Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 101 - Ν. 4495/17 ] Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες


Recommended Posts

4 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Δεν είμαι σίγουρος πως θα εμφανιστεί πληρωμένο, η αίσθηση μου είναι ότι θα τους πουν ότι αυτή η ταυτότητα οφειλής δεν υπάρχει πλέον. αλλά πάλι μπορεί και να κάνω λάθος. αν έχει κανείς παρόμοια περίπτωση ας μας πει. σε πρώτη φάση αυτό ακολουθήθηκε: τους ξαναδώθηκε η ταυτότητα οφειλής και τα υπόλοιπα στο γκισέ της τράπεζας

Πες τους να πληρώσουν τώρα κανονικά δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ο νόμος αναφέρει μεν για προθεσμίες καταβολής και προσαυξήσεις προστίμου οι οποίες όμως ουδέποτε εφαρμόστηκαν. Το πολύ πολύ ενημέρωσέ τους ότι μπορεί μελλοντικά να σας έρθει να πληρώσετε μια προσαύξησή τόσα ευρώ (πολύ αμφιβάλλω). 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, pk10gr said:

Σε συνάδελφο που επικοινώνησε με το ΤΕΕ του είπαν ότι αν κάνει επανυπολογισμό και δεύτερη φορά θα διορθωθεί.

αυτό πρέπει κανονικά να βγει ως ανακοίνωση στο σύστημα να το μάθουν όλοι οι μηχανικοί

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση αυθαιρέτου με πληρωμή παραβόλου 29/9. Έχω κάνει υποβολή με εφάπαξ πληρωμή και ταυτόχρονη υποβολή μελέτη στατικής επάρκειας. Αν δεν πληρωθεί το ποσό μέχρι 31/10 θα χαθεί κάποια από τις εκπτώσεις της εφάπαξ ή της στατικής επάρκειας;

Link to comment
Share on other sites

δηλωση 4495 μεταφερθηκε σε νεο μηχανικο,ο παλιος μηχανικος την ειχε εισαγει το 2018 και ειχε πληρωσει τοτε παραβολο 250 ευρω δηλαδη ειχε δηλωσει 70τ.μ. αυθαιρεσιων ),τωρα προκυπτουν περισσοτερα μετρα (>100τ.μ.) οποτε το συστημα υπολογιζει extra παραβολο 250 ευρω,το οποιο και πληρωθηκε.μπορω τωρα να δηλωσω τροπο πληρωμης εφαπαξ εντος 1 μηνος απο την πληρωμη του νεου παραβολου,αφου στην ουσια η δηλωση εγινε εξ αρχης και πληρωθηκε το extra παραβολο?

Edited by pantsel
διορθωση κειμενου
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα το σύστημα του ΤΕΕ δεν σκέφτεται.... Μάλλον δέχεται ό,τι και να του πεις.... Το κατά πόσο αυτό όμως είναι "ηθικό" και "νόμιμο" είναι "άλλου παπά ευαγγέλιο".....

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα συνάδελφοι, γνωρίζετε ποιά είναι η τελική ημερομηνία για την ανάρτηση των δικαιολογητικών στον ν. 4495/2017 από τον

Edited by Pavlos33
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.