Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 101 - Ν. 4495/17 ] Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες


Recommended Posts

Επισης διαπίστωσα οτι σε αυτες που μεταφερθήκαν απο 4178 σε 4495 τον Απριλιο ζητα εφαπαξ εξόφληση μεχρι 31/5/19 ενω αλλες νεες σστο 4495  που πληρωθηκε παραβολο τον Απριλιο ζητα εφαπαξ εξοφληση μεχρι 31/6/19 .Υπαρχει διαφορετική αντιμετώπιση ? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kαλημέρα,

έχω κάνει υπαγωγή με εφάπαξ πληρωμή. Δεν τσεκαρίστηκε η στατική μελέτη εκ παραδρομής. Τώρα υπάρχει τρόπος να τσεκαριστεί για να πάρουμε την έκπτωση (έχουμε την στατική μελέτη).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις σε τι κατάσταση είναι τώρα η δήλωση....το πρόστιμο φαντάζομαι δεν έχει πληρωθεί ακόμα.... 

Νομίζω ότι στα αρχικά στάδια μπορείς να ζητήσεις με αίτημα στο ΤΕΕ την ταυτόχρονη υποβολή ΜΣΕ, οπότε κοίτα στα αιτήματα της αίτησης αν περιλαμβάνεται...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2019 at 10:02 ΠΜ, ppanag said:

Δεν αναφέρεις σε τι κατάσταση είναι τώρα η δήλωση....Υπαγωγή

το πρόστιμο φαντάζομαι δεν έχει πληρωθεί ακόμα. Όχι έχει δηλωθεί εφάπαξ υπαγωγή.

Νομίζω ότι στα αρχικά στάδια μπορείς να ζητήσεις με αίτημα στο ΤΕΕ την ταυτόχρονη υποβολή ΜΣΕ, οπότε κοίτα στα αιτήματα της αίτησης αν περιλαμβάνεται...Πληρώνεις τα 10 Ευρώ για να σου το γυρίσουν;

Η χρήση κεφαλαίων απαγορεύεται. Το κείμενο διορθώθηκε. Να μην επαναληφθεί.

Pavlos33

 

image.png.34d20da1dce4077ad17cabcf88cfa453.png

πληρώνεται; και αν πως;

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στην ομάδα μηχανικών θα πρέπει να έχεις κάποιον με δικαίωμα υπογραφής μελέτης στατικής επάρκειας. Επίσης δες στα αρχεία αν μπορείς να ανεβάσεις τη μελέτη στατικής επάρκειας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι έχω και μπορώ

Απλώς δεν ξέρω αν πρέπει να πληρώσω τα 10 ευρώ και που το βγάζει το ποσό για το συγκεκριμένο αίτημα

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Χαιδω

το φρόνιμο είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο στο ΤΕΕ (και πέραν από αυτό και να μας πεις τι ισχύει).

Έχω την εντύπωση πάντως ότι δήλωση σε "υπαγωγή" δεν απαιτεί καμιά έγκριση από το ΤΕΕ ή την καταβολή 10€ (καθώς αυτά απαιτούνται μόνο σε δηλώσεις που βρίσκονται σε κατάσταση "οριστικής")

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που σχετίζεται και με το ΕΚΟ ΙΙ:

Σε περίπτωση που ο ωφελούμενος του προγράμματος τακτοποιήσει το αυθαίρετο του πληρώνοντας το 30% αρχικά ώστε να είναι επιλέξιμος στο πρόγραμμα, στη συνέχεια κατά την τελική υποβολή του φακέλου του ΕΚΟ ΙΙ αν δεν έχουν εξοφληθεί όλες οι δόσεις, καθώς οι μήνες που θα έχουν περάσει δεν θα επαρκούν για την εξόφληση όλου του προστίμου, θα μπορεί η δήλωση αυθαιρέτων να μεταβεί στην κατάσταση περαιωμένη ή απαιτείται όλη η εξόφληση του προστίμου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ - ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΟΛΥΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ

ΜΕΡΟΣ Ζ΄

ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
 
4. Η παράγραφος 4 του άρθρου 101 του Ν. 4495/2017 αντικαθίσταται ως εξής:
«4. Σε περίπτωση εφάπαξ καταβολής έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της ημερομηνίας υπαγωγής, όπως αυτή αναφέρεται στην παράγραφο 1, παρέχεται έκπτωση τριάντα τοις εκατό (30%) επί του συνολικού ποσού του προστίμου.»
5. Η παράγραφος 5 του άρθρου 101 του Ν. 4495/2017 αντικαθίσταται ως εξής:
«5. Σε περίπτωση καταβολής ποσοστού τριάντα τοις εκατό (30%) του συνολικού ποσού του προστίμου, έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της ημερομηνίας υπαγωγής, όπως αυτή αναφέρεται στην παράγραφο 1, παρέχεται έκπτωση είκοσι τοις εκατό (20%) επί του συνολικού ποσού του προστίμου».
 
.................................................
Άρθρο 88
Μεταβατικές διατάξεις
1. Οι παρ. 4 και 5 του άρθρου 13 του παρόντος νόμου καταλαμβάνουν και τις αιτήσεις υπαγωγής για τις οποίες δεν έχει περαιωθεί η υπαγωγή κατά την έννοια της παρ. 8 του άρθρου 81 του ν. 4495/2017.

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.