Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 102 - Ν.4495/17] Μειώσεις - Επιβαρύνσεις προστίμου και καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής


Recommended Posts

Ναι για καμία δε φαίνεται να υπάρχει προσαύξηση. Την προσαύξηση δεν την ανέφερα με την έννοια ότι θα ίσχυε για την 5, αλλά ότι μέχρι τώρα θα υπήρχε παράταση για τις 1 με 4 αλλά με προσαύξηση.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε Curzon, νομίζω ότι είναι απλά η παράταση του ΤΑΠ μέχρι 31/8 και ειδικά για όσους μπαίνουν στον 4495 μετά την 31/8, προθεσμία για ΤΑΠ όσο κ ο 4495. Δεν βλέπω να τροποποιεί κάπως το 102 🤔

Όπως κ να χει κατ5 έχουμε, προσαυξήσεις όχι. Για πόσο ακόμα δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, zazeng said:

Δεν βλέπω να τροποποιεί κάπως το 102 🤔

 

Και το "για τις περιπτώσεις που υπάγονται στην παρ. 1 του άρθρου 102 του ν. 4495/2017 (Α’ 167), η προθεσμία παρατείνεται έως τη λήξη της προθεσμίας που προβλέπεται στη διάταξη της παρ. 1 του άρθρου 102 του ν. 4495/2017.";

edit: Α βλέπω να αναφέρεται στο 2. όντως.

Edited by curzondax
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, curzondax said:

edit: Α βλέπω να αναφέρεται στο 2. όντως.

Επίσης μου φαίνεται περίεργο να έχουν ανακοινώσει 3 μηνες κ να δίνουν 4.5 χρόνια!

🤔🤔🤔

15 λεπτά πριν, janna said:

Δηλαδή μπορούμε να υποβάλουμε κανονικα;

Μπουμπούνα άφοβα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρεται στα αδήλωτα τετραγωνικά στους Δήμους και στην αδεια λειτουργίας των παιδικών σταθμών. 

Δεν προβλέπεται κατι για παραταση Αυθαιρέτων σε αυτό το άρθρο.

Edited by feim
  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το θέμα είναι σοβαρό πάντως. Όσο και αν ξέρουμε τη συνήθη πρακτική στην Ελλάδα και όσο και είναι "σίγουρο" ότι θα δοθεί παράταση, είναι λάθος νομικά να προχωρήσεις σε υπαγωγή τώρα. Ξέρω ότι 99% δεν θα συναντήσεις κανένα πρόβλημα, αλλά δεν παύει να είναι λάθος νομικά.

Αυτή τη χρονική στιγμή και μέχρι να δοθεί η παράταση με αναδρομική ισχύ (από τις 30/06) Κατηγορία 5 δεν υπάγεται στις διατάξεις του ν.4495/17. Και για τα υπόλοιπα, ότι και αν βγάζει το σύστημα, κανονικά θα πρέπει να επαναυπολογιστούν με προσαύξηση.

Ξέρω ότι δεν θα γίνει τίποτα, απλά αγανακτώ με την παντελή έλλειψη ενδιαφέροντος και την παντελή αδιαφορία για το νομικό πλαίσιο.

Ερώτηση επειδή μπήκα σε σκέψεις: Έτσι που διατυπώθηκε η παράταση για τους δήμους, σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις χρήση της ευεργετικής διάταξης απαλλαγής από αναδρομικά δημοτικά τέλη οποτεδήποτε μέχρι τη λήξη του 4495/2017 (ήτοι 31/12/2025) αρκεί να κάνεις υπαγωγή από την 01/09/2020 και μετά;;;; Δηλαδή, αν κάνεις υπαγωγή στον 4495/17 το 2022, έχεις προθεσμία να πας στον δήμο μέχρι 31/12/2025;;;; Κάτι δεν έχω καταλάβει καλά μάλλον

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι που αφορά όλους που είναι στη μέση δήλωσης, εάν κάποιος έχει πληρώσει το πρόστιμο πριν τις 30/6 δεν επηρεάζεται καθόλου από το παρόν θέμα; Αν δεν επηρεάζεται σε ποιο σημείο της διαδικασίας της δήλωσης γίνεται αυτό (κατά την πληρωμή του παραβόλου ή αργότερα ή και νωρίτερα);

Edited by curzondax
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο γράφει να έχει περαιωθεί  η δηλωση, όχι απλά να έχει υποβληθεί η να έχει γινει υπαγωγή. 

Και ο Θεός Βοηθός! 

Edited by feim
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πού λέει περαίωση; Αν και με έβαλες σε σκέψεις, γιατί λέει υπαγωγή και ίσως είναι κυριολεκτικά εκείνο που η δήλωση αναφέρει ως στάδιο υπαγωγή.

Edited by curzondax
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.