρόδεμα, οι οποίοι καλύπτουν τουλάχιστον το εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) της περιμέτρου,

Πέρα από τα παραπάνω, το θέμα είναι ότι το γήπεδο που έχεις μάλλον είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Είσαι σίγουρη ότι δεν θα σου βγει κατηγορία 5;

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Λοιπόν είναι μη άρτιο εννοείται και βγαίνει Κατηγορία 5 αφού έχω υπέρβαση δόμησης 100/80=125%!!! αλλά είναι σε περιοχή έκτακτης ανάγκης οπότε μπορώ να το δηλώσω. Για τη Μ.Σ.Ε. δεν κατάλαβα που το πας...η λογική είναι ότι για να πω ότι ξεμπαζώθηκε πρέπει να έχει τοποθετηθεί το ισόγειο στη σωστή στάθμη (αυτό θα το διαπιστώσω αύριο στο γραφείο...), αλλά ακόμα κι αν αυτό δεν έχει συμβεί αφού περιμετρικά έχει οπλισμ. σκυρόδεμα κ η πολεοδομία το χαρακτηρίζει υπόγειο...μήπως να μην το ψάξω παραπάνω? Η παράγραφος που αναφέρεται στα υπόγεια με επιφάνεια όσο το ισόγειο, δεν ξέρω αν με πιάνει διότι το υπόγειο εμένα είναι όσο το ισόγειο και οι βεράντες του ισογείου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.