Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 102 - Ν.4495/17] Μειώσεις - Επιβαρύνσεις προστίμου και καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής


Recommended Posts

Στο πρώτο εξάμηνο υπαγωγής και  μέχρι τις 8/4/2018. 

Λογικά θα δώσουν παράταση αφού εισπρακτικά αλλά και τεχνικά ο νόμος δεν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

λεγανε για παραταση εψς κ τέλος αυγούστου αν θυμαμαι καλά...

Τα σενάρια επικαλύφτηκαν από το Εξοικονομώ. Τωαρα ομως που μπήκε σε μία σειρά κ αυτό περιμένουμε την ανακοίνωση...

ηδη χθεσινό δημοσίευμα...

http://www.protothema.gr/greece/article/771616/authaireta-nea-paratasi-stin-ekptosi-tou-20-se-osous-upovaloun-egairos-diloseis/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η δυνατότητα έκπτωσης 20% γιά το Α εξάμηνο ισχύει αν έχει πληρωθεί τουλάχιστον το παράβολο (δηλ ΥΠΑΓΩΓΗ )  ή πρέπει να έχει πληρωθεί και το 30% των μετέπειτα δόσεων ;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι η έκπτωση από τις εργασίες που θα πραγματοποιηθούν για την στατική ενίσχυση κτιρίου μπορεί να συνδυαστεί με την έκπτωση εφάπαξ καταβολής 20%? Η διαδικασία ποια είναι? Πρώτα κάνεις την μελέτη στατικής ενίσχυσης, μετά υποβάλλεις στο 4495 αλλά αν οι εργασίες γίνουν μετά την υποβολή θεωρητικά δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς την έκπτωση 20% αφού μπορεί να μην προλάβεις να ολοκληρώσεις τις εργασίες σε ένα μήνα για να καταχωρήσεις τα τιμολόγια και να πραγματοποιηθεί η καταβολή του προστίμου. 

Link to comment
Share on other sites

Η παράταση θα είναι μέχρι 9 Οκτωβρίου 2018 ως φαίνεται απο τα δημοσιεύματα

http://www.in.gr/2018/04/02/economy/oikonomikes-eidiseis/parateinetai-prothesmia-gia-tis-ekptoseis-sta-aythaireta/

 

και

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40120

Link to comment
Share on other sites

johnjohn1

Σωστό.

Το έχω επισημάνει και εγώ στο #41.

Ο μόνος τρόπος είναι με το 30% και 10% εφάπαξ μείωση.

Το 30% θα το χρειαστείς , αφου θα απαιτηθεί και άδεια μικρής κλίμακας το λιγότερο, μπορεί και κανονική άδεια δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι η έκπτωση από τις εργασίες που θα πραγματοποιηθούν για την στατική ενίσχυση κτιρίου μπορεί να συνδυαστεί με την έκπτωση εφάπαξ καταβολής 20%? Η διαδικασία ποια είναι? Πρώτα κάνεις την μελέτη στατικής ενίσχυσης, μετά υποβάλλεις στο 4495 αλλά αν οι εργασίες γίνουν μετά την υποβολή θεωρητικά δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς την έκπτωση 20% αφού μπορεί να μην προλάβεις να ολοκληρώσεις τις εργασίες σε ένα μήνα για να καταχωρήσεις τα τιμολόγια και να πραγματοποιηθεί η καταβολή του προστίμου. 

 

johnjohn1

Σωστό.

Το έχω επισημάνει και εγώ στο #41.

Ο μόνος τρόπος είναι με το 30% και 10% εφάπαξ μείωση.

Το 30% θα το χρειαστείς , αφου θα απαιτηθεί και άδεια μικρής κλίμακας το λιγότερο, μπορεί και κανονική άδεια δόμησης.

 

 

Αν πεις οτι θα προλάβεις να κάνεις τις εργασίες μέσα σε ένα μήνα? Μπορείς να το πας με εφάπαξ καταβολή?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχεις και κάτι παραπάνω σε χρόνο.

Έτσι όπως είναι τώρα, άρθρο 3παρ2β(ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631)

από την στιγμή της υποβολής του παραβόλου, έχεις περιθώριο μέχρι την τελευταία εργάσιμη του επόμενου μήνα για την εφάπαξ πληρωμή.

Τότε στην καλύτερη των περιπτώσεων, θα έχεις περιθώριο 55-60 μέρες.

 

Παρόλα αυτά εγώ μία περίπτωση που είχα δεν το δοκίμασα και δεν ξέρω αν γίνεται , πέρα από τα δύσκολα χρονικά περιθώρια που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα και απο μενα,

εκανα μια δηλωση αυθαιρεσιων στο νεο νομο 03/04 μου υπολογισε το προστιμο με την εκπτωση 20% και ο πελάτης πλήρωσε το παράβολο και το ποσοστο ανταποδοσης 04/04. Μετά επειδή συνέβη ενα έπειγον περιστατικο υγειας δε μπορέσαμε να προχωρήσουμε τη δήλωση για να πληρώσει εφαπαξ με την επιπλέον εκπτωση 20%.

Σήμερα μπήκα για να προχωρήσω τη δήλωση και να πληρώσει το πρόστιμο.

1. Αν προχωρήσω τη δήλωση τώρα θα αλλαξει κάτι από τις εκπτώσεις των αρχικων πχ την 20% λόγω εξαμήνου(αφού έληξε και δε ξέρωτι γίνεται με την παράταση) ? Ή έχει να κανει με την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου?

2. Με την πληρωμη  εφαπαξ του προστιμου με εκπτωση 20% τι θα γίνει? μέχρι ποια ημερομηνιά θα μου βγάλει το σύστημα οτι δικαιούται ο πελάτης μου να την πληρώσει?

3. Μου ζητάει να επισυναψω την ανάθεση και να συμπληρώσω την τεχνική εκθεση πρώτα. Η τεχνική έκθεση αν συμπληρωθεί πρόχειρα μπορεί να τροποποιηθεί σε επόμενο στάδιο της δήλωσης?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1--> μετράει η ημερομηνία υπαγωγής που είναι η πληρωμή του παραβόλου. Αρα μένουν οι εκπτώσεις

2-->31/05/2018

3-->σκαναρεις ανεβάζεις την αναθεση με το γνήσιο και γραφεις 2 λογια στην τ.ε. Κατοπιν μπορείς να γραψεις-συμπληρώσεις ότι θες στην τ.ε. Άλλωστε

θα ανεβάσεις και αναλυτική τ.ε στα προς υποβολή υποθέτω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.