Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 102 - Ν.4495/17] Μειώσεις - Επιβαρύνσεις προστίμου και καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής


Recommended Posts

5 ώρες πριν, curzondax said:

Πού λέει περαίωση; Αν και με έβαλες σε σκέψεις, γιατί λέει υπαγωγή και ίσως είναι κυριολεκτικά εκείνο που η δήλωση αναφέρει ως στάδιο υπαγωγή.

102 

«1. Για τις αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις του άρθρου 96 του παρόντος νόμου που υπάγονται στις διατάξεις για την αναστολή επιβολής κυρώσεων σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 97 του παρόντος, η αίτηση υπαγωγής μαζί με τα συνοδευτικά της στοιχεία και δικαιολογητικά μπορεί να υποβληθεί στο πληροφοριακό σύστημα μέχρι τις 30 Ιουνίου 2020.

Δεν εννοεί να εχουν υποβληθεί ολα στο σύστημα του ΤΕΕ; 

 

Edited by feim
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Polytexnitis said:

Ξέρω ότι 99% δεν θα συναντήσεις κανένα πρόβλημα, αλλά δεν παύει να είναι λάθος νομικά.

....

Ερώτηση επειδή μπήκα σε σκέψεις: Έτσι που διατυπώθηκε η παράταση για τους δήμους, σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις χρήση της ευεργετικής διάταξης απαλλαγής από αναδρομικά δημοτικά τέλη οποτεδήποτε μέχρι τη λήξη του 4495/2017 (ήτοι 31/12/2025) αρκεί να κάνεις υπαγωγή από την 01/09/2020 και μετά;;;; Δηλαδή, αν κάνεις υπαγωγή στον 4495/17 το 2022, έχεις προθεσμία να πας στον δήμο μέχρι 31/12/2025;;;; Κάτι δεν έχω καταλάβει καλά μάλλον

Ε και τι θα τους κάνω, θα τους λέω περιμενετε την -ανακοινωμενη- παράταση;

Ίσα ίσα το ότι έχει ανακοινωθεί καλύπτει και εμάς που υποβάλλουμε και το ΤΕΕ που δεν έχει κάνει αλλαγές, νομικά.

Έτσι όπως είναι γραμμένο και εγώ αυτό καταλαβαίνω! Θα τους λέω παντως να πάνε εντός του μήνα από την περαίωση.

18 ώρες πριν, feim said:

Το άρθρο γράφει να έχει περαιωθεί  η δηλωση, όχι απλά να έχει υποβληθεί η να έχει γινει υπαγωγή. 

Και ο Θεός Βοηθός! 

Ναι έτσι γράφει, αλλά τα δικαιολογητικά έχουν άλλη προθεσμία!!

Ο θεός βοηθός όντως!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, curzondax said:

Ποια νομίζεις ότι ξεχνάω;

Συνάδελφε το ερώτημα ήταν πραγματικό και όχι ειρωνικό. 

Από την αρχή που διάβασα  το συγκεκριμένο άρθρο κατάλαβα για ολοκληρωμένη δήλωση, όμως προβληματίζομαι  όταν  άλλοι συνάδελφοι το ερμηνεύουν διαφορετικά, ίσως να υπάρχει κάποια ερμηνεία που δε τη γνωρίζω και αυτός ήταν ο λόγος του ερωτήματος.

Και  μία παρένθεση για αποφυγή παρεξηγήσεων. Downvote δεν σου έχω κάνει εγώ, δεν το συνηθίζω να μειώνω  τους άλλους για να ενισχύω  την άποψή μου. 

Τώρα μέσα σε λίγες ώρες χωρίς να έχω κάνει άλλες αναρτήσεις εδώ και πολύ καιρό  πως βρέθηκα με 15 Downvote είναι λίγο παράξενο.😉  

Edited by feim
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zazeng said:

Ε και τι θα τους κάνω, θα τους λέω περιμενετε την -ανακοινωμενη- παράταση;

Ίσα ίσα το ότι έχει ανακοινωθεί καλύπτει και εμάς που υποβάλλουμε και το ΤΕΕ που δεν έχει κάνει αλλαγές, νομικά.

Έτσι όπως είναι γραμμένο και εγώ αυτό καταλαβαίνω! Θα τους λέω παντως να πάνε εντός του μήνα από την περαίωση.

Ναι έτσι γράφει, αλλά τα δικαιολογητικά έχουν άλλη προθεσμία!!

Ο θεός βοηθός όντως!!

Έτσι όπως είναι διατυπωμένο στο άρθρο 102 και το 96 ή 98 (αν δεν κάνω λάθος τον αριθμό) , ισχύει η 18 μηνη παράταση για την υποβολή των σχεδίων με μέγιστη παράταση σε κάθε περίπτωση την 30-06-2020 για τη κατηγορία 5.  Αλλά και πάλι αναρωτιέμαι εάν υπάρχει κάτι διαφορετικό στην εγκύκλιο που δεν έχω διαβάσει. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, feim said:

Έτσι όπως είναι διατυπωμένο στο άρθρο 102 και το 96 ή 98 (αν δεν κάνω λάθος τον αριθμό) , ισχύει η 18 μηνη παράταση για την υποβολή των σχεδίων με μέγιστη παράταση σε κάθε περίπτωση την 30-06-2020 για τη κατηγορία 5.  Αλλά και πάλι αναρωτιέμαι εάν υπάρχει κάτι διαφορετικό στην εγκύκλιο που δεν έχω διαβάσει. 

 

Με μια αυστηρή ανάγνωση αυτό το συμπέρασμα βγαίνει, από την άλλη δεν είναι και πολύ λογικό να σου δίνει δικαίωμα υπαγωγής 30/6 και να κόβει το 18μηνο (ούτε τους συμφέρει επίσης).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

να ρωτησω αν γνωριζει καποιος,ποτε θεωρειται οτι εχω υπαχθει στο Ν4495/17?Δηλαδη εχω ενα αυθαιρετο κατηγορια 5,που ομως ειναι σε αρχαιολογικο χωρο...αν πληρωθει το παραβολο αυριο και ειμαι σε αρχικη υποβολη (διοτι δεν μπορω να παω σε υπαγωγη πριν παρω την εγκριση της αρχαιολογιας)ειμαι ενταξει,θεωρουμαι οτι εχω ενταχθει και θα μπορω να προχωρησω στα επομενα σταδια εστω και μετα την 30/9?????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.