Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 101 - Ν. 4495/17 ] Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες


Recommended Posts

Μπορεί και να έκανα λάθος!

 

ΚΥΕ

β. εφάπαξ καταβολή έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επομένου μήνα της ημερομηνίας υπαγωγής, με έκπτωση είκοσι τοις εκατό (20%) επί του ενιαίου ειδικού προστίμου,

γ. καταβολή ποσοστού τριάντα τοις εκατό (30%) έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της ημερομηνίας υπαγωγής, με έκπτωση δέκα τοις εκατό (10%) επί του ενιαίου ειδικού προστίμου. Οι επόμενες προς εξόφληση δόσεις δύναται να είναι μηνιαίες με καταληκτική ημερομηνία εξόφλησης της πρώτης μηνιαίας δόσης την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της καταληκτικής ημερομηνίας εξόφλησης του 30%.

Σε περίπτωση που το τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου καλύπτεται από το ύψος του παραβόλου, η πρώτη μηνιαία δόση καταβάλλεται έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επομένου μήνα της ημερομηνίας υπαγωγής.

1. Μέχρι και την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επομένου μήνα της ημερομηνίας υπαγωγής, επιτρέπεται η αλλαγή του τρόπου εξόφλησης.

Μετά την παρέλευση της ανωτέρω προθεσμίας καταβολής επιτρέπεται μόνο η μετατροπή σε μηνιαίες δόσεις με απώλεια του δικαιώματος έκπτωσης.

2.         Αν δεν καταβληθεί εμπροθέσμως  (γιατί κάπου σήμερα είδα τον ΙΑΣΟΝΑ)  το ποσό της δόσης, ανάλογα με τον επιλεγμένο τρόπο εξόφλησης, το ανεξόφλητο ποσό προστίμου προσαυξάνεται κατά ένα τοις εκατό (1%) για κάθε μήνα καθυστέρησης.

 

άρθρο 81

5. Υπαγωγή είναι η υποβολή δήλωσης στο ηλεκτρονικό σύστημα του άρθρου 90 και βάσει της οποίας εκδίδεται το ποσό υπολογισμού του ενιαίου ειδικού προστίμου κατά το άρθρο 100. Στο στάδιο αυτό επιτρέπονται οι μεταβολές και βάσει αυτών αναπροσαρμόζεται το σχήμα πληρωμών και επέρχονται οι συνέπειες του άρθρου 105 περί αναστολής κυρώσεων.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας!Επειδή σήμερα είναι η τελευταία μέρα για να επιλέξω τρόπο εξόφλησης για τον ιδιοκτήτη,αν τον ορίσω με την έκπτωση και αλλάξω λίγο σε μερικές μέρες τα τμ γιατί δεν έχω ακόμα τελειώσει με τα σχέδια θα μου αλλάξει το σύστημα το ποσό εξόφλησης?Δηλ η υπαγωγή τροποποιείται σε τμ και με την αντίστοιχη διαμόρφωση του ποσού περισσότερο ή λιγότερο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχετε παρατηρήσει καθυστέρηση στην αναγνώριση πληρωμής των παραβόλων τις τελευταίες ημέρες ?

Έχω 3 παράβολα πληρωμένα εδώ και 2 ημέρες (από 3 διαφορετικούς ιδιοκτήτες σε 3 διαφορετικές τράπεζες) και ακόμη φαίνονται ανεξόφλητα.

 

Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο?

 

edit οι εξοφλήσεις φάνηκαν τελικά μετά από 2 ημέρες και κάτι λίγες ώρες.

Edited by yian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

δύο ερωτήσεις.

 

Αρχικά, επειδή είναι η πρώτη μου δήλωση, δεν έχω καταλάβει τελικά αν το παράβολο μπορεί να εκδοθεί ηλεκτρονικά (δεν το βρίσκω σε καμία κατηγορία στο e-paravolo),

ή γίνεται μέσω τράπεζας; προς την υπηρεσία του ΤΕΕ στο οποίο γίνεται η αίτηση; ή υπέρ δημοσίου σε κάποια άλλη υπηρεσία; 

 

Δεύτερον, έχω στο ίδιο οικόπεδο δύο αυθαίρετες κατασκευές μια παλαιότερη κατηγορία 2, και μια αποθήκη στην κατηγορία 3,

αυτά τα δύο μπορούν να μπουν στην ίδια αίτηση σε δύο διαφορετικά ΦΚ σωστά;

κι αν ναι, τα παράβολα των δύο είναι ξεχωριστά (π.χ. 500+250) ή πληρώνεται ένα ενιαίο (750); 

 

Ευχαριστώ.

 

Απο μεταφορά

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Το παραβολο εκδιδεται μεσω του συστηματος ηλεκτρονικα και με τον κωδ, το πληρωνεις στη τραπεζα .

Και  τα δυο μπαινουν στην ιδια αιτηση με διαφορετικα ΦΚ και το παραβολο ειναι ενα 250  και το προστιμο βγαινει αναλογα τα μ2 της ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου βγάζει τίποτα για να κάνω την έκδοση, δεν εμφανίζεται τίποτα στα οικονομικά στοιχεία ούτε και στην αρχική σελίδα για τα πρόστιμα, που θα έπρεπε να βλέπω να μου δίνει την επιλογή έκδοσης;

υπάρχουν συγκεκριμένα αρχεία που πρέπει να έχουν ανέβει πριν εμφανιστεί;

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις και σε παρακαλώ χωρίς παρεξήγηση:

Να μην κάνεις απολύτως τίποτα, πριν πας και βρεις και συνεργαστείς (θα τον βρείτε τον τρόπο), τουλάχιστον στις πρώτες σου δουλειές με 4495, με άλλον εμπειρότερο συνάδελφό σου σε αυτό το "είδος" εργασίας.....

Κι αυτό διότι, είναι απολύτως βέβαιο ότι, ......."θα βάλεις το χέρι σου στην τρύπα του φιδιού, χωρίς να γνωρίζεις αν αυτό βρίσκεται μέσα"!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.