Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 101 - Ν. 4495/17 ] Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες


Recommended Posts

Δήλωση που είναι σε δόσεις εδώ και ένα χρόνο μπορεί να γυρίσει σε εφάπαξ 20%, έστω για το υπολοιπόμενο ποσό?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Αν η δήλωση είναι σε υπαγωγή νομίζω πως όχι σύμφωνα με τα παρακάτω.

Από το εγχειρίδιο ψηφιακών αιτημάτων του ΤΕΕ:

•  Μετατροπή σε εφάπαξ πληρωμή (20% έκπτωση) 
Διαθέσιμο: σε «Υπαγωγή» 

Αφορά: δηλώσεις με ανεξόφλητο ποσό προστίμου για τις οποίες δεν έχει παρέλθει η 
καταληκτική ημερομηνία της εφάπαξ καταβολής (αρθ. 101, παρ. 4)
*. 

Υ.Δ. μηχανικού: Το αίτημα υποβάλλεται κατόπιν εντολής του αιτούντα. 
Ενέργεια: έκδοση εφάπαξ εντολής με έκπτωση 20% στο σύνολο του προστίμου, όπως 
αυτό υπολογίζεται με βάση τον χρόνο υπαγωγής και τα λοιπά δεδομένα. 

(*) 4.  Σε  περίπτωση  εφάπαξ  καταβολής  έως  την  τελευταία  εργάσιμη  ημέρα  του  επόμενου  μήνα  της 
ημερομηνίας  υπαγωγής,
 όπως  αυτή  αναφέρεται  στην  παράγραφο  1,  παρέχεται  έκπτωση  είκοσι  τοις 
εκατό (20%) επί του συνολικού ποσού του προστίμου. 
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό μου απάντησαν στο αίτημα που έκανα, αλλά το θεωρώ απαράδεκτο ...! Μάλιστα πρέπει να πληρωθούν οι δόσεις μια μια και όχι όλο το ποσό μαζί! Ο ορισμός της μπανανίας!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί το θεωρείς απαράδεκτο. Ο νόμος ήταν εξαρχής ξεκάθαρος πάνω σε αυτό το ζήτημα (και όλοι οι προηγούμενοι). Προσωπικά μου φαίνεται λογικό ασχέτως αν μου αρέσει ή δεν μου αρέσει. 'Οσο για το άλλο ζήτημα που αναφέρεις όντως δεν είναι λειτουργικό, αλλά απ'όσο έχω καταλάνει, ο κάθε κωδικός πληρωμής είναι συνδεδεμένος με ένα συγκεκριμένο ποσό για αποφυγή λαθών. Γι αυτό άλλωστε και στην τελευταία δόση που συνήθως έχει μια μικρή διαφοροποίηση στο ύψος της δίνεται διαφορετικός κωδικός. Θα μπορούσε σχετικά εύκολα φαντάζομαι να υπάρχει πρόβλεψη με κάποιον τρόπο να μπορείς να αποπληρώσεις το υπόλοιπο με τη μία αιτούμενος έναν νέο κωδικό πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να επιλέγουμε πόσες δόσεις να πληρωθεί το πρόστιμο;
Σε δύο διαφορετικές δηλώσεις που έκανα (μια με δόσεις μια με 30%+δόσεις) δεν μου έβγαλε κάποια επιλογή και μου έβαλε από μόνο του την ελάχιστη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξει αυτό?

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όχι. (δεν ξέρω αν υπάρχει επιλογή στα αιτήματα ή αν μπορεί να γίνει προσαρμογή με αίτημα, αν και το βλέπω χλωμό)

Αλλά φαντάζομαι ξέρεις ότι μπορείς να πληρώνεις όσες δόσεις θες ανά μήνα και το σύστημα ενημερώνεται άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, pk10gr said:

Νομίζω όχι. (δεν ξέρω αν υπάρχει επιλογή στα αιτήματα ή αν μπορεί να γίνει προσαρμογή με αίτημα, αν και το βλέπω χλωμό)

Αλλά φαντάζομαι ξέρεις ότι μπορείς να πληρώνεις όσες δόσεις θες ανά μήνα και το σύστημα ενημερώνεται άμεσα.

Στα αιτήματα έχει μόνο να αλλάξει μεταξύ εφάπαξ, δόσεων και  30%+δόσεις. 

Γνωρίζω ότι πληρώνεις όσες θέλεις απλά ο πελάτης το ήθελε λίγο πιο τακτοποιημένο.

Σε ευχαριστώ πολύ !

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να συμφέρει να το πας εφάπαξ, και να συνεργαστείς με τράπεζα που θα καλύψει αυτή τις δόσεις, με μειωμένο ολικό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παρακαλώ ενημερώστε με αν κάνω αρχική υπαγωγή και πληρωθεί το παράβολο, θεωρητικά χωρίς να το προχωρήσω σε υπαγωγή είμαι εντός της προθεσμίας 30/09 για κατ.5 ΝΑΙ; Μετέπειτα αφού ολοκληρώσω όλα τα σχέδια γιατί μου έλειπε στην αρχή πχ η ΜΣΕ, το προχωράω μετά απο 4 μήνες πχ σε υπαγωγή με επιλογή πληρωμής ΕΦΑΠΑΞ. Ο πελάτης θα πάρει την έκπτωση 20% εφαπ. + 10% ΜΣΕ; και επίσης θα θεωρηθεί έγκυρη η υπαγωγή; Παραθέτω αρ.101:

Για την εφαρμογή του παρόντος ως ημερομηνία υπαγωγής νοείται η ημερομηνία καταβολής του σχετικού παραβόλου, όπως αυτή παρουσιάζεται διά της ηλεκτρονικής διαδικασίας στο πληροφοριακό σύστημα.

2. Το πρόστιμο καταβάλλεται σε εκατό (100) μηνιαίες δόσεις.

3. Αν δεν καταβληθεί εμπροθέσμως το ποσό της μηνιαίας δόσης, το ανεξόφλητο ποσό της δόσης προσαυξάνεται κατά ένα τοις εκατό (1%) για κάθε μήνα καθυστέρησης.

4. Σε περίπτωση εφάπαξ καταβολής έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της ημερομηνίας υπαγωγής, όπως αυτή αναφέρεται στην παράγραφο 1, παρέχεται έκπτωση είκοσι τοις εκατό (20%) επί του συνολικού ποσού του προστίμου.

5. Σε περίπτωση καταβολής ποσοστού τριάντα τοις εκατό (30%) του συνολικού ποσού του προστίμου, έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της ημερομηνίας υπαγωγής, όπως αυτή αναφέρεται στην παράγραφο 1, παρέχεται έκπτωση δέκα τοις εκατό (10%) επί του συνολικού ποσού του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το ΤΕΕ και μου είπαν ότι ισχύει το αφήνεις στην αρχική υποβολή δεν δηλώνεις τρόπο πληρωμής.Οταν το δηλώσεις από τότε ξεκινά ο μήνας. Μήπως έχει κάποια γνώμη άλλη κάποιος;.Παρε τηλ.και εσύ στο ΤΕΕ να δεις τι θα σου πουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.