Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 101 - Ν. 4495/17 ] Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες


Recommended Posts

ας κανω το θεμα λίγο πιο συγκεκριμένο να εξηγήσω την ερώτηση μου.
Την πέμπτη 12/4/20 έκδοσα ένα παράβολο 250 και ένα τέλος προς ΤΕΕ 15€.
Θα ήθελα να ξέρω, ως πότε μπορούν να πληρωθούν?
Η πελάτισσα άτομο μεγάλης ηλικίας με ρώτησε ως πότε μπορεί να πληρώσει και δεν ήξερα να απαντήσω. Νομίζω η έγνοια της δεν ήταν τόσο ότι ένα άτομο μεγάλης ηλικίας όπως αυτή δεν θα έπρεπε να πάει σε τράπεζα να πληρώσει, έτσι κατάλαβα, όμως θέλω να την προφυλάξω και μαζί όσους τύχει να διαβάσουν το συγκεκριμένο θέμα, που ξεκίνησα εδώ, οπότε ρωτάω παράδειγμα παράβολα υπερ Δημοσίου που αφορούν τις ρυθμίσεις με Ν.4495/17 ως πότε γίνεται να πληρωθούν?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ο κόσμος καίγεται και η γιαγιά ψάχνει να βρει προθεσμίες;

Να της πεις να κάτσει σπίτι της και να μην κόβει βόλτες σε κλειστούς χώρους, χωρίς απόλυτη ανάγκη. Σίγουρα όταν ηρεμήσει η κατάσταση θα δοθούν και οι αναμενόμενες παρατάσεις.

Ως τώρα η προθεσμία υπαγωγής στο νόμο ( η οποία γίνεται με την εξόφληση του παραβόλου) βρίσκεται στην τροποποίηση του άρθρου 102:

1.  Για τις αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις του άρθρου 96 του παρόντος νόμου που υπάγονται στις 
διατάξεις για την αναστολή επιβολής κυρώσεων σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 97 του παρόντος, 
η αίτηση υπαγωγής μαζί με τα συνοδευτικά της στοιχεία και δικαιολογητικά μπορεί να υποβληθεί στο 
πληροφοριακό σύστημα μέχρι τις 30 Ιουνίου 2020. Εντός της προθεσμίας αυτής ισχύουν οι εκπτώσεις 
που προβλέπονται στο άρθρο 101 του παρόντος νόμου. Μετά την παρέλευση της προθεσμίας αυτής και 
μέχρι την 31 Δεκεμβρίου 2025 επιτρέπεται η υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος νόμου μόνο για 
αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης των κατηγοριών 1 έως και 4 του άρθρου 9 του ν.4178/2013 
και των κατηγοριών 1 έως και 4 του άρθρου 96 του παρόντος που είναι προγενέστερες της 28 Ιουλίου 
2011. Για τις υπαγωγές που θα γίνουν από την 1 Ιουλίου 2020 και μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2025 το ενιαίο 
ειδικό πρόστιμο θα καταβάλλεται προσαυξημένο κατά τα οριζόμενα στις περ. β' έως στ' της παρ.3 του 
παρόντος άρθρου. Στις περιπτώσεις αυτές, η καταχώριση της ταυτότητας του κτιρίου ή της διηρημένης 
ιδιοκτησίας στο ηλεκτρονικό μητρώο του άρθρου 62 του παρόντος νόμου αποτελεί όρο για την επέλευση 
των συνεπειών της υπαγωγής. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2020 at 4:57 ΜΜ, janna said:

Μπορει  να πληρώσει ολες τις δοσεις σε μια ημερομηνια καθε μια ξεχωριστά. Τουλαχιστον ετσι εγινε σε μια δικια μου περιπτωση και ετσι φαινονται στο συστημα οι δοσεις εξοφλημενες.Επίσης αν θέλει  μπορεί να κάνει αίτημα να του αλλάξουν τις δόσεις.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, σε δήλωση με πληρωμένο παράβολο στις 10/5/19 και ενώ αρχικά ο ιδιοκτήτης ήθελε να πληρώσει εφάπαξ τελικά προτίμησε  τις δόσεις . Τώρα το σύστημα μου βγάζει ανεξόφλητες δόσεις ενός χρόνου. Στην περίπτωση αυτοί προβλέπονται προσαυξήσεις και πότε? Πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης μαζεμένες τις δόσεις για να μην έχει προσαύξηση;

 

Ευχαριστώ

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Έχω μια περίπτωση που όλο και κάποιος θα την έχει συναντήσει, αλλά με μια γρήγορη έρευνα δεν βρήκα κάτι. Σε αυθαίρετο που έκανα μια πρώτη επιμέτρηση και εκτίμηση, τα αυθαίρετα τμ μου βγαίνουν 100 συν πλην κάτι. ΑΝ δηλώσω κάτω από 100τμ (ας πούμε 98τμ) και πάρω παράβολο των 250€, και εν συνεχεία μετά την ακριβή επιμέτρηση αλλάξω τα μέτρα σε πάνω από 100, βγάζει νέο παράβολο για την διαφορά (500 που θα έπρεπε - 250 το αρχικό)= 250€ ???

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Εκτός κι αφήσεις να πληρωθούν πρώτα κάποιες δόσεις για να υπερκαλυφθεί το πλεονάζον παράβολο και μετά να προσθέσεις τα παραπάνω τ.μ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μήπως έχετε προσέξει πόσες μέρες κάνει τελευταία για να δει το σύστημα μια πληρωμή, και αν παίζει ρόλο το αν μεσολαβεί ΣΚ; Πάντα αναρωτιέμαι με ποιο τρόπο επικοινωνούν ηλεκτρονικά οι τράπεζες με τέτοια λογισμικά.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.