Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 102 - Ν.4495/17] Μειώσεις - Επιβαρύνσεις προστίμου και καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής


Recommended Posts

Όταν με το καλό βγάλουν την πρώτη επεξηγηματική εγκύκλιο, ίσως μας εξηγήσουν πιο συγκεκριμένα σε ποιες ακριβώς περιοχές αναφέρονται. Εξετάζεις περίπτωση ακτίνας 800 μ στάσιμου οικισμού;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περιοχή η οποία είναι όλη εντός ΝΑΤΟΥΡΑ και υπάρχουν οικισμοί στάσιμοι και μη.

Θα ήθελα να δω αν όλα τα αυθαίρετα κτίσματα που βρίσκονται σε αυτούς, επιβαρύνονται με το +10%.

Οπότε αναμένουμε..

Link to comment
Share on other sites

Εκτός σχεδίου πόλεως περιοχή, ναι.

 

Απ'όσο γνωρίζω δεν έχει διαφορά αν βρίσκομαι εντός ή εκτός του συνεκτικού τμήματος στάσιμου οικισμού. 

 

Μια περίπτωση που έχω είναι σε μη οριοθετημένο οικισμό προυφ. του 23 και άλλη μια σε στάσιμο οικισμό.

 

Η ευρύτερη περιοχή όμως είναι ΝΑΤΟΥΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε διαφορές, αλλά δεν τις συζητάμε εδώ διότι είμαστε εκτός θέματος. Η γνώμη μου είναι ότι η περιοχή νατούρα σε προ 23 και οριοθετημένους είναι εκτός αντικειμένου και προφανώς εκ παραδρομής χαρτογραφήθηκε. Εν τέλει καλύτερα να περιμένουμε διευκρινήσεις μήπως και μας πουν για εξαιρέσεις και δεν επιβαρυνθεί το πρόστιμο του πελάτη σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα υπαγωγή στον 4495 αφού είχε πληρωθεί   παράβολο . Με εφ άπαξ καταβολή (20%) χωρίς μελέτη στατικής επάρκειας . Μου έβγαλε να πληρωθεί πρόστιμο μόνο με την έκπτωση 20% της εφάπαξ εισφοράς . Την έκπτωση 20 % του πρώτου εξαμήνου δεν την έβγαλε .

Ξέρει κανείς τι γίνεται; 

Έκανα κάποιο λάθος;

Έχω καταλάβει κάτι λάθος; 

Πότε παίρνουμε την έκπτωση του α' εξαμήνου; 

Δεν θα έπρεπε να την βγάλει αυτόματα;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

sissysal

Ανέβασε ένα screen shot από την αρχική σελίδα υπολογισμού προστίμου να έχουμε μια εικόνα του ερωτήματός σου γιατί έτσι δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι μπορεί να έχει συμβεί.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.