Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 101 - Ν. 4495/17 ] Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ. Να ρωτησω καποιον που εχει φακελο με καταβολη μηνιαιων δοσεων. Αυτες ειναι μινιμουμ 50 ευρω οπως παλια η δεν υπαρχει ελαχιστο ποσο απλα αφιρεις το παραβολο και διαιρεις δια 100?

 

Η ελάχιστη δόση είναι 50€. Αφαιρείς το παράβολο και διαιρείς δια 50€ με μέγιστο αριθμό δόσεων τις 100. 

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μεταφορά της δήλωσης στον Ν.4495 και το νέο πρόστιμο προκύπτει μικρότερο από τα ποσά που έχει ήδη πληρώσει τότε δε θα χρειαστεί να πληρώσει τίποτα επιπλέον.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη δόση είναι 50€. Αφαιρείς το παράβολο και διαιρείς δια 50€ με μέγιστο αριθμό δόσεων τις 100. 

Συν/φε 

που αναφέρει ο Νόμος για ελάχιστη δόση 50€??

Link to comment
Share on other sites

Κ.Υ.Α. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631/10-10-201, (ΦΕΚ 3976 Β' 14/11/2017), Άρθρο 3 "Προθεσμίες Πληρωμών-Εκπτώσεων-Προσαυξήσεων", παράγρ.2, εδάφιο α.

ΦΕΚ 3976 Β' 14-11-2017.pdf

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Γιώργο και εγώ το ψάχνω στο Ν 4495

Ξέχασα ότι έχουμε και την ΚΥΑ!

 

Σ' ευχαριστώ 

(και αναρωτιόμουν γιατί το INSOFT μου βγάζει δόση των 48 €!) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, μια ερώτηση αναφορικά με την έκπτωση 20%, σε περίπτωση που επιλεγεί εφάπαξ εξόφληση.

Αναφέρω σχηματικά τα ποσά για να έχουμε έναν μπούσουλα, σε όλα είναι ενσωματωμένη η έκπτωση 20% λόγω υπαγωγής έως 8/4/2018, όπως δηλαδή τα εμφανίζει το σύστημα του ΤΕΕ:

αυθαιρεσία ΚΑΤ1 : 200 ευρώ 

αυθαιρεσία ΚΑΤ2 με αναλυτικό : 200 ευρώ

αυθαιρεσία ΚΑΤ 3: 200 ευρώ

αυθαιρεσία κυρίου χώρου ΚΑΤ2: 100 ευρώ.

Σύνολο 700 ευρώ. Σε περίπτωση που επιλεγεί εφάπαξ εξόφληση το συνολικό οφειλόμενο του ιδιώτη είναι 700 * 0,80 = 560 ευρώ (δηλαδή η έκπτωση 20% λόγω εφάπαξ υπολογίζεται και στα παράβολα των κατηγοριών 1,2,3) ή μήπως είναι (200+200+200)+100*0,80 = 680 ευρώ, δηλαδή η έκπτωση 20% να πηγαίνει μόνο στο πρόστιμο του κυρίου χώρου?

Υποθέτω ότι βάσει του άρθρου 101,παράγραφος 4, και επειδή αναφέρει "η έκπτωση 20%  παρέχεται επί του συνολικού ποσού του προστίμου" ισχύει το πρώτο από τα δύο που γράφω ,δηλαδή 700*0,80=560.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συναδέλφισσα, είσαι σίγουρη?

Τα παράβολα της ΚΑΤ1 και της ΚΑΤ3 παίρνουν την έκπτωση 20% + 20% ? Αν ισχύει αυτό που λες, είναι καλά τα νέα αλλά έχω κάποιες επιφυλάξεις...

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες μία δήλωση πχ με μοναδική παράβαση μια κατηγορία 1 ή κατηγορία 3, τότε θα πλήρωνες 250 ευρώ και δεν θα είχες καμία έκπτωση (ούτε αυτή του 1ου εξαμήνου)

Αυτό συμβαίνει γιατί το ελάχιστο παράβολο που πρέπει να πληρώσεις για ένταξη στον Ν.4495 είναι 250 ευρώ.

Εφόσον όμως προκύπτει μεγαλύτερο πρόστιμο, το παράβολο συμψηφίζεται με το ειδικό πρόστιμο και παίρνεις την έκπτωση στο συνολικό ποσό του προστίμου κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω ξανά για την απάντηση. Αυτά που λες γνωρίζω κι εγώ. 

Όμως εδώ αυτά που λέει ο συνάδελφος στο #74 με προβλημάτισαν.. Μου δημιουργείται η εντύπωση ότι το παράβολο ΚΑΤ3 και ΚΑΤ1 δεν παίρνουν καμία έκπτωση ποτέ, ακόμη κι αν το ακίνητο έχει κι άλλες παραβάσεις και συνεπώς προκύπτει πρόστιμο άνω των 250 ευρώ. Κατάλαβα εγώ λάθος? Επίσης λέει ότι :"Στην κατηγορία 3 όμως αντιστοιχεί ΜΟΝΟ παράβολο 250€ και τίποτα ως ειδικό πρόστιμο (και σ' αυτό-το παράβολο- δεν προβλέπεται και επομένως δεν πρέπει να γίνεται ποτέ καμιά έκπτωση και κακώς μάλιστα το σύστημα αρχικά το εμφανίζει με έκπτωση, ενώ μετά το επαναφέρει στο αντίστοιχο ορθό ποσό )" το οποίο εάν ισχυει ( δλδ αρχικά σου δείχνει 200 και όταν το υποβάλλεις 250) είναι πολύ σημαντικό. Τελικώς τι ισχύει?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.