Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 101 - Ν. 4495/17 ] Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες


Recommended Posts

Καλημέρα, 

πως μπορούμε να αλλάξουμε το τρόπο πληρωμής του προστίμου από δόσεις σε εφάπαξ πληρωμή, για να ωφεληθεί ο πελάτης το 20%?

Έχει ήδη ξεκινήσει να πληρώνει δόσεις.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δες το αρθρο 101. Εστω οτι μπαίνεις σήμερα 05/07.

Με εφάπαξ: 31/08

Με 30% και δόσεις: 31/08

Με 100μηνιαίες λογικά 1 μήνα απο την ημ. υπαγωγής. Μεχρι τώρα μόνο εφάπαξ εχω ρίξει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ποιος αποφασίζει τον τρόπο πληρωμής;

 

Έχω μια περίπτωση ρύθμισης όπου την αίτηση κάνει ο μισθωτής και θέλει να πληρώσει το 30% και το υπόλοιπο σε δόσεις, ο ιδιοκτητης όμως θέλει το πρόστιμο να πληρωθεί εφ'απαξ. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Νομικά τι προβλέπεται;

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σου achille (μετά από πολύ καιρό!)

Αφού την δήλωση την κάνει (νομίμως) ο εκμισθωτής  εκείνος έχει το λόγο και της πληρωμής και των τυχόν επιβαρύνσεων του

Άλλως αν θέλει να κανονίσει εκείνος (ο ιδιοκτήτης) την πληρωμή ας κάνει ο ίδιος και τη δήλωση!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

 

4 ώρες πριν, achille said:

Ποιος αποφασίζει τον τρόπο πληρωμής;

 

Έχω μια περίπτωση ρύθμισης όπου την αίτηση κάνει ο μισθωτής και θέλει να πληρώσει το 30% και το υπόλοιπο σε δόσεις, ο ιδιοκτητης όμως θέλει το πρόστιμο να πληρωθεί εφ'απαξ. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Νομικά τι προβλέπεται;

 

 ο μισθωτης  δικαιουται μονον  "εφοσον εχει δικαιωμα έκδοσης οικοδομικης αδειας απο το μισθωτηριο..."

δεν λες τι αυθαιρεσια εγινε, απο ποιόν και σε τι ακριβως διαφωνουν.

Αν εγινε απο τον μισθωτη και τακτοποιησει αυτος, ο εκμισθωτης θα εχει    στο μελλον φορολογικα προβληματα   

Επίσης, γιατι μπερδευονται με το 30% ή την εφάπαξ εξοφληση?

Μηπως διαφωνουν ποιος θα "επωφεληθει" απο την έκπτωση???

Να μιλησετε με λογιστη.

υγ

ως προς ποιό ερωτημα , "νομικα τι να προβλεπεται"?

δεν υπαρχει απαντηση

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

γεια σου achille (μετά από πολύ καιρό!)

Αφού την δήλωση την κάνει (νομίμως) ο εκμισθωτής  εκείνος έχει το λόγο και της πληρωμής και των τυχόν επιβαρύνσεων του

Άλλως αν θέλει να κανονίσει εκείνος (ο ιδιοκτήτης) την πληρωμή ας κάνει ο ίδιος και τη δήλωση!

Γεια χαρά!

Το πρόβλημα είναι ότι εγώ έχω σύμβαση για την ρύθμιση των αυθαιρεσιών από τον Μισθωτή, άρα αυτός είναι ο εργοδότης μου. Όμως στο σύστημα έχω ανεβάσει ΥΔ του ιδιοκτήτη ο οποίος με εξουσιοδοτεί να εισάγω τα δεδομένα στο σύστημα. Άρα εκεί υπάρχει μια ασάφεια. 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο αιτών είναι ο μισθωτής και η εξουσιοδότηση και η υπεύθυνη δήλωση και οτιδήποτε άλλο γίνεται από τον μισθωτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/2/2018 at 10:30 ΠΜ, ΚΑΝΑ said:

Μπορεί και να έκανα λάθος!

 

ΚΥΕ

β. εφάπαξ καταβολή έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επομένου μήνα της ημερομηνίας υπαγωγής, με έκπτωση είκοσι τοις εκατό (20%) επί του ενιαίου ειδικού προστίμου,

γ. καταβολή ποσοστού τριάντα τοις εκατό (30%) έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της ημερομηνίας υπαγωγής, με έκπτωση δέκα τοις εκατό (10%) επί του ενιαίου ειδικού προστίμου. Οι επόμενες προς εξόφληση δόσεις δύναται να είναι μηνιαίες με καταληκτική ημερομηνία εξόφλησης της πρώτης μηνιαίας δόσης την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της καταληκτικής ημερομηνίας εξόφλησης του 30%.

Σε περίπτωση που το τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου καλύπτεται από το ύψος του παραβόλου, η πρώτη μηνιαία δόση καταβάλλεται έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επομένου μήνα της ημερομηνίας υπαγωγής.

1. Μέχρι και την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επομένου μήνα της ημερομηνίας υπαγωγής, επιτρέπεται η αλλαγή του τρόπου εξόφλησης.

Μετά την παρέλευση της ανωτέρω προθεσμίας καταβολής επιτρέπεται μόνο η μετατροπή σε μηνιαίες δόσεις με απώλεια του δικαιώματος έκπτωσης.

2.         Αν δεν καταβληθεί εμπροθέσμως  (γιατί κάπου σήμερα είδα τον ΙΑΣΟΝΑ)  το ποσό της δόσης, ανάλογα με τον επιλεγμένο τρόπο εξόφλησης, το ανεξόφλητο ποσό προστίμου προσαυξάνεται κατά ένα τοις εκατό (1%) για κάθε μήνα καθυστέρησης.

 

άρθρο 81

5. Υπαγωγή είναι η υποβολή δήλωσης στο ηλεκτρονικό σύστημα του άρθρου 90 και βάσει της οποίας εκδίδεται το ποσό υπολογισμού του ενιαίου ειδικού προστίμου κατά το άρθρο 100. Στο στάδιο αυτό επιτρέπονται οι μεταβολές και βάσει αυτών αναπροσαρμόζεται το σχήμα πληρωμών και επέρχονται οι συνέπειες του άρθρου 105 περί αναστολής κυρώσεων.

Με δεδομένο ότι οι αρχικές υποβολές αν και πληρώνουν το παράβολο δεν έχουν επιλέξει ακόμα τρόπο πληρωμής ούτε έχουν οριστικοποιήσει το ποσό, μηπως σαν χρόνο υπαγωγής λαμβάνουν το επόμενο κλικ;

Εχω μια περιπτωση σε αρχική υποβολή απο τον Μάιο με πληρωμενο παραβολο η οποία δεν έχει προχωρήσει περισσότερο λογω καθηστερησης του συμβολαίου και δεν τη δείχνει στις ληξιπρόθεσμες.

Λέτε να την πατήσω και να φανεί αργότερα κανένα έξτρα πρόστιμο; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.