Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 101 - Ν. 4495/17 ] Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες


Recommended Posts

καλησπέρα,

αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί έχω μπλοκάρει με κάτι πολύ απλό και βασικό..

για την εξασφάλιση της έκπτωσης 20% λόγω υπαγωγής έως 31/10 αρκεί:

η αρχική υποβολή και εξόφληση του παραβόλου 250+15 να γίνει έως 31/10; (και η υπαγωγή κ υπολογισμός προστίμου σε μεταγενέστερο χρόνο)

ή πρέπει η αίτηση να βρίσκεται σε στάδιο υπαγωγής και να έχει επιλεχθεί ο τρόπος εξόφλησης του προστίμου έως 31/10;
Επίσης, εφόσον το παραπάνω γίνει μέσα στον Οκτώβρη, για την εξασφάλιση της επιπλέον έκπτωσης 20% λόγω εφάπαξ καταβολής του συνολικού προστίμου, αυτό θα πρέπει να αποπληρωθεί έως τέλος Νοέμβρη (αντίστοιχα και για την έκπτωση 10% για πληρωμή του 30% του συνολικού προστίμου);

*Σε μια περίπτωση που είχα αρχική υποβολή και εξόφληση παραβόλου το Μάρτιο, την οποία προώθησα σε υπαγωγή τον Οκτώβριο, στον υπολογισμό του προστίμου το σύστημα μου έκανε την επιπλέον έκπτωση 20%, αυτό εξοφλήθηκε άμεσα, και πλέον μου λέει ότι η δήλωση είναι πλήρως εξοφλημένη (δεν έχω προχωρήσει όμως σε οριστική υποβολή). Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος χρονικός περιορισμός ανάμεσα στην αρχική υποβολή και την υπαγωγή, αλλά μόνο ανάμεσα στην υπαγωγή κ την αποπληρωμή του προστίμου; Θα μπορούσε πχ κάποιος να κάνει την αρχική υποβολή έως 31/10 για να εξασφαλίσει το -20% και να συνεχίσει με την υπαγωγή (κ αντίστοιχα την αποπληρωμή του προστίμου) όποτε θέλει;

με συγχωρείτε για την έκταση και τη σύγχυση της ερώτησης, αλλά δε θέλω κάποιο δικό μου λάθος ή παρανόηση να κοστίσει τελικά στους πελάτες μου

ευχαριστώ πολύ! :) 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Η εφαπαξ πληρωμή προστίμου έκπτωση 20%  πρέπει να γίνει μεχρι την  31.10 ή με πληρωμή παραβόλου και δήλωση εφάπαξ κλειδώνεται η εκπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Η εφάπαξ πληρωμή πρέπει να γίνει έως 30/11. Με πληρωμή του παραβόλου έως 31/10 κλειδώνεται η έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

απο το site του ΤΕΕ:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 15/10/2018

Κατόπιν σχετικών ανακοινώσεων από το ΥΠΕΝ παρατάθηκε η καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής για τη λήψη μείωσης 20% στο ύψος του ενιαίου ειδικού προστίμου σε δηλώσεις του ν. 4495/2017 μέχρι 31/10/2018. Ως ημερομηνία υπαγωγής λογίζεται για τις νέες δηλώσεις η ημερομηνία εξόφλησης του παραβόλου, ενώ, για δηλώσεις που μεταφέρονται από τον ν. 4178/13, η ημερομηνία μεταφοράς στον ν. 4495/17.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 26/09/2018

Σας υπενθυμίζουμε ότι, σύμφωνα με τις προβλέψεις του ν. 4495/2017 όπως τροποποιήθηκε με τον ν. 4546/2018 αρθ. 34 παρ. 37, η καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής για τη λήψη μείωσης 20% στο ύψος του ενιαίου ειδικού προστίμου σε δηλώσεις του ν. 4495/2017 είναι η 08η/10/2018.

Με δεδομένο ότι ως ημερομηνία υπαγωγής λογίζεται η ημερομηνία εξόφλησης του παραβόλου, για να διατηρηθεί το υπολογιζόμενο πρόστιμο μειωμένο κατά 20% σε δηλώσεις "Σε επεξεργασία" και "Αρχική υποβολή" πρέπει να εξοφληθεί το αναλογούν παράβολο (Τέλος Υπαγωγής) έως 08/10/2018. Σε αντίθετη περίπτωση, μετά την ημερομηνία αυτή το υπολογιζόμενο πρόστιμο θα αναπροσαρμοστεί αυξητικά, λαμβάνοντας την μικρότερη προβλεπόμενη μείωση του 10% (αντί 20%).

Edited by lenia_s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω αρχικές υποβολές που έχει εξοφληθεί το παράβολο αρχές Οκτώβρη.

Για λόγους καθυστέρησης έκδοσης του προϋφισταμένου κτίσματος ή παραλαβή της αεροφωτογραφίας, δεν έχω κάνει υπαγωγή και προφανώς δεν γνωρίζω το οριστικό πρόστιμο.

Αν κάνω υπαγωγή μέσα στον Νοέμβρη ή Δεκέμβρη χάνεται η δυνατότητα της εφάπαξ καταβολής άρα και έκπτωσης 20%;

Τι μου προτείνετε αν ισχύει το παραπάνω;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

@domerg87

Έχω κι εγώ μία δήλωση με πληρωμή παραβόλου αρχές Οκτώβρη και -αν έχω καταλάβει σωστά- η προθεσμία για την εφάπαξ καταβολή (και έκπτωση) είναι η τελευταία εργάσιμη του Νοέμβρη, δηλαδή η Παρασκευή 30/11/2018.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως: Αυτή είναι η προθεσμία της εφάπαξ πληρωμής, όχι της υποβολής της δήλωσης.

Βγάλε και μερικές μέρες για e-banking, ενημέρωση συστήματος ΤΕΕ κλπ για να είσαι σίγουρος.

 

επεξεργασία:

στον 4178, εφόσον είχες κάνει αρχική πληρωμή εφάπαξ, μπορούσες αργότερα να αλλάξεις τα στοιχεία της δήλωσης και το επιπλέον πρόστιμο υπολογιζόταν κι αυτό με έκπτωση, προφανώς λόγω ελλιπούς προγραμματισμού του συστήματος του ΤΕΕ. Δεν ξέρω αν υπάρχει και στον 4495 αυτό το παραθυράκι...

Edited by nikostzar
Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2018 at 11:35 ΜΜ, domerg87 said:

Αν κάνω υπαγωγή μέσα στον Νοέμβρη ή Δεκέμβρη χάνεται η δυνατότητα της εφάπαξ καταβολής άρα και έκπτωσης 20%;

σε πολλές περιπτώσεις δικές μου έβγαλα το ποσό εφάπαξ με την έκπτωση ακόμα και με καθυστέρηση 3-4 μήνες. Κανείς όμως δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα.

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2018 at 11:35 ΜΜ, domerg87 said:

Καλησπέρα!

Έχω αρχικές υποβολές που έχει εξοφληθεί το παράβολο αρχές Οκτώβρη.

Για λόγους καθυστέρησης έκδοσης του προϋφισταμένου κτίσματος ή παραλαβή της αεροφωτογραφίας, δεν έχω κάνει υπαγωγή και προφανώς δεν γνωρίζω το οριστικό πρόστιμο.

Αν κάνω υπαγωγή μέσα στον Νοέμβρη ή Δεκέμβρη χάνεται η δυνατότητα της εφάπαξ καταβολής άρα και έκπτωσης 20%;

Τι μου προτείνετε αν ισχύει το παραπάνω;

Ευχαριστώ!

Δεν εχει νόημα θεωρώ να μένει τετοια δήλωση σε αρχική υποβολή αφού ή ημερομηνία υπαγωγής είναι η ημερομηνία εξόφλησης του παραβόλου. Αρα τις πας σε

 υπαγωγη. Μετα διορθώνεις οτι διορθώνεις και αναπροσαρμόζεται το πρόστιμο. Μέχρι τέλη νοεμβρη κανονικά πρεπει να εξοφληθει το εφάπαξ άν εχει επιλεχθεί

το εφάπαξ. Τωρα κανονικά εχει 1% προσαυξηση καθε μήνα αλλα ειχα περίπτωση που είχε ληξει το εφάπαξ 31/05 και πληρώθηκε αυγουστο χωρις να εμφανιστεί προσαύξηση στο πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Με πιστωτική; Μήπως εννοείς με e-banking;

Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα .Οι συναλλαγές όταν γίνονται το απόγευμα μίας μέρας εμφανίζονται την επόμενη, οπότε και πάλι εντός προθεσμίας θα είναι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.