Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 102 - Ν.4495/17] Μειώσεις - Επιβαρύνσεις προστίμου και καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής


Recommended Posts

Δεν θα έχει τέτοιο πρόβλημα καθώς η δήλωση παραμένει σε υπαγωγή και δεν έχει περάσει σε οριστική υπαγωγή η περαίωση.

 
Μετά  την  οριστικοποίηση  της  δήλωσης  υπαγωγής  οποιοδήποτε  αίτημα  επεξεργασίας  για  διόρθωση  στοιχείων  υποβάλλεται  ηλεκτρονικά  στο  πληροφοριακό  σύστημα,  συνοδευόμενο  απαραίτητα  από  σχετική αιτιολόγηση. 
Το  αίτημα  διαβιβάζεται  στην  οικεία  Επιτροπή  Εξέτασης  Προσφυγών  Αυθαιρέτων  του  άρθρου  17 
ν.4495/2017 η οποία με βάση την αιτιολόγηση αποδέχεται ή απορρίπτει την διόρθωση των στοιχείων. 
Μέχρι την σύσταση της Επιτροπής Εξέτασης Προσφυγών Αυθαιρέτων του άρθρου 17 ν.4495/2017, τα 
αιτήματα  που  υποβάλλονται  στο  πληροφοριακό  σύστημα  για  διόρθωση  στοιχείων  δηλώσεων 
υπαγωγής  του  ν.4178/2013  ή  του  παρόντα  νόμου,  διαβιβάζονται  στο  αρμόδιο  ΣΥΠΟΘΑ  για  την 
αποδοχή ή μη του αιτήματος. 
Σε  περιπτώσεις  που  η  διόρθωση  αφορά  οριστικές  δηλώσεις  υπαγωγής  με  εσφαλμένα  στοιχεία  τα 
οποία όμως δεν μεταβάλλουν το ύψος του υπολογισθέντος κατά τη δήλωση υπαγωγής προστίμου άνω 
του είκοσι 20%, το αίτημα τροποποίησης γίνεται αυτόματα αποδεκτό από το πληροφοριακό σύστημα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο 

Εγώ όμως που είχα δήλωση σε οριστική και την μετέτρεψα πριν από 2μηνο σε υπαγωγή 

αν σήμερα αλλάξω τις αυθαιρεσίες και το πρόστιμο μειωθεί >20% (καθώς 2 δηλωμένα αυθαίρετα κατεδαφίστηκαν με έγκριση εκτέλεσης  εργασιών)  και πατήσω το "οριστική" προφανώς και θα έχω πρόβλημα. Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος?

υ.γ σκέφτομαι για να μην έχω πρόβλημα (καθώς τα πρόστιμα εξοφλήθηκαν) να μην σβήσω τα αυθαίρετα

ώστε να μην αλλάξουν τα πρόστιμα και απλά να εισάγω στην δήλωση ένταξης την άδεια κατεδάφισης ή την αναμενόμενη  βεβαίωση ΥΔΟΜ  ότι πράγματι κατεδαφίστηκαν

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, σε κατοικία ανευ οικοδομικής άδειας, προ του 1975, με καποιες επεκτασεις ομως κατηγ. 5 εχω δυο ιδιοκτήτες

Κορη 75% και μητερα 25% με αναπηρια 67%. Και για της δυο ειναι κυρια και μοναδική κατοικία.

Θα μπορούν να επωφεληθούν την μειωση προστίμου σύμφωνα με το αρθρο 103, παρ. 2;

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, dimitris GM said:

η κορη με το αρθρο  100 παρ. 12

 η μητερα με το  αρθρο  103 παρ. 2

Και πως γινεται ο διαχωρισμος στον υπολογισμο του προστιμου; Εννοω οτι το σπιτι ειναι συνολο 70 τμ κατ. 1, 6,6 τμ κατ 5, και 18 τμ αποθηκες.

Θα τα μοιρασω συμφωνα με το ποσοστο 75-25, το ποσοστο δλδ της ιδιοκτησιας;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Vasilis_top said:

Θα τα μοιρασω συμφωνα με το ποσοστο 75-25, το ποσοστο δλδ της ιδιοκτησιας;

Αυτό ακριβώς. Κατηγορία 1 θα βάλεις 1 φκ. δεν έχει νόημα ο διαχωρισμός. Τα υπόλοιπα τα μοιράζεις με βάσει τα ποσοστά

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά έχει καταλάβει κανείς ποιες είναι οι περιοχές προστασίας που αναφέρει στο άρθρο 102§3.γ?

Παράθεση

γ)  κατά δέκα τοις εκατό (10%), αν η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση ευρίσκεται σε περιοχές προστασίας για τις οποίες έχουν εκδοθεί και ισχύουν προεδρικά διατάγματα καθορισμού όρων δόμησης.

Εγώ αυτό που βρήκα είναι το παρακάτω στο site του ΥΠΕΚΑ

Πίνακες προστατευόμενων περιοχών

Έχει κάποιος άλλος διαφορετική πληροφόρηση?

Edited by Faethon11
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω και εγώ την ίδια απορία , στις περιοχές προστασίας νοείται και το δίκτυο Natura2000? Δεν εννοώ τις προστατευμένες περιοχές που βρίσκονται στον πίνακα

ξέρει κανείς παίρνουν συντελεστή προσαύξησης αυτά που ανήκουν σε περιοχή νατουρα?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

καταλήγω ότι παίρνει την προσαύξηση του 10% οι περιοχές στο δίκτυο νατούρα μιας και για όλο το δίκτυο έχουν εκδοθεί και ισχύουν προεδρικά διατάγματα καθορισμού όρων δόμησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι όμως τα Προεδρικά Διατάγματα;

Στην ουσία οι όροι δόμησης σε νατούρα καθορίζονται από Νόμο και όχι Προεδρικό Διάταγμα.

Αν έχει κάποιος γνώση του θέματος ας δώσει τα φώτα γιατί από διευκρινήσεις του υπουργείου χορτάσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.