Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 101 - Ν. 4495/17 ] Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες


Recommended Posts

Καμία απολύτως παρεξήγηση, προσπαθώ να βρω βοήθεια αλλά το ΤΕΕ ούτε καν, και οι "συνεργάτες" μέχρι τώρα μόνο τη δική τους δουλειά θέλουν να κάνουμε, να βοηθήσουν τον νέο μηχανικό δεν το βλέπουν στα άμεσα σχέδια. Γι αυτό το παλεύω όπως μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Oι "παγίδες" του κάθε νόμου ρύθμισης αυθαιρεσιών είναι πλείστες και πάρα πολύ καλά ...."κρυμμένες".

Οι ευθύνες που αναλαμβάνονται τεράστιες.....

Η κάθε διαφορετική "δουλειά" έχει τις δικές της λεπτομέρειες - ιδιαιτερότητες.

Επιπροσθέτως απαιτούνται κι άλλου είδους γνώσεις για το διαχειριστή - μηχανικό (π.χ. νομικές, οικονομικές, λογιστικές, φοροτεχνικές, "συμβολαιογραφικές" κ.λπ.).

Η καλύτερη λύση, που πρέπει κατ' εμέ ν' ακολουθηθεί για την ορθότερη αντιμετώπιση αυτού του είδους των εργασιών, είναι ο κάθε μηχανικός να δημιουργήσει "γύρω του" μια ομάδα "επιστημόνων - συνεργατών", οι οποίοι όποτε κρίνεται αναγκαίο θα τον βοηθούν - υποστηρίζουν.

Επίσης είναι βέβαιο ότι, οι καιροί είναι δύσκολοι κι όλοι μας "βαρυνόμαστε" από δυσβάστακτο οικονομικό βάρος - άγχος, με άμεσο αποτέλεσμα να δαπανούμε το χρόνο μας κι ό,τι άλλο διαθέτει ο καθένας μας, στην εξοικονόμηση του "....άρτου ημών του επιούσιου".....

Δηλαδή, σου λέω με άλλα λόγια, για να γίνεις "ελκυστικός" προς προσέλκυση συνεργατών, μέσω των οποίων θα ολοκληρώνεις ορθά τις εργασίες αυτού του είδους, αλλά και θ' αντλείς πολύτιμη γνώση κ.λπ., οφείλεις να είσαι έτοιμος να μοιραστείς μέρος της αμοιβής σου με τους συνεργάτες σου.

 

P.S.

Και μην νομίζεις ότι, όλη αυτή η "επένδυση" εκ μέρους σου θα πάει ....στράφι, διότι είναι απολύτως βέβαιο ότι, θα πάει πάρα πολύ μακρυά η βαλίτσα με αυτούς τους αυθαιρετονόμους!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να βρω έναν τοπογραφο με εξυπηρέτησε ιδιαίτερα. Μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία λογικά θα χρειαστώ πάλι κάποια βοήθεια. Ευχαριστώ πολύ και για τις συμβουλές σας συνάδελφοι, καλή συνέχεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα, για πείτε μου λίγο τη γνώμη σας για αυτό:

 

4. Σε περίπτωση εφάπαξ καταβολής έως την τελευταία

εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της ημερομηνίας

υπαγωγής, όπως αυτή αναφέρεται στην παράγραφο 1,

παρέχεται έκπτωση είκοσι τοις εκατό (20%) επί του συ-

νολικού ποσού του προστίμου.

5. Σε περίπτωση καταβολής ποσοστού τριάντα τοις

εκατό (30%) του συνολικού ποσού του προστίμου, έως

την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της

ημερομηνίας υπαγωγής, όπως αυτή αναφέρεται στην

παράγραφο 1, παρέχεται έκπτωση δέκα τοις εκατό (10%)

επί του συνολικού ποσού του προστίμου.

 

Υποθέτουμε ότι πληρώνουμε το παράβολο  την 1-4-2018, άρα έχω προθεσμία μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα (31-5-2018) για την έκπτωση του 20%. Αν παρέλθει η προθεσμία τι γίνεται? Ρωτάω με την έννοια ότι το σύστημα έχει κολλήσει και δεν προχωρά μέχρι να πληρωθεί το πρόστιμο. Έστω ότι πληρώνεται εκπρόθεσμα (υποχρεωτικά το ποσό με την έκπτωση του 20%, ως έχει υπολογιστεί), μετά θα μου βγάλει νέο συμπληρωματικό πρόστιμο και αν ναι με τι κριτήρια? 

(άποψη μου είναι ότι σύστημα δεν είναι ρυθμισμένο να αντιλαμβάνεται την προθεσμία μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα, οπότε και εκπρόθεσμος να είσαι και πάλι έχεις την έκπτωση και η δήλωση ολοκληρώνεται χωρίς επιπλέον πρόστιμο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να σας αναφέρω δική μου περίπτωση γιά ενημέρωση.

Πρόστιμο θεωρητικό 500 euro (αυθαιρεσία προ 75 + μία λοιπή αργὀτερα ) . Το σύστημα μου βγάζει σύνολο 400 λόγω Α εξαμήνου. Πληρώνεται το παράβολο 250 και απομένει γιά πληρωμή 70 επειδή το υπόλοιπο πρόστιμο θα κατατεθεί εφάπαξ.

Αρα η δεύτερη  έκπτωση 20% λόγω πληρωμής εφάπαξ γίνεται επί των 400.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα ότι έδωσα λάθος έντυπο πληρωμής σε πελάτη μου... του έδωσα εκ παραδρομης ενός παλιου πελάτη που έχει μάλιστα ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Το πλήρωσε ο άνθρωπος την Πέμπτη κ εγω περίμενα να φανει στο σύστημα...

Στο εγχειρίδιο χρήσης αναφέρει ότι :

Αν πραγματοποιηθεί πληρωμή που δεν αντιστοιχεί σε οφειλή (λάθος κωδικός πληρωμής ή λάθος ποσό) θα επιστρέφεται αυτόματα στον λογαριασμό απόρριψης που έχει δηλωθεί από τον ιδιοκτήτη κατά τη συναλλαγή.

Στην τράπεζα ρώτησα κ μου είπαν ότι λόγω Πάσχα καθολικών σήμερα θα φαινόταν η κατάθεση...

 

Έχει τύχει σε κανέναν?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα ότι έδωσα λάθος έντυπο πληρωμής σε πελάτη μου... του έδωσα εκ παραδρομης ενός παλιου πελάτη που έχει μάλιστα ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Το πλήρωσε ο άνθρωπος την Πέμπτη κ εγω περίμενα να φανει στο σύστημα...

Στο εγχειρίδιο χρήσης αναφέρει ότι :

Αν πραγματοποιηθεί πληρωμή που δεν αντιστοιχεί σε οφειλή (λάθος κωδικός πληρωμής ή λάθος ποσό) θα επιστρέφεται αυτόματα στον λογαριασμό απόρριψης που έχει δηλωθεί από τον ιδιοκτήτη κατά τη συναλλαγή.

Στην τράπεζα ρώτησα κ μου είπαν ότι λόγω Πάσχα καθολικών σήμερα θα φαινόταν η κατάθεση...

 

Έχει τύχει σε κανέναν?

 

Τελικά, προς γνώση των παθόντων, τα χρήματα επεστράφησαν ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.