Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 101 - Ν. 4495/17 ] Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες


Recommended Posts

Παρατηρώ ότι δεν αφήνει το σάιτ να πάει σε "Υπαγωγή" (κατά το σάιτ) αν δεν ανέβει Ανάθεση ενώ έχει πληρωθεί παράβολο. Θεωρείτε ότι είναι ΟΚ ή όχι να το θεωρήσω σε πραγματική υπαγωγή κατά το νόμο. Στο Άρθρο 101 δε βλέπω να μην θεωρείται σε υπαγωγή αφού μοναδική προϋπόθεση έχει την πληρωμή αλλά μου φαίνεται αντίφαση η ταμπέλα "Υπαγωγή" του σάιτ σε σχέση με το τι θεωρεί ο νόμος υπαγωγή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2020 at 7:43 ΠΜ, janna said:

Εγώ πήρα το ΤΕΕ και μου είπαν ότι ισχύει το αφήνεις στην αρχική υποβολή δεν δηλώνεις τρόπο πληρωμής.Οταν το δηλώσεις από τότε ξεκινά ο μήνας. Μήπως έχει κάποια γνώμη άλλη κάποιος;.Παρε τηλ.και εσύ στο ΤΕΕ να δεις τι θα σου πουν.

Έχω στείλει mail εδω και μέρες αλλά δεν απαντάνε. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2020 at 9:00 AM, janna said:

Για να πάει υπαγωγή  πρεπει να δηλώσεις το τρόπο πληρωμής και να υποβάλεις την ΥΔ εξουσιοδότησης  του μηχανικού

Το ηλεκτρονικό σύστημα σίγουρα θα βάλει την ταμπέλα "Υπαγωγή" έτσι, αλλά ο νόμος δε φαίνεται να το απαιτεί.

Διερωτώμαι αν και το ηλεκτρονικό σύστημα "κρυφά" με Αρχική Υποβολή+Παράβολο το θεωρεί σε υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω δήλωση ν. 4178/13 κατ. 5 που δεν έχει ολοκληρωθεί, αλλά με έκδοση αδείας νομιμοποίησης. Τι γίνεται με τις ημερομηνίες? Αν το μεταφέρω στον ν. 4495/17 ποιά είναι η καταληκτική ημερομηνία?

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, όταν η πληρωμή του παραβόλου γίνει πριν τις 30-9-2020 πόσο καιρό έχει ο ιδιοκτήτης να πληρώσει το πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, casablanca90 said:

Συνάδελφοι καλησπέρα, όταν η πληρωμή του παραβόλου γίνει πριν τις 30-9-2020 πόσο καιρό έχει ο ιδιοκτήτης να πληρώσει το πρόστιμο?

Ακριβώς μέχρι τον άλλο μήνα σύμφωνα με το νόμο.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, casablanca90 said:

Συνάδελφοι καλησπέρα, όταν η πληρωμή του παραβόλου γίνει πριν τις 30-9-2020 πόσο καιρό έχει ο ιδιοκτήτης να πληρώσει το πρόστιμο?

Για την έκπτωση συγγνώμη εννοώ. Πληρώνει και μετά αλλά χωρίς την έκπτωση του εφάπαξ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, gktpgeue said:

Για την έκπτωση συγγνώμη εννοώ. Πληρώνει και μετά αλλά χωρίς την έκπτωση του εφάπαξ.

Ευχαριστώ συνάδελφε, και για την υποβολή των σχεδίων πόσο περιθώριο έχει ο Μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, casablanca90 said:

Ευχαριστώ συνάδελφε, και για την υποβολή των σχεδίων πόσο περιθώριο έχει ο Μηχανικός?

18μ σύμφωνα με το Α99

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.