Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 101 - Ν. 4495/17 ] Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες


Recommended Posts

Κάτι άλλαξε στο μεταξύ...

Κρίνοντας από το πρόστιμο της λοιπής παράβασης (200 και 225 αντίστοιχα) θα κάνω την εξής υπόθεση: Έχες τη δήλωση σε κατάσταση επεξεργασίας και είχες υπολογίσει τα πρόστιμα κατά την περίοδο του 1ου εξαμήνου που ίσχυε η έκπτωση 20%. Σήμερα που είμαστε στο 2ο εξάμηνο πια, πας να κάνεις υπαγωγή και (λογικά) σου υπολογίζει τα πρόστιμα με την έκπτωση του 10%.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, σε δήλωση έχει πληρωθεί το παράβολο στις 30/10 (τότε που έγινε ο χαμός) και κατόπιν ο ιδιοκτητης επέλεξε να προχω΄ρησει πληρώνοντας το 30%.Όμως δεν το χει πληρώσει ακόμα! Εχει συμβεί σε κανένα? Χάνει την έκπτωση του 10% τελικα? Γίνεται επανυπολογισμός?

Link to comment
Share on other sites

eleni_civil

απ ' ότι έχω δει κι εγώ το σύστημα δεν είναι τόσο αυτοματοποιημένο ... ακόμα !!!

προτείνω να πληρώσει άμεσα το 30% ... πριν αλλάξει τίποτα ....

Edited by ppanag
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να το πληρώσει δεν έχει αλλάξει κάτι μαλλον δεν εχει το συστημα ενημερωθει.Το μόνο που παρατήρησα ήταν ότι ενώ είχα πληρώσει το παράβολο( αρχικη υποβολη)δεν είχα κάνει υπαγωγή και όταν πήγα μετά το μήνα να κάνω με το 30% δεν δέχτηκε και μετα αίτημα μου απάντησαν ότι έπρεπε να είχα πληρώσει εντός του μηνός.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Παράβολο δήλωσης του Ν.4495 πληρώθηκε πριν τις 31/10/2018 ώστε να πάρει την έκπτωση του 20%.

Υπάρχει καταληκτική ημερομηνία μέχρι την οποία πρέπει να ολοκληρωθεί η υπαγωγή ώστε να ισχύει η έκπτωση του 20%;

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2019 at 5:40 ΜΜ, janna said:

όταν πήγα μετά το μήνα να κάνω με το 30% δεν δέχτηκε και μετα αίτημα μου απάντησαν ότι έπρεπε να είχα πληρώσει εντός του μηνός.

τι ενοοείς, δεν είχες τελικά το 30%

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσα το παράβολο πριν τις31/10/18  και δεν έκανα αμέσως υπαγωγή για να δηλώσω τον τρόπο πληρωμής προστίμου αλλά στις 20 /12/18 .οποτε μου εβγαλε κατευθείαν οτι επρεπε να εξοφλησω το προστιμο.Εκανα αίτημα ζητώντας να πληρώσω με30% και δόσεις και εκεί μου ανέφεραν ότι έπρεπε να είχα πληρώσει το 30% μέσα στο πρώτο μήνα από την πληρωμή του παραβόλου .

Link to comment
Share on other sites

Δλδ στις 20/12 σου έβγαλε να το πληρώσεις υποχρεωτικά με εφάπαξ 20%?

Ποιοι σου ανέφεραν, απο το τεε? Και τελικά έχασες το 30% και τις δόσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.